V sobotu nás čeká první domácí zápas…včetně rituálu, který trvá již 82 let

opening night 1931

Toronto Maple Leafs čeká v sobotu večer úvodní zápas v nové sezoně na domácím ledě v Air Canada Centre, navíc proti Ottawě Senators.

Kombinace sobotního zápasu Toronta na stanici CBC v rámci pořadu Hockey Night In Canada a Bitvy o Ontario nenechá žádného fanouška Maple Leafs v klidu. Pokud k tomu navíc připočítáte úvodní zápas na domácím ledě, máte zaděláno na dokonalý zážitek.

V letošní sezoně se poprvé před vlastními fanoušky představí několik nových tváří. Ti aplausem zároveň přivítají své hrdiny, které provázeli v loňské sezoně bitvami v playoff. V tu chvíli bude mít každý fanoušek Maple Leafs husí kůži po těle.

Než hráči s javorovým listem na hrudi vyjedou na led, čeká fanoušky v hale tradice, která tu je již 82 let a nikdy nezestárne.

Na led nastoupí za melodie vojenského pochodu jednotka 48th Highlanders, která svým pochodem na trubky, bubny a dudy vítá každou novou sezonu diváky v domácí hale Maple Leafs.

Jednotka 48th Highlanders je záložní jednotka pěšího pluku kanadské armády se sídlem v Torontu. Pluk je součástí 4. kanadská divize 32. kanadské brigády a posádku má ve zbrojnici Moss Park. Již od svého založení v roce 1891 má jednotka dlouholetou tradici být součástí života svého mateřského města Toronta.

Tradice jednotky 48th Highlanders na úvodním zápase Maple Leafs v nové sezoně se zrodila 12. listopadu 1931.

Toho dne se začala psát historie haly Maple Leaf Gardens a tehdejší majitel klubu Conn Smythe požádal kapelu, aby zahrála před prvním zápase Toronta Maple Leafs v nové hale. Jednalo se o úvodní zápas sezony 1931-32, Toronto Maple Leafs nastoupili proti Chicagu Blackhawks a prohráli 1-2. Ovšem právě v této sezoně získalo Toronto svůj první Stanley Cup jako Maple Leafs.

Tímto zápasem začala také kariéra Fostera Hewitta, který z nově postavené gondoly vysoko nad ledovou plochou v Maple Leaf Gardens začal rozhlasové vysílání slavné Hockey Night In Canada. To se stalo pro všechny Kanaďany od pobřeží k pobřeží tradičním sobotním programem. Vzhledek k Fosterově komentování zápasů Maple Leafs, díky kterému vytvářel z hráčů Maple Leafs hvězdy, se z Maple Leafs stal „kanadský tým“.

Foster Hewitt se proslavil frází „He shoots, he scores!“ a také svým pozdravem „Hello, Canada, and hockey fans in the United States and Newfoundland.“ na začátku každého vysílání.

Hevittovo vysílání Hockey Night in Canada bylo simultálně vysílání v televizním vysílání až do roku 1963, kdy předal televizní komentování svému synovi Billu Hewittovi.

V roce 1965 byl Foster Hewitt jako zakladatel uveden do hokejové síně slávy.

Napsat komentář