Leafs vyhráli zápas Winter Classic proti Detroitu

459977999_slide

Toronto Maple Leafs vyhráli zápas Winter Classic pod otevřeným nebem na stadionu Michigan Stadium proti Detroitu Red Wings 3-2 po samostatných nájezdech.

Bylo to mrazivé odpoledne s neustávajícím sněžením a větrem. V půl druhé odpoledne lokálního času ukazoval teploměr mínus 11°C, když hlavní rozhodčí Dan O’Halloran vhodil kotouč mezi hole Jay McClementa a Luke Glendeninga. Padající sníh se hromadil na perfektně připravené ledové ploše a společně s mrazivým větrem znepříjemňoval hráčům hru. Podmínky nebyly zrovna ideální. Ale podívaná, která se před davem 105 491 diváků v hledišti obrovského Michigan Stadium odehrávala, zastínila všechny nedostatky této malebné scény.

„Nevím, jestli se dá nazvat tento zápas klenotem z hlediska tempa,“ řekl kouč Maple Leafs Randy Carlyle. „Ale počasí rozhodně změnilo způsob, jakým byl tento zápas odehrán. Vyrojilo se hodně vzpomínek z dětství, když jsme hráli venku.“

„Myslím si, že to bylo důležitou součástí atmosféry tady, která udělala tento zápas ještě více zvláštní,“ řekl kouč Red Wings Mike Babcock. „Pro mě to byl dnes večer Home Run pro hokej.“

The Big House, jak je Michigan Stadium přezdíván, byl zaplaven mořem modrobílých a červenobílých dresů. Přes nepříjemný mrazivý vítr a sněžení byla fantastická atmosféra doslova cítit i přes televizní obrazovky. Více než 105 tisíc fanoušků na stadionu vytvořilo neoficiálně světový rekord v návštěvnosti na hokejovém zápase a bez ohledu na klubovou příslušnost se všichni fanoušci bavili hokejem jako na obrovské párty. Po zápase byla určitě spokojenější ta polovina, která pochází ze severní strany hranice mezi USA a Kanadou. Pořád se totiž jednalo o důležitý zápas základní části, do kterého vstupovali oba rivalové v Atlantické divizi shodně se 45 body po 41 odehraných zápasech.

Výhra Maple Leafs 3-2 po samostatných nájezdech posunula Toronto o bod před Red Wings. Maple Leafs zároveň vrátili svému rivalovi porážku 4-5 po nájezdech z předvánočního souboje v Air Canada Centre.

Zkraje zápasu si museli hráči zvyknout na nezvyklý pocit, kdy se jim puk na perfektně připraveném ledu zadrhával v napadaném sněhu. Mnoho hráčů ovšem vyseklo organizátorům poklonu za jejich práci při přípravě ledové plochy. A mnoho komentátorů potvrdilo, že se jednalo pravděpodobně o nejlépe připravený led na venkovních zápasech Winter Classic. Podle Jamese van Riemsdyka byl dokonce lepší než v Air Canada Centre, kde je tradičně jedna z nejlepších ledových ploch v NHL.

Podle koučů obou týmů měl napadaný sníh největší dopad na přesilové hry. Záleželo vždy na tom, po jaké době od čištění ledu se přesilová hra hrála. Ani jeden z týmů se nakonec v přesilové hře neprosadil. Maple Leafs hráli dvě přesilovky, zatímco Red Wings dokonce čtyři.

„NHL odvedla dobrou práci tím jak, udržela led tak čistý, jak jen to bylo možné,“ řekl kapitán Maple Leafs Dion Phanuef. „Je to zkušenost. Je to venkovní zápas hraný uprostřed zimy, takže je jasné, že bude padat sníh.“

Stejná slova měl po zápase také komisionář NHL Gary Bettman. Byl to první zápas pod otevřeným nebem v letošní sezoně a počasí na něj mělo nevyhnutelně dopad. Gary Bettman byl ovšem velmi spokojen s tím jak „ice guru“ Dan Craig a jeho spolupracovníci připravili led a podmínky tak, aby se mohlo hrát.

