Preview Draft 2012: 3. část – strategie Toronta

Pouze pár dní zbývá do očekávaného vstupního draftu nováčků 2012 a zhruba dva týdny do otevření trhu s volnými hráči. Po představení 10ti největších talentů se přesuneme přímo k tomu, co znamená tento draft pro organizaci Maple Leafs. Ať už je strategie Briana Burka jakákoliv, jejím hlavním cílem je přivést vysoce ceněný ofenzivní talent nebo hotovou hvězdu ligy pomocí výměny 5 výběru.

V médiích a kuloárech se nejvíce mluví o třech hráčích. Všichni mají fantastické útočné schopnosti, všichni by se měli stát v budoucnosti hvězdami svých týmů a každý má jiné kulturní návyky. Podaří se GM Toronta přivést Grigorenka, Galchenyuka nebo Forberga? Ukažme si možnosti Briana Burka.

1. Posun během draftu na lepší výběr

Pokud by se Burkovi podařilo získat lepší pozici pro svůj výběr, zajistil by si tak stoprocentní zisk jednoho ze čtyř top útočníků. Proběhli spekulace, že Brian Burke vyjednával s Edmontonem o možnosti zisku prvního celkového výběru, ale vzhledem k požadavkům Oilers, které začínali jménem Jake Gardiner, se tato možnost zdá jako vysoce nepravděpodobná. Rival z Montrealu drží pozici číslo 3, takže tato výměna picků se pravděpodobně neuskuteční stejně jako s Islanders, kteří potřebují na svou soupisku další kvalitní talent.

Vypadá to, že jediná možnost je vyjednávat se Scottem Howsonem z týmu Columbus Blue Jackets. Ten se podle svých slov nebrání vyjednávat o možnosti výměny svého draftu. Pro Toronto by to nebylo určitě levné. Základem výměny by se společně s 5 volbou stal pravděpodobně zadák Luke Schenn. Na druhou stranu za předpokladu, že se Nail Yakupov stane jedničkou Draftu popřípadě obránce Ryan Murray, mohl by si Brian Burke vybrat mezi právě výše zmiňovanou trojicí útočníků a nečekat, kdo na něj zbyde.

2. Zůstat na 5 pozici a draftovat nejlepšího dostupného hráče

Pokud by se hlava celé organizace rozhodla pro výběr z originální 5 pozice, znamenalo by to slovy ‘počkat si kdo zbyde.‘ S nemožností ovlivnit první čtyři výběry jsou ruce Burka hodně svázané a reálně hrozí nemožnost výběru očekávaného hráče. V tom případě by Brian Burke mohl šáhnout k náhradnímu plánu a to místo vysoce kvalitního mladého útočníka vybrat obránce, kterých je v prvním kole draftu k mání více. Nabízí se ofenzivní Ryan Murray nebo tvrďák Mathew Dumba.

3. Posun během draftu na horší výběr s možností draftovat stále kvalitního hráče jako je Radek Faksa či Brendan Gaunce

S posunem směrem dolů snad nepočítá žádný fanoušek Leafs. Bylo by to největší překvapení, které by mohl Burke vymyslet vzhledem k faktu, že výměna draftů společně s nějakou kompenzací by nepřivedla hráče nejvyšší kvality.

Je však nutno dodat, že skauti pozorovali velmi pečlivě i druhou vlnu kvalitních útočníků. Mezi nimi vede český Radek Faksa, který se svým pojetím obousměrného hokeje velmi zamlouvá generálnímu manažerovi i trenérovi Leafs a nebýt hodně vysokého výběru Toronta, byl by právě Faksa středem pozornosti. Jeho následuje Brendan Gaunce, jehož výdrž a hlavně vyspělost patří mezi nejlepší. Na testech před draftem byl téměř ve všech disciplínách mezi nejlepšími a jako jeden z mála by měl bez problému zvládnout přechod mezi dospělé.

4. Úplně se zbavit výběru v prvním kole a pick použít na výměnu za TOP3 útočníka

Pokud by Brian Burke měl možnost vyměnit svůj 5 výběr v balíčku s hráči ze své soupisky za TOP3 útočníka typu Getlaf, Nash, Duchene nebo Tavares asi by dlouho přemýšlel jakou cestou se vydat.

Vše by záleželo na finální podobě celé výměny. Kdyby Toroto nepřišlo o hlavní jádro týmu, dá se předpokládat, že by se nakonec k výměně za ‘franchise‘ hráče odhodlal. Příští rok má nůž na krku i Burke samotný a nutně potřebuje uklidnit fanoušky i vedení příchodem kvalitních hráčů, kteří jsou schopni zajistit toužené play off.

5. Extrémně agresivní strategie

Pamatujete si ještě, když Burke zakouzlil při draftu 1999 a získal do svého týmu bratry Sediny? Asi ano, přesto si celé kouzlo připomeneme. Vše začalo 16. května, po uskutečnění draftové loterii. Ihned po ní začal Burke vyjednávat se Chicagem o zisku 4 celkového výběru v nadcházejícím draftu. Tehdy se do Chicaga stěhoval obránce Brian McCabe společně s prvním kolem v draftu 2000. Následovala výměna s Tampou Bay, při níž získal Vancouver dokonce první výběr při draftu 1999 výměnou za 4 výběr (Chicaga) a dva výběry ve třetím kole. Získanou možnost vybrat si jedničku draftu nakonec Burke vyměnil za dvojku, když Atlanta k druhému výběru připojila podmíněné 3 kolo na draftu 2000. Na draftu pak následovala slavná chvíle českého hokeje, i když s odstupem času s hořkým koncem, který nemohl nikdo očekávat. Atlanta Trashers si z prvního místa vybrala obrovský talent českého hokeje Patrika Štefana. O několik minut později vyšel na podium Brian Burke a řekl.

“Canucks si na draftu vybírají bratry Sediny.“ Mistrovské dílo bylo dokonáno, když se Burke výběrem bratrů z druhé a třetí pozice navždy zapsal do historie.

Je něčeho podobného Burke schopen znovu? Cena by byla určitě velmi vysoká, ovšem představa spojení Yakupov + Galchenyuk v jednom týmu NHL je vražedná.

22. června se v noci z pátku na sobotu od 1 hodiny konečně všichni dozví, kdo si koho vybral v prvním kole. V sobotu se pak uskuteční výběr zbylých hráčů a vše bude směřovat k přípravě na trh s volnými hráči.

Preview Draft 2012: 2. část – TOP 6-10

Preview Draft 2012: 1. část – TOP 5

Napsat komentář


© COPYRIGHT

Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.

KONTAKTNÍ INFORMACE

Michal Bukovic
postmaster@mapleleafs.cz

Toronto-Maple-Leafs-wood-sign

Copyright © 2021 Mapleleafs.cz. All rights reserved.