Jak se projeví příchod Jonathana Berniera v brankovišti Leafs?

Bernier-ReimerGM Maple Leafs Dave Nonis neslíbil nikomu post jedničky v brance Maple Leafs. Samozřejmě to nemohl říct a ani by to neměl říkat.

„Nikdo nemá nic jistého,“ řekl Nonis během konferenčního hovoru v neděli krátce po oznámení výměny Jonathana Berniera z Los Angeles Kings.

„Nyní máme pocit, že jsme silnější v brankovišti. Oba mají velký potenciál a oba dostanou příležitost se rozvíjet a doufejme, že svůj potenciál prodají.“

Překvapivá výměna? Ale kdepak

Nonis řekl, že to je výměna, o které on a GM Kings Dean Lombardi diskutovali téměř od prvního týdne právě skončené zkrácené sezony. Nonis měl vždy o Berniera zájem, zatímco Lombardi již před lety usiloval o Matta Frattina.

„Několikrát jsme byli blízko, ale vždycky tu bylo něco co výměnu zastavilo. Několik měsíců jsme spolu mluvili. Téměř kompletní výměna byla už před několika měsíci připravená a jenom jsme čekali na ten pravý čas pro obě strany,“ řekl Nonis.

Jonathan Bernier se stane 5. července chráněným volným hráčem, pokud s ním Maple Leafs neprodlouží smlouvu. V pondělí Maple Leafs předložili Bernierovi kvalifikační nabídku a pokračují ve snaze podepsat s ním prodloužení jeho smlouvy. V sezoně 2012-13 Bernier pobíral plat 1 250 000 dolarů.

Nečekejme ovšem žádné těžkosti v procesu prodloužení smlouvy s Bernierem. Nonis by jistě nestál o příchod hráče, se kterým by se poté nedohodl na prodloužení smlouvy.

Bude Bernier novým Raskem?

Co ovšem Maple Leafs nemohou vědět je to, jestli se čtyřiadvacetiletý gólman s pověstí velké naděje opravdu prosadí na post jedničky týmu nebo zapadne v zapomění jako například Andrew Raycroft, kterého v roce 2006 tehdejší GM Maple Leafs John Ferguson Jr. vyměnil z Bostonu Bruins za nadějného gólmana a první volbu Leafs v draftu 2005 Tuukku Raska.

Zatímco Rask zrál za Timem Thomasem v jednoho z nejlepších brankářů v lize a v letošní sezoně dovedl svůj tým dva zápasy od Stanley Cupu, Raycroft v posledních letech v NHL pouze paběrkoval a po minulé sezoně se z NHL vytratil do Itálie.

Výměnou veterána Raycrofta za nezkušeného mladého brankáře Raska tehdy GM Bostonu Bruins Jeff Gorton riskoval stejně jako teď Dave Nonis přivedením Berniera.

Kdo bude jedničkou Leafs?

Leafs mají v tuto chvili v sestavě dva gólmany, kteří by rádi zastávali post jedničky u týmu.

James Reimer vlétl do NHL jako kometa v sezoně 2010-11. V únoru 2011 měli Leafs bilanci 19-25-5 a tým, který měl za cíl postoupit do playoff se krčil na 12. místě východní konference.

Díky skvělým výkonům Jamese Reimera bojovali Leafs o playoff ještě tři zápasy před koncem základní části. Maple Leafs právě díky Reimerovi dokončili sezonu bilancí 18-9-6. Brankář, se kterým se počítalo jako s dvojkou v AHL měl ve své nováčkovské sezoně bilanci 20-10-5, průměr 2,6 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 92,1%.

V sezoně 2011-12 Reimera po nadějném začátku přibrzdil otřes mozku. V prvních šesti zápasech nové sezony si připsal bilanci 5-0-1, jenže 22. října 2011 musel odstoupit ze zápasu na ledě Montrealu Canadiens po srážce s kapitánem domácích Brianem Giontou. Do branky se vrátil až na začátku prosince po 18-ti vynechaných zápasech. Prosinec Reimer odchytal pouze s bilancí 3-4-3 a v lednu přišla další herní pauza. Nastoupil pouze k jednomu zápasu na ledě Ottawy Senators (prohra 2-3). V únoru se sice do branky Leafs vrátil, ale sezonu nakonec předčasně ukončil kvůli zranění v horní části těla.

Ve druhé sezoně v NHL ho brzdila zranění a nevyrovnaná forma. Jeho bilance byla 14-14-4, průměr 3,1 obdržené branky na zápas a úspěšnost zásahů rovných 90%.

Ve zkráceném ročníku 2012-13 se měl Reimer poprat o post jedničky s Benem Scrivensem, který v předešlé sezoně dovedl záložní tým Toronto Marlies do finále Calder Cupu. Zároveň sílili spekulace o možném příchodu Roberta Luonga z Vancouveru Canucks. V prvních dvou zápasech této sezony dostal v brance Leafs přednost Ben Scrivens. Reimer se do branky postavil až ve třetím zápase na ledě Pittsburghu Penguins. V polovině února potkalo Reimera zranění kolenních vazů, ale i tak si na přelomu února a března si připsal šest výher v řadě a převzal post jedničky Leafs v letošní sezoně. Po devíti letech dovedl Reimer Toronto konečně do playoff a navíc dokázal dostat favorizovaný Boston Bruins v prvním kole až do sedmizápasové série.

V základní části si Reimer připsal bilanci 19-8-5, úspěšnost zásahů 92,4% a průměr 2,46 obdržené branky na zápas.

