Stane se Justin Schultz volným hráčem?

Obránce juniorského Univerzitního týmu Wisconsin Justin Schultz je momentálně jedním z hlavních témat v hokejovém světě. Bob Mackenzie reportér TSN přinesl informace, že Justin Schultz oficiálně podepsal papíry k opuštění univerzity, což je důležitý krok pro jeho další kariéru.

Schultze si vybral tým Anaheim Ducks v druhém kole draftu 2008 a díky opatření kolektivní smlouvy se z něj může toto léto stát volný hráč bez omezení. Vzhledem k tomu faktu, že je to 4 roky od doby co byl draftovaný a stále nemá platný kontrakt, může si vybrat své další působiště sám. První krok byl oficiálně odejít z Univerzity. Nyní má Anaheim Ducks exkluzivní právo jednat s Schultzem o nové smlouvě, které však končí dnem draftu. Po draftu bude Schultz oficiálně volným hráčem bez omezení a od 1. července bude moct podepsat s kterýmkoliv týmem.

Reportér Star Tribute a redaktor Minnesoty Wild Michael Russo se vyjádřil v rádiu KFAN, že podle něj si Schultz již svůj tým vybral a Anaheim připravuje obvinění za manipulaci s hráčovým rozhodnutím.

Přepis vyjádření Russoa v rádiu KFAN:

“Hodně lidí se mě ptá na Justina Schultze. Co se stalo (odchod ze školy) dneska je pouze formalita. Schultz vyjednával s organizací Anaheimu velmi tvrdě od doby co si Ducks mysleli, že ho podepíší na konci minulého roku. Opravdu si na konci sezóny mysleli, že se jim podaří ho dostat do sestavy. Schultz je stále obránce Wisconsinu.“

“Podle mě někdo kontaktoval Schultze a řekl mu ‘pojď  k nám, pojď k nám‘.  A všichni tušíme, jaký tým to je se kterým může 1. července podesat. Proto je podle něj nemožné, aby Schultz skončil právě v Minnesotě.“

“Justin Schultz teď myslí na podpis pouze s jedním týmem. A ať je to jakýkoliv tým, tak Anaheim připravuje obvinění s manipulací hráčova rozhodnutí, na kterém pracuje několik měsíců. Mají celou řadu e-mailu, ve kterém se v podstatě opakuje ‘přijdu k vám, přijdu k vám‘ a najednou se vše změnilo a Schultz k organizaci Ducks nechce.“ – Michael Russo v rádiu KFAN 15/05/2012

Je těžké určit pravděpodobnost toho co Russo říká a toho co se opravdu stane. Vypadá to, že ví více, než ostatní. Na svém twitteru se vyjádřil k možnému týmu ovlivňující rozhodnutí nadějného obránce.

“Svůj tým si vybral. Můj tip je Toronto“ odpovídá Russo na twitteru na otázku, kdo by mohl získat práva na Schulze.

Vše je pouze spekulace a nikde není napsáno, že to tak je. Je to pouze odhad a tip Russoa.

Toronto je nyní domovem bývalého spoluhráče Schultze na univerzitě Jakea Gardinera. Oba byli draftováni ve stejném roce Anaheimem (Gardiner v prvním kole, Schultz v druhém). A Generální manažer Ducks? Ano, Brian Burke.

V Únoru 2011 proběhl trade mezi Burkem a jeho bývalým týmem Anaheimem, při kterém k Ducks putoval Francois Beauchemin za Joffreyho Lupula a Jakea Gradinera. Původní zájem měl Brian Burke právě o Justina Schultze, ne Gardinera. Ducks se však nechtěli zbavit své budoucí hvězdy.

Nyní je možný, že v organizaci Burka skončí po Gardinerovi i Schultz.

Navíc, pokud se Schultz rozhodne nepodepsat do draftu, může si polepšit i platově. Nyní mu může Anaheim nabídnout maximální nováčkovský kontrakt 875 000 dolarů. Pokud počká do 1. července, kdy bude volný hráč (i pokud by podepsal s Anaheimem), může podepsat kontrakt v maximální výši 925 000 dolarů. I pokud by se tedy rozhodl podepsat s Anaheimem je pro něj výhodnější počkat na začátek července. Sice je to pouze 50 000 dolarů, ale peníze jsou peníze nebo ne?

Pokud by se rozhodl podepsat s Anaheimem, udělal by tak ihned po vypadnutí Wisconsinu z play off. Tím, že nepodepsal do konce základní části NHL, vzdal se přiležitosti podepsat nováčkovský kontrakt. Tím se paradoxně může stát ještě dříve chráněným volným hráčem a urychlit proces zvýšení platu.

Jeden z nejrespektovanějších hokejových analytiků Bob Mackenzie řadí Justina Schultze mezi nejžádanější jména na potencionálním trhu volných hráčů bez omezení.

“Vedle Zacha Pariseho a Ryana Suttera bude tohle léto Justin Schultz nejžádanějším UFA hráčem. Blue chip, TOP4 ofenzivní obránce prospekt. “ píše na twitteru Mackenzie

Bývalý GM Calgary Flames a součastný TSN a NHL Network analytik Craig Button přirovnal Schultze k Doughtymu.

“Přidám něco k Justinu Schultzovi. Hráč připravený na NHL, který si myslím může hrát jako Drew Doughty. Dynamický hráč kontrolující hru.“ Uvedl na twitteru Button.

Ať už Schultz skončí kdekoliv, bude to mimořádný dárek pro kohokoliv.

2 thoughts on “Stane se Justin Schultz volným hráčem?

  1. wow, moc pěkný článek Sváťo. Kloubouček dolů. Už to chce ale minimálně postup alespoň přes první kolo, protože jestli to BB nevyjde ani v příští sezoně, tak se může stát, že brzo skončí a tahle skvělá práce s budováním týmu může přijít v niveč

  2. Super, len viac a viac takýchto článkov !

    Aj bez Schulza však naša obrana vyzerá minimálne konkurencieschopne. Na čo by sa mal BB zamerať, je konečne získať top centra, ale na tom zrejme všetci dlhodobo zhodneme.

Napsat komentář