Bylo správné, že nechali Leafs dochytat Reimera?

reimer 20140313

Návrat Jamese Reimera do čtvrtečního zápasu Maple Leafs na ledě Los Angeles Kings vyvolává mnoho otázek.

Udělali Maple Leafs správně, že nechali Jamese Reimera po srážce s domácím útočníkem Jarretem Stollem pokračovat v zápase? Co přesně brankář Toronta cítil? Kdo rozhodl o tom, že se Reimer vrátí do branky?

Do konce druhé třetiny čtvrtečního zápasu chybělo 5:02, když byl James Reimer v souboji o kotouč mezi kruhy zasažen do hlavy Jarretem Stollem. Zhruba minutu poté ležel na břiše na ledě a na střídačce Toronta se kolektivně lapalo po dechu. Po zápase komentoval brankář Toronta celou situaci slovy:

„Jeho koleno nebo jeho brusle mě trefilo do hlavy a bylo to jako by mi v hlavě zvonil zvon, to je vše.“

Při dotazu, jestli se při této srážce cítil podobně jako u předchozích Reimer odpověděl, že to bylo podobné, ale že si nemyslí, že by to bylo nakonec horší. Podle svých slov se cítil v dalším průběhu zápasu lépe.

To co celé situaci přidalo na vážnosti, je to, že Reimer po první třetině v brance nahradil Jonathana Berniera, který ze zápasu odstoupil, kvůli zranění v dolní části těla. Další brankář tedy nebyl na střídačce k dispozici a v případě, že by Reimer v zápase dále nepokračoval, musel brankářskou výstroj obléct jeden z hráčů. Ačkoliv Reimer v brance zůstal a po zbytek zápasu předvedl brilantní výkon, který přinesl Torontu důležitou výhru, dá se o rozhodnutí ponechat Reimera v brance velmi dlouze diskutovat.

Mozkový chirurg a expert na otřesy mozku Dr. Charles Tator v rozhovoru s deníkem The Star řekl, že klasické příznaky otřesu mozku jsou přesně takové, když hráč řekne, že mu v hlavě zazvonit zvon. To by mělo být podle Tatora „varovným signálem“.

Předtím, než hra opět pokračovala odešel Reimer ke střídačce, kde s kouči o svém stavu diskutoval. Těžko říct, co přesně zaznělo na střídačce. Každopádně James Reimer podle svých slov bolesti hlavy cítil a krátce uvažoval o odchodu do šatny. Během následné reklamní pauzy se ovšem začal cítil lépe. Po diskuzi s kouči a maséry se nepřistoupilo k žádným testům.

Otázkou je, jestli by NHL neměla přijmout v takovou chvíli povinné vyšetření lékařem. Zvláště v případě, že jde o hráče s určitou historií otřesu mozku v jeho kariéře. Připomeňme, že Reimer utrpěl otřes mozku na začátku sezony 2011-12 po srážce s kapitánem Montrealu Canadiens Brianem Giontou a několik zápasů poté vynechal.

Podle Tatora by se neměl hráč sám rozhodnout o tom, jestli bude v zápase pokračovat a měl by být tím posledním, kdo takové rozhodnutí udělá.

Reimer řekl deníku The Star, že mu byla dána možnost odejít z ledu, což by znamenalo strávit povinně 15. minut v takzvané tiché místnosti.

Co je navíc velmi zvláštní, je to, že kouč Randy Carlyle si po zápase nemyslel, že by byl Reimer zasažen do hlavy a nebylo tak potřeba podstoupit protokol o otřesu mozku.

„Z našeho pohledu to vypadalo, že ho trefil spíše do ramene, když jsme to zkoumali na záznamu. Řekl, že je v pořádku,“ to jsou slova Randyho Carlylea po zápase.

Klub po zápase řekl, že neporušili žádný protokol.

„Názory byly takové, že je v pořádku,“ řekl asistent GM Dave Poulin, který doprovázel tým na tripu v Kalifornii.

Ovšem podle pravidel NHL, která se vztahují k otřesu mozku, se hráč, který je diagnostikován s otřesem mozku nesmí vrátit do tréninku nebo do zápasy v ten samý den, kdy došlo k dané události.

Podle některých názorů je tento protokol v pořádku v případě, že již byl hráč vyšetřen lékaři a opravdu mu byl otřes mozku diagnostikován. Ale co, když je hráč pouze podezřelý na otřes mozku? V tom je rozdíl. Potom takový protokol není dostatečný. Příští srážka může mít katastrofální následky.

Podle experta na otřesy mozku Dr. Charles Tator neznamená skutečnost, že Reimer podal v dalším průběhu zápasu výborný výkon, že jeho mozek fungoval normálně.

„Můžete hrát výborně, ale váš mozek nepracuje a trpí následky srážky. Část mozku může pracovat velmi dobře, jeho výkon může být velmi dobrý, ale mozek se nemusí ze srážky plně uzdravit,“ řekl Tator.

reimer 20140313_2

Zajímavá otázka je, kdo by se postavil do branky Maple Leafs v případě, že by Reimer nemohl pokračovat.

„Někdo by tam musel jít. Vím, že bych to nebyl já. Mluvili jsme o mých asistentech a bývalých brankářích NHL Scottu Gordonovi a Ricku St. Croix, ale oni řekl ne. Někdo by to musel být, ale nevím, kdo to byl. Ptal jsem se utočníka Coltona Orra jestli někdy chytal v brance a také řekl, že ne,“ žertoval po zápase o poměrně vážném tématu kouč Randy Carlyle.

Tým po zápase řekl, že Bernier by se určitě nevrátil.

Kdyby opravdu přišlo na nejhorší možný scénář, že by se do branky musel postavit jeden z hráčů, padla by volba na obránce Carla Gunnarssona nebo na útočníka Nazema Kadriho?

Podle svých slov by to obránce Maple Leafs určitě udělal. Do svých 12-ti let hrál jako brankář doma ve Švédsku.

„Pokud by se toho nechytil někdo jiný,“ řekl Gunnarsson

Nazem Kadri se dokonce sám nabídl.

„Seděl jsem vedle Bernieho, když se to stalo a řekl jsem mu, aby si sundal chrániče, že si je možná nasadím já,“ řekl Kadri. „Ale nevím, jak dobře bych v brance obstál.“

Naštěstí k tomu nedošlo. Nyní zbývá si jen přát, aby byl James Reimer v pořádku.

Bernierovo zranění není považováno za vážné

Zranění Jonathana Berniera naštěstí nevypadá nijak vážně podle zdroje agentury The Canadian Press. Týmový mluvčí ovšem řekl, že klub nebude podávat žádné oficiální stanovisko ke stavu Jonathana Berniera.

Brankář Toronta podle kouče Randyho Carlyle cítil určitou bolest již před zápasem a nakonec také čtvrteční zápas na ledě svého bývalého klubu nedochytal. Po první třetině ho nahradil James Reimer.

V pátek klub cestoval z Los Angeles přímo do Washingtonu a neměl tak naplánovaný žádný trénink. Až na sobotu mají Maple Leafs naplánovaný odpolední trénink v tréninkovém komplexu Washingtonu Capitals v Arlingtonu. V neděli odpoledne zámořského času pak nastoupí Maple Leafs k zápasu s místními Capitals.

One thought on “Bylo správné, že nechali Leafs dochytat Reimera?

  1. Přijde mi to jako tady u nás,máš v práci na ledacos právo,ale když se ho budeš domáhat,přijdeš o práci.
    Je to dvojka a navíc by musel chytat někdo z pole,tak se to „zamete“.
    „Je to na něm,z ledu jít mohl“
    Za pár let se ale bude soudit s ligou za ořesy mozku.(viz hráči amerického fotbalu)

Napsat komentář