Většina fanoušků Maple Leafs si myslí, že dvojicí Reimer-Scrivens Leafs vyřešili otázku gólmanů. Ben Scrivens dovedl Marlies do finále Calder Cupu a James Reimer dovedl Maple Leafs alespoň do prvního kola playoff. Navíc nechybělo mnoho a Leafs mohli bojovat proti Pittsburghu Penguins o finále Východní konference.

Ovšem i když Scrivens předváděl fantastické výkony v playoff AHL, tak v zápasech NHL příliš jistě nevypadal. Navíc jeho bilance je ve 32 zápasech záporná (11-14-2). Ostatní čísla jsou celkem slibná. Úspěšnost zásahů 91% a průměr 2,86 obdržené branky na zápas jsou kvalitní ukazatele na dvojku týmu. Jeho věk (27 let) není příliš nízký a navíc ve spojení s minimem zkušeností jsou jeho vyhlídky na post stabilní jedničky týmu NHL minimální.

Nástup Jamese Reimera do NHL byl opravdu famozní a v 25-ti letech má ještě nějaký čas na vývoj a sbírání zkušeností. Výborně atleticky připravený gólman má ovšem dvě slabá místa. Špatně kontroluje odrazy kotoučů, což také stálo Maple Leafs postup v prvním kole playoff přes Boston. A často chodí do kleku a nechává volnou horní polovinu branky, především prostor nad lapačkou. Také toho dokázali hráči Bruins v letošním playoff využít.

Mezi přednosti Jamese Reimera patří velmi dobrá psychická odolnost. Dokáže se velmi dobře koncetrovat na zápas, ve kterých působí velmi klidným dojmem.

Ve 104 zápasech má Reimer bilanci 53-32-14, úspěšnost zásahů 91,5% a průměr 2,71 obdržené branky na zápase.

Jonathan Bernier působil v organizaci Los Angeles Kings od sezony 2007-08 šest sezon. Ve stejné sezoně přišel k LA také Jonathan Quick. Oba dva brankáři v první sezoně odchytali v dresu Kings čtyři resp. tři zápasy. Ovšem již v následující sezoně 2008-09 se Quick prosadil do sestavy ve 44 zápasech, zatímco Bernier ji celou strávil v AHL u týmu Manchester Monarchs. V dresu Monarchs nastoupil k 54 zápasům a připsal si bilanci 23-24-4. Také v následující sezoně Bernier chytal v AHL. V dresu Monarchs nastoupil k 58 zápasům a připsal si bilanci 30-21-6.

Od sezony 2010-11 již Bernier kryl záda Quickovi u Kings. Ten ho ale pustil do branky během třech sezon pouze v 55 zápasech. V dresu LA Kings odchytal celkem 62 zápasů, připsal si bilanci 29-20-6, úspěšnost zásahů 91,2% a průměr 2,36 obdržené branky na zápas.

Zatímco Reimer odchytal v NHL téměř dvakrát tolik zápasů než Bernier tak úspěšnost zásahů mají oba brankáři téměř totožnou a Bernier má navíc o něco lepší průměr obdržených branek na zápas.

Reimer v letošní sezoně již dokázal, že může být navzdory několika zdravotním problémům jedničkou týmu NHL. Bernier tohle ještě musí dokázat. Zatím pouze zaskakoval za skvělým Quickem. Ovšem Bernier má narozdíl od Reimera lepší posudek od skautů z draftu.

Oba dva brankáři byli draftováni v roce 2006. Ale Bernier byl vybrán jako 11. hráč celkového pořadí, zatímco Reimer až ve čtvrtém kole jako 99. hráč celkově.

Vzájemný souboj o místo jedničky může na oba dva velmi nadějné mladé brankáře působit jako silná motivace a motor stále se zlepšovat. Pokud by dostali v příští sezoně podobně velkou porci zápasů na ledě, mohli by se Leafs stát týmem s velmi vyrovnanou dvojicí brankářů. Ve spojení s velmi propracovaným defenzivním stylem Randyho Carlylea by se Leafs mohli stát jedním z nejméně inkasujících týmu v lize.

James Reimer bude mít navíc ještě jednu výhodu. Nazvěme to faktorem x.

Už ví, jaké to je chytat pod tlakem v Torontu.

3 thoughts on “Jak se projeví příchod Jonathana Berniera v brankovišti Leafs?

 1. na papíře to vypadá pěkně, teď už jenom posílit ten útok :)), jinak v tý době když k nám přišel Raycroft určitě bych ho v 26 nepovažoval za veterána 🙂

 2. No já z toho mám smíšené pocity.
  Je to nedůvěra k Reimrovi,kterej měl dle mého ještě rok dostat prostor jako jasná jednička.
  Na druhou stranu nezkusit Berniera by byla škoda.
  Scrivens bude jako dvojka tak maximálně dva roky,pak ho přejedou mladší,u nás by mohl být déle,protože,na farmě máme Rynnese 26 let a MacIntyreho 30.Kam zmizel před calder cupem Owuya netuším.-takže záloha není nic moc.

 3. Neřekl bych, že to je nedůvěra v Reimera. Nikdo neřekl, že bude Bernier jedničkou a když nepřesvědčí a Reimer bude lepší, tak tou jedničkou nebude (Bernier). Věřím, že Reimer má na to být lepší a zasloužit si to místo. Jenom o něj musí prostě bojovat.

  Příchod Berniera je prostě posílení brankářského postu. I kdyby tady byl jako dvojka a to on nechce, tak bude podle mě pořád lepší dvojka, než by mohl být Scrivens.

  A když bude lepší než Reimer, tak jenom dobře pro Leafs. Všichni fanoušci Toronta dneska Reimera milujou, ale přece si ho nebudeme držet v brance, když na to nebude mít.

Napsat komentář