Winter Classic 2013 zrušeno

Jak se dalo očekávat, NHL v pátek oficiálně oznámila zrušení Winter Classic 2013.

Zápas mezi Detroitem Red Wings a Torontem Maple Leafs se měl hrát 1.ledna 2013 na fotbalovém stadionu Michigan Stadium v Ann Arboru. NHL zároveň zrušila celý doprovodný program Hockeytown Winter Festival, který se měl konat od 16.prosince až do 31.prosince na baseballovém stadionu Comerica Park v Detroitu.

Zrušení celé akce se očekávalo po tom, co NHL zrušila minulý týden všechny zápasy až do 30.listopadu.

„Logistické požadavky na pořádání akce tohoto rozsahu učinily dnešní rozhodnutí nevyhnutelné,“ řekl zástupce komisaře NHL Bill Daly. „Jednoduše nemáme čas. Jsme velmi zklamáni, že jsme museli zrušit Winter Classic a Hockeytown Winter Festival. Mrzí nás to za naše fanoušky a za všechny, co jsou tím ovlivněni.“

NHL potvrdila, že uspořádá Winter Classic včetně ostatních zrušených událostí v Michiganu v příští sezoně.

„Těšíme se na příští Winter Classic a Hockeytown Winter Festival, který uspořádáme v Michiganu,“ dodal Bill Daly.

Výkonný ředitel NHLPA Don Fehr nazval rozhodnutí jako „zbytečné a nešťastné, stejně jako rozhodnutí majitelů zavést výluku samotnou“.

Ztráta pro všechny

Letošní již zrušený zápas Winter Classic se měl těšit obrovskému zájmu fanoušků. Na samotný stadion se mělo dostat více než 100 tisíc fanoušků a očekával se atakt absolutního rekordu v náštěvě hokejového utkání.

Ten činí 104 173 fanoušků, kteří navštívili zápas zvaný Big Chill mezi univerzitními celky NCAA Michigan a jeho rivalem Michigan State University na Michigan Stadium 11.prosince 2010.

Očekávalo se, že lokalitu navštíví o novoročním víkendu přibližně 400 tisíc fanoušků. Hotely, restaurace a bary měly být naprosto zaplněné.

„Máme rezervace pro mnoho fanoušků, kteří předpokládali, že přijedou,“ řekl Michael Harman, generální manažer hotelu Campus Inn v Ann Arbor. „Zatím jsme neobdrželi mnoho žádostí o zrušení těchto rezervací, ale očekáváme je.“

Načasování včerejšího oznámení zapadá do smlouvy o pronájmu stadionu, kterou liga podepsala s University of Michigan.

Pronájem Michigan Stadium měl ligu stát 3 miliony dolarů, v případě zrušení celé akce nejpozději 2.listopadu liga přijde pouze o 100 000 dolarů.

NHL ovšem očekávala tržby za Winter Classic v celkové výši 10-15 milionů dolarů. A to je velmi podstatná částka.

Provozní ředitel NHL John Collins v únoru dále řekl, že ekonomický boom z týdenního hokejového festivalu konaného v oblasti jihovýchodního Michiganu – včetně Detroitu a Ann Arboru – by mohl přesáhnout 75 milionů dolarů. To je více než dvojnásobná částka, než odhadovaných 30-35 milionů dolarů, kterou shromáždila Philadelphia minulý rok.

Ztráta to je také pro televizní společnosti.

Winter Classic se stal nejvíce sledovaným zápasem základní části NHL od roku 1975. Zápas v roce 2011 mezi Washingtonem Capitals a Pittsburghem Penguins vidělo 4,5 milionů diváků. Loňský ročník mezi NY Rangers a Philadelphií Flyers vidělo 3,74 milionů diváků.

Žádný pokrok ve vyjednávání

Od poloviny října, kdy liga předložila svůj tzv. 50-50 návrh, respektive od 26.října, kdy došlo k vypršení platnosti tohoto návrhu nedošlo k žádnému pokroku ve vyjednávání CBA. Liga tento návrh, jehož cílem bylo zachránění celé 82-zápasové sezony podmínila souhlasem NHLPA právě do 25. října.

K tomu ovšem nedošlo a NHL tak zrušila všechny zápasy až do 30. listopadu 2012. V řeči čísel se jedná o 326 zápasů, neboli 26,5% základní části.

V posledních dnech ovšem zástupce komisaře NHL Bill Daly a právní poradce NHLPA Steve Fehr (mladší bratr výkonného ředitele Donalda Fehra) spolu vedli několik dlouhých telefonních rozhovorů. Sice se nedostali na veřejnost žádné podrobnosti těchto rozhovorů, nicméně Bill Daly v pátek řekl tiskové agentuře Canadian Press, že očekává pokračování vyjednávání v „relativně blízké budoucnosti“.

„Žádný míting zatím naplánován nebyl, ale jsme v trvalém dialogu,“ napsal Daly agentuře The Associated Press v pátek.

5 thoughts on “Winter Classic 2013 zrušeno

  1. je to velká škoda, zase si musíme rok počkat…snad se alespoň dohodnou na nový smlouvě a uvidíme letos aspo%n nějaký zápas Leafs..

  2. Teda štvou mě pořád víc a víc. Copak je tak těžký se dohodnout?

  3. Cammaris: a proč by spěchali? My všichni hned jak to začne budem netrpělivě sledovat novinky a sledovat zápasy, záznamy, sestřihy.. opravdu nečekám nějaký velké odliv fanoušků.. prostě nemají kam spěchat, oni ví, že o svůj byznys nepříjdou.

  4. Angi podle informací ze zákulisí NHLPA Fehr říkal, že měl poslední návrh, který mu dala liga 18. října přijmout. NHLPA podle lidí z Fehrova týmu udělala chybu…všichni se chtějí dohodnout a všem jde o peníze…ani jeden z nich nic (NHL a NHLPA) nic nevydělá, když budou stávkovat…oni to všechno moc dobře vědí, ale nechtějí nic obětovat..fanoušci zůstanou určitě, ale NHL má v severní americe velkou konkurenci a všechno se tam točí kolem dolarů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *