Mění se NHL? Proč to někteří GM považují za stěžejní a ostatní tomu nevěnují pozornost?

statistics

Je to veřejně dostupné, každý o těchto statistikách ví, přesto se jimi někdo řídí a někdo je považuje za zcela zbytečné.

„Děláme věci jinak. Je to naše konkurenční výhoda před ostatními týmy, proto o tom nechci příliš mluvit.“ řekl GM Chicaga Stan Bowman. A o jakých statistikách mluví?

Hokejové statistiky se vedou několik desetiletí, vždy se v nich dá najít co se dělá dobře a co špatně, až v poslední době se ale staly populární méně známé metrické ukazatele Corsi a Fenwick, neboli kdo ovládá tuto statistiku má velkou šanci dostat se v play off daleko. Chicago Blackhawks ovládá tuto statistiku dokonale, právě oni jako jediní po zásluze vyhráli v éře platových stopů Stanleyův pohár hned dvakrát.

Stan Bowman se svým týmem zavedl úplně nové pojetí hry na malém kluzišti. Místo přeplácení hotových hráčů ve třetí a čtvrté lajně investoval necelých dva a půl milionů dolarů do tria Bolig, Krueger, Smith kteří se na ledě perou jako lvi, jsou perfektní hlavně v defenzivní činnosti, přitom dokáží udržet puk na holi. Stejné to bylo v minulých letech s Bollandem, Versteegem, Bickellem a dalšími hráči, které Bowman přivedl do velkého hokeje.

„Stan ví přesně, který hráč je vynikající v jakém pásmu. Ví, kdo kde má začít a kde skončit. Každý dělá přesně svou práci.“ řekl o svém kolegovi Ken Hitchcock

Bowman ví velmi dobře, jak je důležité v moderním hokeji držet hlavně puk na holi, čímž se pro jeho tým otevírají mnohem větší možnosti ke skórování a udržení výsledku. Chicago získává na svou stranu 55,4% střel při vyrovnaném počtu hráčů na ledě (lepší pouze LA 56,1%). Tyto dva týmy v posledních letech dominují v držení puku. Pokud je Chicago ve vedení a je předpoklad, že se stáhne do obrany, tak tato statistika vše vyvrací. Blackhawks dokáží držet na své straně bilanci rozdělení střel stabilně na 55,2%.

„Hra se změnila. Někteří si mysli, že musí vedení ubránit. Ne! Je to o držení puku.“ řekl úspěšný kouč tohoto stylu Darryl Sutter z LA Kings.

Držení puku znamená vetší čas v ofenzivní třetině, to vede k více šancím a lepším příležitostem na vstřelení branky. Tato statistika ukazuje z dlouhodobého hlediska opravdovou sílu týmů. Cokoliv Chicago dělá, dělá to úspěšně. To potvrzuje fakt, že po vyhraném Stanley cupu 2010 se jim podařilo bez problému přebudovat velkou část týmu a zůstat na špičce NHL.

Ale zdaleka ne všichni jsou těmto statistikám nakloněni.

Jeden z největších skeptiků je bývalý generální manažer Toronta Brian Burke:

„Čísla jsou přeceňovaná. Nedokáží nahradit to co vidím. Jsou jako lampa pro opilého. Podpora dobrá, ale stejně nedostatečná.“

Ani jeho dlouholetý kolega Dave Nonis nevidí v této statistice velký přínos:

„Už několik let se snažíme na tuto oblast zaměřit a věnovat se jí, ale zatím jsme nedošli k závěru, že bychom na případných zjištění mohli opravdu stavět a dělat podle nich rozhodnutí. Lidé mají pocit, že bychom se těmto statistikám měli věnovat a vyvodit z nich případné závěry, ale pouze pár z nich má pro nás opravdový význam.“

Asistent Nonise Dave Pulin také tuto statistiku nepokládá za důležitou a v průběhu sezóny řekl:

„V posledních 8 zápasech se náš rozdíl v počtu střel zlepšil, takže tento statistický ukazatel postrádá smysl.“

Dva týmy, dva velmi odlišné pohledy na statistickou analýzu, dva rozdílné úspěchy.

CORSI (%) – počet všech střel včetně mimo branku a zblokovaných, při hře 5 na 5 v průběhu zápasu o gól

CHI - TOR stats

Úspěchy obou týmu v posledních letech

CCI - TOR uspechy

Mění NHL svou podobu a je potřeba změnit trenérské styly nebo je to pouze otázka posledních sezón a vše se vrátí do normálu? Jisté je, že týmy jako Chicago, Los Angeles, Boston a St. Louis, kteří jsou velmi težko porazitelní v sérii hrané na 4 vítězné zápasy preferují pravě tento způsob hry.  