„Hrajeme venku a tohle je to, co dostanete, když hrajete venku,“ řekl Bettman. „Dalo by se říct, že jakmile začalo být logo čím dál tím více zakryto sněhem, tak bylo potřeba lopaty. Ve skutečnosti to vypadalo jako synchronizované plavání, abych tak řekl. Odvedli skvělou práci. Poslouchej, bez ohledu na podmínky které byly, bylo to stejné pro oba týmy.“

Hra byla vždy několikrát za třetinu přerušena, aby mohlo proběhnout čištění ledové plochy partou pořadatelů s lopatami na bruslích. Zápas proto trval o něco déle než je obvyklé. V polovině třetí třetiny si navíc oba týmy vyměnili poloviny hřiště tak, aby byly podmínky pro oba kluby stejné. Stejná výměna proběhla také v prodloužení. Samostatné nájezdy pak probíhali pouze na jednu branku. Tak jak je zvykem na rybnících.

„Každou chvíli jste ztratili puk, protože se zasekl ve sněhu, nebo jste ho nemohli najít,“ řekl po zápase obránce Red Wings Brendan Smith. „Hra byla mnohem jednodušší, protože jste museli dělat chytrá rozhodnutí.“

Chytře hrál především první útok Maple Leafs ve složení James van Riemsdyk, Tyler Bozak a Phil Kessel, který se postaral o všechny branky Toronta včetně rozhodujícího nájezdu. Po zápase pak byli James van Riemsdyk a Phil Kessel jmenováni společně s brankářem Red Wings Jimmem Howardem do reprezentačního týmu USA na Olympijské hry v Soči.

Do první šance zápasu se dostal Daniel Cleary, který se v přesilové hře sedm minut před koncem první třetiny zjevil osamocený před Jonathanem Bernierem. Ten si ale s jeho dorážkou poradil. Minutu před koncem první třetiny ztratili Leafs puk ve svém pásmu při zakládání protiútoku, ale Drew Miller nedokázal vystřelit příliš prudce a Bernier jeho střelu vyrazil pravým betonem.

V polovině páté minuty druhé třetiny se do obrovské šance dostal Nazem Kadri, který před brankou Red Wings zastavil slabou střelu Joffrey Lupula z otočky. V pádu se útočník Toronta snažil zasunout kotouč za Howarda, který ale ještě stihl natáhnout svou pravou nohu tak, aby vykopl Kadriho dorážku špičkou brusle.

Krátce po polovině zápasu se snažil Jonathan Bernier chytit do své lapačky puk letící vysoko vzduchem. Vyjel až za hranici brankoviště, ale kotouč mu z lapačky vypadl a Henrik Zetterberg našel u pravé tyčky volného Daniela Clearyho, ale Jonathan Bernier mu společně s Carlem Gunnarssonem znemožnili zasunout kotouč do odkryté brankou hokejkami položenými na ledě.

Ve 14. minutě druhé třetiny se do přečíslení dvou na jednoho dostala dvojice Daniel Alfredsson, Henrik Zetterberg a Zetterbergova přihrávka se odrazila od brusle Alfredssona za bezmocného Berniera, 1-0 Red Wings.

Krátce po brance měli Red Wings příležitost přesilové hry, ve které si před Berniera nabruslil aktivně hrající Daniel Cleary. Bernier si ale s jeho pokusem i s dorážkou Tomáše Tatara a Gustava Nyquista poradil.

