Vyplatí se Torontu trpělivost s Biggsem a Percym?

biggs první volba Leafs 2011

Morgan Rielly, pátý hráč draftu 2012 je na nejlepší cestě do NHL. Jak se povede dvěma hráčům draftovaným v prvním kole draftu 2011?

Útočník Tyler Biggs byl draftován v prvním kole jako 22. hráč celkového pořadí zatímco obránce Stuart Percy jako 25. hráč celkově. Oběma hráčům se zatím daří uniknout pozornosti, kterou by na sebe měli zákonitě strhávat.

To se ale brzy pravděpodobně změní.

Oba hráče čeká v nadcházející sezoně skok z juniorského hokeje do profesionálního. Na konci tréninkového kempu Maple Leafs, kterého se s největší pravděpodobností oba zůčastní, je čeká přesun k Marlies do AHL.

„Nadešel pro něj čas udělat další krok v jeho vývoji,“ řekl kouč Marlies Steve Spott o obránci Stuartu Percym. „Bude to pro něj také velmi důležitý týden.“

„A to samé platí pro Biggse. Myslím, že je připraven udělat další krok a myslím, že je z toho nadšený,“ dodal Spott k Tylerovu Biggsovi.

Morgan Rielly vlastně přeskočil obě dvě naděje Maple Leafs draftované o rok dříve. To jim ovšem možná pomohlo ve vývoji mimo světla ramp.

Není příliš mnoho hráčů na světě, kteří po přechodu z juniorského hokeje ihned zazáří v NHL. Mladým hráčům se musí nechat prostor k vývoji.

„Četl jsem, co řekl asistent GM Dave Poulin. I když bys mohl být připraven hrát v NHL, tak je lepší dominovat v AHL. Určitě není kam spěchat, ale jestli jsi připravený, tak si myslím, že budeš hrát,“ řekl Percy.

Jestli se Percymu nedaří vyvíjet se dostatečně rychle, tak je to možná také kvůli tomu, že se neudržel v loňské sezoně ve výběru Kanady pro juniorský šampionát. Spott ho vyřadil ze sestavy a jeho místo zaujal právě Rielly.

„On je velmi dobrý hráč, ale musí sám sebe nutit zlepšovat se každý den. On je hráč draftovaný v prvním kole. Je to hráč, do kterého jsou vkládána vysoká očekávání. Musí bojovat, soutěžit každý večer tak, aby se oddělil od ostatních,“ řekl Spott.

Percy vstřelil v minulé sezoně 13 branek a přidal 45 bodů v 68 zápasech v dresu Mississaugy Steelheads v OHL. Nastoupil také ve čtyrech zápasech Toronta Marlies, ve kterých vstřelil jednu branku a na tři přihrál.

Jeho výkonnost v minulé sezoně v juniorech již stagnovala a Leafs doufají, že jeho hra vzroste, pokud bude hrát s lepšími hráči. To se potvrdilo také v prvním zápase turnaje nováčků. Ve dvojici s Petterem Granbergem připravil první branku zápasu v přesilové hře a po zbytek zápasu hráče Blackhawks společne s Granbergem přehrávali.

„Pro mě to prostě znamená vrátit se k mé chytrosti. Když vím, kam si naši útočníci najedou, tak je přihrávkou lehce najdu. To je otázka koučingu a toho jak se známe. Jakmile jste sehraní, tak je jednodušší hrát,“ řekl Percy.

Jestliže je Percy se svými přednostmi jako jsou bruslení a hra s pukem připraven hrát profesionální hokej, tak Biggs bude potřebovat více adaptace.

V juniorech byl výtečným střelcem, ale na profesionální úrovni je viděn více jako silový útočník. To dokládají také jeho parametry – 192 cm a 101 kg. Jeho potenciál v NHL je hranici druhého a třetího útoku. Nejdřív ale bude potřebovat strávit nějaký čas v AHL.

„Tyler byl vždy střelcem, útočným hráčem na křídle prvního útoku. Zde se bude muset jeho hra trochu změnit a bude muset najít fyzický prvek ve své hře,“ řekl Spott.

Tyler Biggs ovšem ví, co se od něj čeká.

„Pracoval jsem velmi tvrdě na některých mých slabinách. Snažil jsem se být větší a silnější. Chci si zlepšit bruslení, chci být schopný si lépe chránit puk. Chci vypadat jak hráč, kterého nelze dostat z puku. Myslím, že jsem na dobré cestě,“ řekl Biggs.

Do loňské sezony nastoupilo v NHL 14 hráčů draftovaných před Biggsem a osm před Percym. Leafs věří, že tam oba také nastoupí.

„Je jim 20 let. Musíte to stále respektovat. V této sezoně okusí poprvé profesionální hokej. Očekáváme od nich velké věci. Chceme, aby se stále zlepšovali. Snažíme se na ně nijak netlačit,“ dodal Poulin.

Napsat komentář