21. dubna 1951, Bill Barilko svou brankou v prodloužení rozhodl finále Stanley Cupu

19510421

Tento den, 21. dubna 1951 vstřelil obránce Bill Barilko jednu z největších branek historie klubu Toronto Maple Leafs.

Přesně před 63 lety rozhodl Bill Barilko brankou v prodloužení pátý zápas finále Stanley Cupu 1951.

Zápas dospěl za stavu 2-2 do prodloužení. V čase 2:53 prvního prodloužení dorážel Bill Barilko odražený kotouč za sedícího brankáře Montrealu Canadiens Gerryho McNeila.

Finálová série Stanley Cupu 1951 mezi kluby Toronto Maple Leafs a Montrealem Canadiens je do dnešního dne jedinou sérií v playoff NHL, ve které se všechny zápasy rozhodovaly až v nastaveném čase.

V roce 1951 získali Maple Leafs svůj 9. Stanley Cup v historii a stali se tak v té době nejúspěšnějším klubem NHL. Zároveň to bylo završením dynastie Maple Leafs, kteří mezi lety 1947-51 získali čtyři Stanley Cupu. U všech těchto Stanley Cupů stál na ledě také Bill Barilko.

Čtyřiadvacetiletý obránce byl pro Maple Leafs zlatým hochem. Ve svých pěti sezonách v kariéře v NHL získal Barilko v dresu Maple Leafs čtyři Stanley Cupy.

Bohužel jen pár dní po té, co ho spoluhráči po vítězné brance v pátém zápase nosili na ramenou mladý obránce záhadně zmizel během svého výletu letadlem na rybaření.

Masivní pátrací a záchranné akce prohledávaly severní oblasti provincie Ontario bez jakýchkoliv stop po letadle, ve kterém byl Barilko naposledy spatřen. Trvalo dalších 11 let, než byly ostatky Billa Barilka v roce 1962 objeveny skryté v hustém lese. A v tom samém roce vyhráli Maple Leafs svůj první Stanley Cup od roku 1951.

Barilkovo číslo 5 bylo 17. října 1992 navždy vyřazeno a vyvěšeno pod strop Maple Leaf Gardens.

One thought on “21. dubna 1951, Bill Barilko svou brankou v prodloužení rozhodl finále Stanley Cupu

Napsat komentář