NHL ochromila výluka

Tak jak komisionář NHL Gary Bettman před časem řekl, tak se také stalo. Po vypršení dnes již bývalé kolektivní smlouvy mezi NHL a NHLPA 15.září 2012 zastavila zámořská soutěž svou činnost.

Za posledních 20 let se tomu stalo již počtvrté.

Obě strany sporu jsou v současném vyjednávání velmi vzdálené od shody a nikdo se zatím neodvažuje odhadnou jak dlouho současný stav potrvá.

Uprostřed minulého týdne se obě strany sešli v New Yorku k poslednímu zoufalému pokusu odvrátit zavření soutěže. Došlo k oboustrané výměně návrhů ovšem žádný pokrok ve vyjednání nové kolektivní smlouvy učiněn nebyl. Hlavním bodem sváru zůstávají procenta rozdělení zisku ligy mezi obě strany.

Poslední den před vypršením kolektivní smlouvy se již žádná schůzka neodehrála a prozatím není určený ani žádný termín, kdy by se měli obě strany vrátit k jednacímu stolu. Nicméně zástupce komisionáře NHL Bill Daly potvrdil agentuře Canadian Press, že obě strany zůstanou v následujících dnech v těsném kontaktu.

Sezona v ohrožení

Dopad výluky fanoušci pocítí v podstatě okamžitě.

Již na konci tohoto týdne, 21.září, se měly v NHL otevřít tréninkové kempy všech týmů.

Na pondělí 24.září měli Maple Leafs naplánovaný první přípravný zápas před letošní sezonou proti Ottawě Senators. Prvních několik přípravných zápasů bude zcela jistě zrušeno, další zápasy budou pravděpodobně zrušeny následně.

Maple Leafs měli v plánu devět přípravných zápasů. Ten poslední se měl hrát v sobotu 6.října na domácím ledě Maple Leafs proti Detroitu Red Wings.

Základní část měla začít 11.října čtyřmi zápasy přičemž Toronto mělo záhajit sezonu v sobotu 13.října domácím zápasem proti Montrealu Canadiens.

Možnost, že by základní část začala podle plánu bude každým dnem méně a méně pravděpodobná. Nicméně věci se mohou velmi rychle změnit. V tuto chvíli nikdo nedokáže odhadnout vývoj situace v následujích dnech.

Během ztracené sezony 2004-05 se obě strany jak NHL tak jednotlivé kluby rozhodly propustit své zaměstnance. Minulou sobotu Daly zatím ubezpečil své podřízené, že liga v tuto chvíli neplánuje snížit počet svých zaměstnanců.

Během výluky v sezoně 1994-95 byla základní část zkrácena na 48 zápasů plus playoff Stanley Cupu poté, co hráči a liga ukončili 11.ledna 1995 tříměsíční spor. Hrát se začalo o devět dní později, 20.ledna 1995.

16.února 2005 se rozhodl oficiálně komisionář Gary Bettman zrušit sezonu 2004-05 po té, co se liga a hráči nedokázali domluvit na nové kolektivní smlouvě. Hlavní bodem sváru byly tehdy platové stropy a mzdy hráčů.

Znění tehdejších novinových titulků:

  • Montreal Gazette: The Day the Season Died. (Den, kdy zemřela sezona.)
  • Toronto Star: Game Off. (Konec hry.)
  • Ottawa Sun: Stick a fork in the NHL season. It’s Done. (Zapíchněte vidličku do sezony NHL. Je konec.)
  • Halifax Daily News: See you next year? (Naschle příští rok?)
  • Calgary Herald: A crying shame. (Do nebe volající hamba.)
  • Vancouver Province: No Hockey for You! (Žádný hokej pro vás!)
  • The Globe and Mail: The End. (Konec.)

Po sobotním vypršení poslední kolektivní smlouvy se již několik hráčů rozhodlo odejít hrát do Evropy.

Z hráčů Toronta odchází Nikolai Kulemin do Metallurgu Magnitogorsk. Pro Kulemina to je návrat do svého rodného města, ve kterém strávil většinu své hokejové kariéry než odešel do NHL.

Několik mladých hráčů Maple Leafs poslali do záložního týmu Toronta Marlies. Jsou mezi nimi například Jake Gardiner, Korbinian Holzer nebo Nazem Kadri. Další hráči pak poputují do svých juniorských klubů.

One thought on “NHL ochromila výluka

  1. takže oficiálně jsou přípravné zápasy během prvního týdne kempů zrušeny až do 30.září…uvidíme, co bude dál

Napsat komentář