7 thoughts on “Mění se NHL? Proč to někteří GM považují za stěžejní a ostatní tomu nevěnují pozornost?

 1. Asi věc pohledu,ale hra se mění určitě.
  Chápu,že mne mnozí budou kamenovat,ale velká změna je například ve funkci 4-tých řad,kdy se přešlo od rváčů k důrazným hráčům,kteří jsou schopni dát gol,což se v Torontu nějak nenosí.Před sezonou mělo hodně lidí strach o Detroit,jak bude odolávat nadměrné tvrdosti až hrubosti východu,ale ono už ji moc týmů nepoužívá a hrajou radši hokej.
  Proti MTL,OTT a dejme tomu Philce ať hrajou Orrové a McLareni,ale byl bych rád,kdyb naše 4 lajna vypadala třeba Leivo-McClement-Smith.

  22 C Jerred Smithson 18 0 0 0 -5 9
  28 R Colton Orr 54 0 0 0 -3 110
  38 L Frazer McLaren 27 0 0 0 -2 77

 2. No zase ve zkracenem rocniku zahrali Orr i McLaren suprove a vsichni jsme z nich byli nadseni. Je to tezky, maj malo casu na lede neco predvest a kdyz jsou u golu tak to dostanou sezrat. Ja jsem porad pro tu variantu mit alespon jednoho bijce v sestave (ale novyho), precijenom dneska uz hodne bijcu umi i dobre hrat. S nekym podobnym jako je treba Shawn Thornton bych vubec nemel problem.

  Porad to chce mit bijce v sestave, kvuli tomu, aby chranil hvezdy. Podivej nikdo nehral pred sezonou pratelak proti Buffalu a jak to dopadlo, trimetrovy hovado slo do Kessela a byl z toho jenom pruser, ktery vyustil ve stopku Clarksona na 10 zapasu a ten se z toho do konce sezony nevzpamatoval.

  Nevim jak prisel ke zraneni Zetterberg a Dacjuk, ale oba vynechali podstatnou cast sezony. Kdo vi, jestli si na ne treba vic nedovolej, kdyz nemaj bijce. Zase jejich zapasy nesleduju, takze je to jenom moje spekulace, ale Tootooa maj na farme.

 3. Schválně mrkni na ten Detroit. Tam fakt hodně háčů bylo rádo, když odehrálo alespon 65 zápasu. Pavel 45, Zette 45, Franzen 54, Alf 68, Bertuzzi 59, Weiss 26…docela masakr.

 4. Souhlasím,že v přátelácích je to nutnost mít ochránce,když tam hrajou farmáři,kterejm je všechno jedno,nebo třeba zmíněný Scott,ale celkově pořád zastanu názor,že stačí 2 „střední váhy“,které umí hrát i hokej nebo třeba alespoň odbránit oslabení.
  O Detroitu se mluvilo hodně,tak jsem ho předhodil a vidím,že fakta jsou proti mně (: , ale moc ho nesleduji,tak nevím jestli všechna ta zranění byla způsobena tvrdou hrou soupeřů,ale náhoda to nebude.
  Co se týče loňské polosezony,tak ano naše čvrtá hrála lépe,a letos bylo velkým problémem (což jsem také několikrát psal a vůbec se mi to nelíbí),že maj tak málo prostoru na ledě.
  Jenže když se letos podívám co odehrál Orr a Mc Laren,tak to je opravdu hrůza,jsou strašně strašně pomalí a nejsou schopni ani jeden nahrát na vzdálenost červená-modrá,takže ten čas dostávat z mého pohledu nemůžou.
  Uvidíme jakou cestu nastaví Brendan?, (a nový kouč??)
  Je jich teď volných hodně,jen doufám,že nejsou kámoši s Tortorelou toho prosím ne.

 5. Jo souhlasim, ze od obou to byla tenhle rok hruza. Podle mě D’amigo by se mel v hlavnim tymu zabydlet natrvalo. Je neskutecny, jak vzdy ozije v play off a najednou se z nej stane nejlepsi hrac Marlies, i tenhle rok přišlo play off a najednou 3 zapasy a 6 bodu!

  Ideální pro mě by bylo Damigo – McClement – Komarov nebo Komarov ve treti lajne a ve čtvrtý třeba z farmy Brad Ross. Typove někdo jako je Carcilo, Rinaldo atd. Obcas to prezenou, ale hrat tvrde i s hokejkou umej.

  Ten Carlyle mě trápí, zatim to nějak tak vypadá, že zustane, což to bych teda radši toho Tortse. Carlyle je podle me přesně ten typ co se za poslednich pet let nedokázal přizpusobit změne hokeje a podle toho má i vysledky. Nehlede na to, že má dost problémy s hráči.

Napsat komentář