Červenec: Brian Burke hraje o přežití

V roce 2008 přišel do Toronta muž, kterého předcházela jeho pověst. Přicházel s velkou slávou a všichni věřili, že Brian Burke je spasitelem kanadského týmu, který dokáže zlé obrátit v dobré. Po 4 letech u týmu z Ontaria dostalo renomé Brana Burke dost velké trhliny. Už neplatí za neúprosného agresivního manažera, který co si usmyslí, to mu projde. Už z něj není ten velký ‚hráč‘, který vždy najde cestu, jak získat chtěného hráče.

Momentálně se ostatní manažeři zdráhají s ním obchodovat a nechávají ho hrát si na svém písečku, na kterém bohužel není schopen postavit kvalitní bábovičky. Tímto tahem je Brian Burke v pasti, což potvrzuje i fakt, že 2 roky není schopen přivést kvalitního centra pro jeho největší eso Phila Kessela. Sháňce za kvalitním hráčem nepomáhá ani jeho filozofie při nabízení kontraktů. Sám se nechal slyšet, že žádnému hráči nenabídne smlouvu na 10 let a s nikým nepodepíše kontrakt s nestandardně vysokou částkou v prvních letech smlouvy, čímž se sám vyšachoval ze hry o Brada Richardse, Zacha Pariseho a další hvězdné hráče. Naštěstí typům smluv ala Kovalchuk by měla zabránit nová dohoda mezi NHL a hráčskými odbory, kde na straně NHL vyjednává právě Brian Burke, přičemž struktura a délka smluv patří mezi jeho hlavní body.

Obchodování v době platových stropů je velmi obtížně a udělat správný trade z pohledu do budoucna je pro mnoho manažerů velkým krokem, který se musí opravdu důkladně promyslet. Brian Burke při svém příchodu k týmu prohlašoval, že chce postavit velký silný tým, který bude dominovat v zápasech fyzickou hrou. Za uplynulé 4 roky se mu však podařilo postavit malý, rychlý tým se spoustou technických hráčů.

Dostat chtěné hráče už není pouze otázkou rychlého vyjednávání mezi manažery, ale opravdovým obchodním uměním, protože elitního hráče si snaží každý manažer udržet celou jeho kariéru. To co se nepodařili Burkovi u hlavního týmu, to se mu podařilo u farmářského celku Marlies. Před jeho příchodem patřil záložní tým k podprůměrnému týmu Ahl a během 2-3 let se z něj stal finalista Calder Cupu, ve kterém se to talenty jenom hemží. Bohužel tradiční klub z Ontaria nemůže čekat dalších několik let, než začne být úspěšný i hlavní tým a tak je na Burkovi, aby začal jednat právě teď.

V letním období se již objevily spekulace o jeho odvolání, avšak v jeho prospěch mluví změna majitele, která by se měla stát koncem léta oficiální. Novým vlastníkem Toronta se za cenu 1,3 miliardy dolarů stane BCE Inc. (Bell Canada Enterprises) a Rogers Communications (zkráceně se někdy uvádí Bell and Rogers).

Už dlouhá léta si fanoušci přáli změnu majitelů, která byla konečně vyslyšena. Ontarijský učitelský penzijní fond jako vlastník Maple Leaf Sports and Entertainment, jenž se podílí na spoustě sportovně obchodních aktivitách a vlastnil většinový podíl Maple Leafs se zajímal hlavně o zhodnocení svých investic, než o výsledky. Nyní pod vedením Bell and Rogers bude kladen velký důraz na sportovní výsledky a úspěchy týmu. Brian Burke tak dostane další rok prostoru pro svou práci. Pokud by se ani teď nepodařilo Torontu probít do závěru sezóny, bude to s největší pravděpodobností konec amerického mága v kanadském týmu.

Spekulační okénko:

Ještě než začne být platná nová dohoda mezi NHL a NHLPA rozhodl se Burke uzavřít nováčkovský kontrakt s Morganem Riellym. Podepsat zbývá obránce Codyho Fransona, jenž chce před podpisem přislíbit větší prostor na ledě a ne být zdravým náhradníkem a dále brankáře Bena Scrivense. O Codym Fransonovi a Miku Komisarkovi se často hovoří v možné výměně. Zatímco výměna Fransona je dost nepravděpodobná a uskutečnila by se pouze při příchodu hodně kvalitního hráče, tak u Mika Komisarka by šlo hlavně o zbavení se jeho kontraktu. Pokud zůstane u týmu není vyloučeno, že na něj bude trenér Carlyle hodně sázet, zvlášť po odchodu Schenna. Morgan Rielly je velkým příslibem do budoucna a mohl by dostat šanci ukázat se v prvních 9ti zápasech sezóny stejně jako před lety Luke Schenn, který u týmu po dobrých výkonech zůstal.

Momentálně upnul Brian Burke pozornost na elitního útočníka. Spekulace o příchodu Luonga utichly stejně jako celkový Burkův zájem o něj a v případě Berniera zůstala na stole ležet nabídka Frattin + 2.kolo draftu 2013, přičemž Los Angeles chtějí minimálně 1.kolo.

Brian Burke je v kontaktu se starým známým Bobem Murrayem z Anaheimu a snaží se ho přesvědčit, že právě teď je nejlepší čas na výměnu Ryana Gezlafa, kterému končí příští rok smlouva a mohl by odejít zadarmo. Stejně je na tom i Corey Perry a ztráta těchto dvou útočníků společně s Temu Selanem by měla devastující vliv pro tým Ducks. Problémem může být stará výměna, ve které doslova vyběhl Burke s Murrayem, když v ní získal obranný klenot Jakea Gardinera. Dá se tak předpokládat, že za Getzlafa si bude muset manažer Toronta připlatit a vyrovnat staré účty.

Poznámka redakce mapleleafs.cz:

Po tom co se minulý rok vedla rubrika týdenní souhrn jsme se rozhodli z úspory času i přísunu kvalitních informací rubriku změnit na měsíční souhrn, ve které nebudou informace o zápasech, ale převážně informace o dění v klubu mimo led. 

One thought on “Červenec: Brian Burke hraje o přežití

  1. BB si proste úspech v Kanade neužije. Nešlo mu to u Canucks a ani teraz u Maple Leafs:-(. BB je šikovný GM…síce na príchode Kessela papierovo stratil (Seguin, Hamilton, Knight) ale na výmenách Beauchemina(Lupul+Gardiner) a Kaberleho(Percy+Liles+Colborne)znovu získal! …aj ke´d si myslím, že Colborne v Toronte nezostane a bude súčasťou ďalšej výmeny!

Napsat komentář