Maple Leaf Gardens vydala své tajemství

Slavná budova Maple Leaf Gardens, původní aréna klubu Toronto Maple Leafs, prochází v posledních letech rekostrukcí a přestavbou na obří obchod s potravinami společnosti Loblaws a zároveň na atletické centrum Ryerson University.

Maple Leaf Gardens byla postavena a otevřena uprostřed krize ve třicátých letech 20. století. Její dveře se na Carlton Street otevřely poprvé v roce 1931.

Více než 60 let hrál na ledě uvnitř budovy tým nesoucí stejné jméno, Toronto Maple Leafs. V únoru 1999 klub Maple Leaf Gardens opustil a přestěhoval se do moderní Air Canada Centre.

V říjnu roku 2011 nalezli dělníci pracující na stavbě cosi neskutečného. Před vstupními dveřmi pod kamenem nesoucím jméno budovy nalezli skutečný poklad, kovovou schránku. Ale nikdo nevěděl co je uvnitř.

Nález si okamžitě přebrali zástupci společnosti Loblaws a v prohlášení zaslaném společnosti CBC společnost Loblaws pouze potvrdila, že si předmět přebrala.

„Nalezli jsme určité předměty během rekostrukce. V současné době se vyhodnocují a ověřují. Budeme v kontaktu, jakmile budeme mít více informací. Děkujeme za váš zájem, „uvedla společnost.

Nic víc. Až do dneška.

Dnes, 26. ledna 2012 bylo odhaleno, co kovová schránka ukrytá 81 let pod základním kamenem Maple Leaf Gardens ukrývala.

Ručně vyrobená měděná schránka o rozměrech 30 cm, 20 cm a 20 cm s ručně vyrytým nápisem M.B. Campbel 124 Lindsay Ave 9/21/31 na vnitřní straně obsahovala:

 • čtyřstránkový dopis psaný na stroji od ředitelů Maple Leaf Gardens popisující návrh a konstrukční detaily nové arény
 • čtyřstránkový prospekt cenných papírů společnosti Maple Leaf Gardens Ltd
 • knihu pravidel NHL 1930-1931
 • knihu pravidel Canadian Amateur Hockey Association 1931
 • knihu pravidel Ontario Hockey Association 1930-1931
 • Torontskou městskou příručku z roku 1931
 • Britskou vlajku v červeným poli (tehdejší kanadská vlajka)
 • Malého slona ze slonoviny z částmi modré stuhy

čtyři vydání novin z 21. září 1931:

 • The Globe
 • The Mail and Empire
 • The Toronto Daily Star
 • The Evening Telegram

This slideshow requires JavaScript.

Nejvíc spekulací provází přívěšek malého slona ze slonoviny. Redaktor CBC John Lancaster, který v říjnu loňského roku informoval o existenci schránky jako první, se dotazoval na malého slona syna Conn Smythe, Hugh Smythe.

Dnes čtyřiaosmdesátiletý Hugh řekl, že slon je pravděpodobně dárek od celoživotního přítele, se kterým se jeho otec poznal v první světové válce. Tento ruský muž založil po válce obchod zabývající se vývozem a dovozem zboží a oba dva zůstali společně v kontaktu.

„Poslal spoustu krásných řezeb ze slonoviny mému otci jako dar,“ řekl Hugh Smythe ve čtvrtek.

Lancaster také řekl, že nikdo ze Smytheovi rodiny o schránce nevěděl.

„Conn Smythe nikdy nikomu neřekl, že tato časová schránka existuje. Je to vlastně objevené pouze náhodou, že dělníci odkryli kámen ve zdi Maple Leaf Gardens,“ řekl Lancaster.

Dokumenty ukazují, jak moc se změnila finanční realita v profesionálním hokeji od roku 1931.

Dnes zveřejněný prospekt cenných papírů Maple Leaf Gardens z roku 1931 ukazuje, že tržby ze vstupného pro sezonu 1929-30 byly pouze $186 000 a očekává „téměř $200 000“ následující rok.

Odhaduje se, že Leafs dnes vybírají 2 miliony dolarů ze vstupného na každý zápas.

Obsah časové schránky bude vystaven na Ryerson University.

Napsat komentář