Hlavní trenér: Ron Wilson

Ronald Lawrence Wilson, narozen 28. Května 1955 v městečku Windsor v provincii Ontario je bývalý Kanadsko-americký profesionální hokejista, momentálně působící jako hlavní trenér týmu NHL Toronta Maple Leafs.

V přechozích letech byl v pozici hlavního kouče u týmů San Jose Sharks, Washington Capitals a Anaheim Mighty Ducks. Je držitelem amerického i kanadského občanství a na olympijských hrách 2010 vedl národní tým USA.

Ron vyrůstal ve Fort Erie v Ontariu. Ve 12ti letech se přestěhoval s rodiči na Rhode Island do města Riverside, což mu později umožnilo získat kromě kanadského i americké občanství. Tým USA reprezentoval jako hráč i jako trenér.

Svou hokejovou kariéru začal na East Providence High School, odkud později přešel na univerzitu Providence College, kde na pozici obránce vytvořil několik střeleckých rekordů a získal ocenění ECAC Nejlepšího hráče roku 1975. V té době byl jeho spoluhráčem nynější GM Toronta Brian Burke, se kterým spolupracoval i u národního týmu USA.

Po úspěšném tažení na Univerzitě byl draftován v roce 1975 v osmém kole Torontem Maple Leafs.

Za Toronto odehrál pouze tři sezóny. Poté strávil šest let ve Švýcarsku, kde hrál nejvyšší ligu za EHC Kloten a HC Davos. Předtím, než se v roce 1988 rozloučil se svou hráčskou kariérou, stihl ještě odehrát tři sezóny v dresu Minnesoty North Stars.

Reprezentační tým USA reprezentoval na několika významných událostech včetně Mistrovství světa  1975, 1981, 1983 a 1987.

Během jeho kariéry mu ve 24 letech byla diagnostikována cukrovka 2 typu.

Mnohem více úspěšná však byla jeho trenérská kariéra. Trénovat začal v roce 1990, když se stal asistentem Patta Quinna u týmu Vancouver Canucks. Při rozšiřování týmů NHL se stal v roce 1993 hlavním koučem nového týmu Anaheim Mighty Ducks, který vedl 4 roky. Během 4 let se mu podařilo dovést tým jednou do druhého kola play off.

Po úspěšné sezóně si ho vyhlídl tým Washingtonu Capitals. Hned první rok se Washingtonu podařilo dostat až do finále Stanley cupu, kde byl však smeten Detroitem 4-0. Zklamání přišlo v druhém roce u Capitals. Týmu se vůbec nedařilo a získal pouze 68 bodů, což v žádném případě nemohlo stačit na play off. Ovšem další dva ročníky dovedl Wilson tým k divizním titulům. Velká očekávání byla ukončena hned v prvních kolech. V obou případech byl přemožitelem tým Pittsburgh Penguins.

Doposud nejúspěšnější část své trenérské kariéry prožil s týmem San Jose Sharks, kde vedl hvězdy jako Joe Thorton, Patrick Marleau nebo brankáře Evgeni Nabokova. V pětiletém působení se dostal s týmem 4krát do play off. Třikrát se nepodařilo San Jose přejít přes druhé kole a jednou podlehli ve finále konference Calgary Flames.

Po vyřazení Detroitem v roce 2007 se Ron Wilson stal prvním trenérem NHL, který prohrál v play off třikrát se stejným protivníkem, když pokaždé působil u jiného týmu. 1. Března se stal trenérem s nejvíce vítězstvími u týmu Sharks. Se 193 výhrami překonal Darryla Suttera.

Tři prohry ve druhých kolech play off v řadě znamenaly 12. Května 2008 vyhazov z pozice hlavního trenéra. Na nové angažmá nečekal dlouho.

10. Června 2008 se mu ozval dočasný GM Cliff Fletcher s nabídkou vést jako hlavní trenér jednu z největších frančíz sportu, tým Toronto Maple Leafs. Wilson podepsal s Leafs kontrakt na 4 roky s výdělkem 5,6 milionu dolarů plus motivační bonusy. Po půl roce jeho působení vystřídal na pozici GM Fletchera jeho kamarád Brian Burke a spolu se snaží dostat tým z Ontaria znovu na výslunní kam patří. Po této sezóně Wilsonovi vyprší poslední rok z jeho kontraktu a zatím se nepodařilo naplnit hlavní cíl, kvůli kterému přišel a to je dostat tým do play off.

Zůstane Wilson u Toronta i příští rok?

Ron Wilson je znám svou prací s nejnovějšími technologiemi, které využívá ke svému trénování. Během působení u Washingtonu společně s asistentem Timem Hunterem využívali osobní počítače k určování týmových strategií a vypalovali DVD ze zápasů, které následně konzultovali. U týmu San Jose začal využívat na střídačce během zápasů počítačový tablet, na kterém si pouštěl s asistenty akce z utkání.

4 thoughts on “Hlavní trenér: Ron Wilson

  1. Možná ještě zajímavá statistika – Paul Mauricebyl z Leafs propuštěn po 164 zápasech(53% výher) Ron Wilson má po 164 (47%).

  2. wow to je teda statistika…myslím, že BB má o čem přemýšlet

Napsat komentář