Na konci druhé třetiny měli Maple Leafs příležitost přesilové hry po vyloučení Jakuba Kindla a dvě shodné situace po vhazování v pravém kruhu v útočné třetině. Obě vhazování vyhrál Tyler Bozak čistě dozadu na Diona Phaneufa, který ale vyřešil obě situace jinak. V prvním případě nahodil kotouč z levé straně směrem na branku Red Wings. Kotouč nejprve společně tečovali Carl Gunnarsson a Tyler Bozak a nakonec z levé strany zakončoval James van Riemsdyk střelou z otočky, ale Howard stihl roztáhnout své betony a kotouč vyrazit do rohu. Ve druhém případě Dion Phaneuf po vyhraném vhazování posunul kotouč doprava na Phila Kessela. Jeho střelu ze střední vzdálenosti Howard pouze vyrazil k van Riemsdykovi a ten skákající kotouč napodruhé ze vzduchu konečně dorazil za Howarda, 1-1.

Oba týmy se v zápase vystřídali ve vedení a v páté minutě třetí třetiny přišla řada na Maple Leafs. Tyler Bozak vyhrál vhazování v útočném pásmu na Diona Phaneufa. Ten si nabruslil k mantinelu, z pravé strany nahodil kotouč směrem k brance Red Wings a Bozak jeho střelu ve vzduchu tečoval za záda Jimmyho Howarda, 2-1 Leafs. Branku musel potvrdit videorozhodčí, protože nebylo jasné, jak vysoko Bozak letící kotouč tečoval.

Šest minut před koncem třetí třetiny se nechali Maple Leafs přehrát ve vlastním pásmu, Cody Franson nezachytil kotouč v rohu kluziště, Paul Ranger ho za brankou pouze posunul podél mantinelu směrem k modré čáře, kde se ho zmocnil Brendan Smith. Ten našel před brankovištěm nepříliš těsně bráněného Justina Abdelkadera a ten backhandem překonal Berniera, 2-2.

Další branka už nepadla a tak se hrálo prodloužení. V jeho poslední minutě se do rychlého protiútoku dostal Phil Kessel, za brankou Red Wings si počkal na najíždějícího Cody Fransona, ale jeho střela pouze zacinkala na brankovou konstrukci.

Rozhodnutí tak muselo padnout v samostaných nájezdech.

V první sérii nejprve neuspěl s backhandovou kličkou Daniel Alfredsson a po něm James van Riemsdyk, který zkoušel Forsbergovu kličku jednou rukou.

Ve druhé sérii předvedl výstavní blafák s nechytatelným zakončením Pavel Datsyuk. Joffrey Lupul tak byl pod tlakem, aby vyrovnal stav nájezdů a svou střelou mezi betony Jimmyho Howarda ukázal pevné nervy. Pro Lupula to byl pátý proměněný nájezd v této sezoně z pěti pokusů.

Ve třetí sérii nezkrotil poskakující kotouč Tomáš Tatar a jeho snadné zakončení pokryl Jonathan Bernier svými chrániči. Tyler Bozak poté rozhodl o výhře Maple Leafs nekompromisní střelou k levé tyčce.

Tyler Bozak se tak po svém návratu po zranění stal hrdinou Maple Leafs na velmi dlouhou dobu. Jonathan Bernier pochytal 41 ze 43 střel Red Wings a byl vyhlášen první hvězdou zápasu.

„Je to hodně vyrovnaná konference,“ řekl Bozak po zápase. „My jsme nehráli v poslední době náš nejlepší hokej, takže jsou to pro náš tým strašně důležité dva body. Myslím, že to je nejdůležitější. Bereme to jako normální zápas. Samozřejmě tady bylo nějaké rozptýlení, ale my potřebovali tyhle dva body a jsme rádi, že jsme je získali.“

V sobotu se vrací Maple Leafs do Air Canada Centre, kde přivítají New York Rangers.

2 thoughts on “Leafs vyhráli zápas Winter Classic proti Detroitu

1. Omlouvám se za pozdní report ze zápasu. Dřív jsem nebyl schopen to napsat. A taky za to, že je trochu delší…asi nejdelší, jaký jsem kdy napsal…