Bude se hrát Winter Classic 2017 v Torontu?

459977365_slideMáme za sebou možná nejlepší zápas NHL Winter Classic pod otevřeným nebem na impozantním Michigan Stadium a na mysl všech fanoušků Maple Leafs se vkrádá otázka, kdy a jestli vůbec se fanoušci Toronta dočkají stejné události v Torontu.

Logickým datem, které přichází v úvahu je rok 2017, kdy čekají organizaci Toronta Maple Leafs stoleté oslavy založení. Součástí oslav by mohla být All-Star Game hraná v Air Canada Centre a také vstupní draft NHL.

Stanice Sportsnet na silvestra informovala, že společnost MLSE již zahájila s NHL vážné rozhovory o možnosti přivést zápas Winter Classic na zrekonstruovaný stadion BMO Field a ještě více tak vyšperkovat stoleté oslavy. Zcela jistě by se jednalo o masivní oslavy, které by zasáhly celé město.

Jako soupeř Maple Leafs přichází v úvahu několik týmů. Buffalo Sabres jsou skvělou volbou z geografického hlediska. Rivalita fanoušků je velmi vysoká a fanoušci z Buffala by to neměli do Toronta daleko. Dalším soupeřem by mohl být Boston Bruins. Mezi oběma týmy vyrostla v posledních letech rivalita daná výměnou Phila Kessela z Bostonu do Toronta a také sérií v playoff 2013. O Bostonu se ovšem spekuluje jako o soupeři Washingtonu Capitals v zápase Winter Classic 2015. V tom případě by přicházel v úvahu odvěký rival Montreal Canadiens.

Leafs. Canadiens. A zápas NHL Winter Classic při stoletém výročí založení organizace Toronta. To zní velmi dobře.

Všechno ovšem závisí na úspěšné rekonstrukci stadionu BMO Field. V Torontu není jinak příliš mnoho možností, kde zápas Winter Classic uspořádat. Další možností je Rogers Centre, baseballový stánek místních Blue Jays s kapacitou kolem 50 000 diváků, ovšem ten má zatahovací střechu.

Stadion BMO Field, kde hrají fotbalisté klubu Toronto FC má kapacitu něco málo přes 20 tisíc míst. Bylo by tak zapotřebí velmi rozsáhlé a nákladné rekonstrukce. Stadion byl při tom otevřen teprve v roce 2007. Společnost MLSE již začala jednání s radnicí, s provinční a s federální vládou a podle prezidenta a výkonného ředitele Tima Leiwekeho společnost věří, že jsou všechny strany otázce rekonstrukce stadionu nakloněny.

Hnací silou nákladné rekonstrukce je samozřejmě touha uspořádat takto významnou událost jako je zápas Winter Classic v Torontu. Zdroje z NHL navíc naznačují, že Toronto by mohlo být v pořadí na uspořádání této události pokud by se zvýšila kapacita stadionu.

Tim Leiweke trvá na tom, že nebude problém pokud bude liga odhodlána přivést zápas Winter Classic poprvé v historii do kanadského města – nejlépe ve spojení se stoletými oslavami Maple Leafs v sezoně 2016-17.

„Myslím, že pokud by se NHL líbil tento nápad, tak se můžeme stoprocentně dohodnout s všemi stranami a provést renovaci tak, abychom byli připraveni,“ řekl Leiweke v exkluzivním rozhovoru pro stanici Sportsnet v úterý.

„Uděláme cokoliv, co bude liga chtít.“

Největším problémem bude určit jak bude celý projekt financován. Stavba stadionu BMO Field v roce 2007 stála 60 milionů dolarů a Leiweke uznal, že náklady na rozšíření by vzrostly pravděpodobně na dvojnásobnou částku.

„Jsou to obrovské peníze,“ řekl Leiweke.

Budova BMO Field je v majetku města Toronta a Leiweke naznačil, že by se na financování museli podílet všechny tři strany. Současná kapacita zhruba 22 tisíc míst by se musela nejméně zdvojnásobit, aby dávalo smysl uspořádat zápas Winter Classic.

Na středečním zápase v Big House bylo sice více než 105 tisíc fanoušků. Jinak ale kapacita stadionů, kde se pořádal předešlý zápas Winter Classic, například bostonský Fenway Park, chicagský Wrigley Field nebo Citizens Bank Park ve Philadelphii byla vždy kolem 40 000 míst.

Podle Leiwekeho by zvýšená kapacita stadionu dovolovala uspořádat další významné události, například Grey Cup nebo zápas All-Star Game Major League Soccer.

„Zástupci města, provincie i federální vlády, ti všichni nám řekli, že to je pro ně důležité z ekonomického hlediska. Všichni vidíme, jaký vliv to má na ekonomiku v Detroitu nyní. A představte si, co by se mohlo dít v Torontu,“ řekl Leiweke.

Zdá se, že by NHL mohla zavést pravidlo, kdy by hostující klub v zápase Winter Classic mohl příště celou událost uspořádat. To se pravděpodobně nezmění i když se Maple Leafs stali prvním kanadským klubem, který se celé události zúčastnil.

Například John Collins, provozní ředitel NHL, je nadšen z možnosti přivést událost do Toronta.

„Myslím, že by to bylo skvělé,“ řekl Collins stanici Sportsnet.

Maple Leafs by rádi pořádali v průběhu sezon 2016-17 a 2017-18 jak vstupní draftu NHL, tak All-Star Game a také zápas Winter Classic.

Nicméně rozšíření stadionu BMO Field se zdá být jádrem celého projektu. Na stadionu by mohla být část sedaček pouze dočasných pro větší události a pro události menšího rozsahu by byla menší trvalá kapacita.

Mezi ligou a společností MLSE probíhalo již několik jednání a obě strany spolu během Winter Classic na Michigan Stadium jednali již formálně. Jedinou věcí, která stojí mezi tím přivést tento sen v realitu je rozšíření BMO Field včas. Nicméně šéf MLSE zněl velmi motivovaně jasným zájmem NHL přivést Winter Classic do Toronta.

„Víme co musíme udělat a viděli jsme již některé návrhy, které by mohli fungovat,“ řekl Leiweke. „Máme docela dobrou představu, jak zvýšit trvalou kapacity a jak ji rozšířit pro případy jako je tento.“

„Máme cestu. Teď to prostě musíme jen provést.“

One thought on “Bude se hrát Winter Classic 2017 v Torontu?

  1. To už mi přijde dost ujetý.
    Před rokem se nerálo půl roku kvůli dohadům o penezích a tady chtějí investovat do jednoho zápasu 120 M a to navíc kvůli zvýšení kapacity na 40 tisíc lidí??

    Draft a all star game beru všema deseti,ale winter clasic za takových podmínek mi přijde nesmysl.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *