All-Star Game. To je připomínka Ace Bailyeho

Téměř každoročně se v NHL hraje zápas mezi dvěma výběry nejlepších hráčů ligy. I když se několikrát v historii měnil formát a způsob výběru obou týmů pro tzv. All-Star Game, tak účel zůstává stále stejný. Výtěžek zápasu je použit ve prospěch penzijního fondu hráčů NHL.

Formáty All-Star Game

V dřívějších letech se proti sobě postavili vítězové Stanley Cupu a výběr složený z hráčů prvního a druhého All Stars týmu. Ten každoročně na konci sezony zvolili zástupci Asociace profesionálních hokejových novinářů. Zápas se hrál vždy na začátku následující sezony a formát kromě dvou výjimek platil od sezony 1947–48 až do sezony 1967–68.

V důsledku rozšiřování soutěže o další týmy a změn formátu soutěže došlo v průběhu dalších let také ke změnám ve formátu All-Star Game. Zápas se již nehrál zkraje soutěže a změnil se na utkání mezi výběry Východní Konference (známou jako Konference Prince z Walesu) a Západní Konference (tehdy známou jako Konference Clarence Campbella).

O podobě zahajovacích formací a prvních brankářů začali v hlasování rozhodovat také fanoušci. Zbytek obou výběrů pak zvolila NHL po konzultaci s generálními manažery jednotlivých týmů.

Pro sezonu 1997–98 se změnil formát All-Star Game na utkání mezi výběrem složeným ze Severoamerických hráčů (North American All-Stars) proti výběru složeným z hráčů zbytku světa (World All-Stars). Tento formát trval pět let a Severoamerický výběr vyhrál tři z pěti těchto zápasů.

V roce 2003 se přešlo zpět k formátu mezi výběry Východní a Západní konference.

Od roku 2011 je zavedený nový formát, který nahradil tradiční výběry složené z hráčů týmů jednotlivých konferencí takzvaným fantasy draftem. Fanoušci v hlasování vyberou šest hráčů z týmů kterékoliv konference (tři útočníky, dva obránce a jednoho brankáře). Následně NHL doplní oba týmy dalšími 36-ti hráči. Vybraní hráči pak společně vyberou dva kapitány, kteří si v následném draftu zvolí své spoluhráče.

Jak to všechno začalo

Vraťme se nyní zpět na úplný začátek. Vše začalo v roce 1934. Vlastně ještě o pár měsíců dříve. Na konci roku 1933.

12. prosince 1933 nastoupili Maple Leafs k zápasu základní části na ledě Bostonu Bruins v hale Boston Garden. Na konci druhé třetiny hráli Maple Leafs po dvou vyloučení v řadě oslabení. Kouč poslal na led tři obránce, Ace Baileyho, Reda Hornera a Kinga Clancyho. Domácí obránce Eddie Shore byl následně tvrdě atakován obráncem Toronta Redem Hornerem. Rozlobený a otřesený Shore chtěl Hornerovi zákrok oplatit, jenže místo Hornera podrazil Shore zezadu Ace Baileyho. Ten se po zákroku udeřil hlavou o led, utrpěl frakturu lebky a těžce zraněný v bezvědomí krvácel.

Následovala rvačka mezi hráči obou týmů. Rozzuřený Horner se zeptal Shorea co vyvádí a když se setkal pouze s úsměvem v jeho tváři, tak ho srazil pěstí. Shore tak také skončil v bezvědomí.

Když oba hráči nabyli opět vědomí, tak se Shore pokoušel Baileymu omluvit. Bailey mu odpustil a řekl, že to bylo součástí zápasu. Poté Bailey upadl opět do bezvědomí. Byl převezen do nemocnice, kde lékaři bojovali o jeho život. Po těžkém krvácení  se zdálo, že Bailey nepřežije do rána. Úřady v Bostonu oznámili, že mají v úmyslu obvinit Shorea ze zabití v případě, že by Bailey zemřel. Baileyho život visel několik dní na vlásku. Po několika operacích lékaři nakonec našli naději, že by mohl Bailey přežít. V polovině ledna byl jeho stav již natolik stabilizovaný, že mohl být dokonce převezen zpět domů do Toronta.  Naštěstí se Bailey postupně uzdravil, ale jeho hokejová kariéra byla u konce.

Prezident NHL Frank Calder následně potrestal obránce Maple Leafs Reda Hornera zákazem startu do 1. ledna 1934 což znamenalo šest zápasů v řadě. Obránce Bostonu Bruins Eddie Shore obdržel za svůj zákrok nejprve trest na neurčito. V momentě, kdy bylo jisté, že Bailey zranění přežije, upřesnil Frank Calder trest pro Eddie Shorea na zákaz startu v 16-ti zápasech.

Redaktor sportovního deníku Journal v Montrealu Walter Gilhooley navrhl v otevřeném dopise benefiční zápas na podporu zraněného Ace Baileyho. Kluby Maple Leafs, Montreal Maroons a Ottawa Senators svolali zasedání rady guvernérů, která měla určit, kdo by měl zaplatil za Baileyho léčení. Po zasedání bylo oznámeno uspořádání exhibičního zápasu mezi Maple Leafs a výběrem ligy v Torontu. Výtěžek ze zápasu měl připadnout Ace Baileymu a jeho rodině.

Tým All-Stars vybrala tříčlenná komise složená z Prezidenta NHL Franka Caldera, vlastníka klubu New York Rangers Franka Patricka a ředitele ligy Thomase Arnolda.

Koučem výběru All-Stars byl jmenovaný kouč New Yorku Rangers Lester Patrick. Ten složil zahajovací sestavu výběru All-Stars v brance s Charlie Gardinerem, v obraně s Eddie Shorem a Chingem Johnsonem a v útoku s  Howie Morenzem, Billem Cookem a Aurelem Joliatem. Patrick tak vyjádřil důvěru v to, že fanoušci v Torontu ocení účast Shoreovu účast.

NHL uspořádala první neoficiální zápas All-Star Game v historii na svátek svatého Valentýna 14. února 1934. Bailey se stačil natolik uzdravit, aby se mohl dokonce benefičního zápasu osobně zúčastnit. Zápasu Ace Bailey Benefit Game hraný na ledě Maple Leaf Gardens v Torontu předcházel předzápasový ceremoniál, během kterého se hráči ve středu hřiště seřadili ke společné fotografii v dresech svých klubů. Následně jim Frank Calder, Lester Patrick, zástupci Maple Leafs a samotný Ace Bailey předali dresy pro zápas All-Stars Game. Jako první obdržel dres s číslem 1 brankář Charlie Gardiner. Jako druhý si jel pro dres s číslem 2 Eddie Shore. Obecenstvo v Maple Leaf Gardens naprosto utichlo v momentě, kdy Shore pomalu směřoval směrem k Baileymu.  V momentě, kdy Bailey natáhl směrem k Shoreovi ruku tak diváci propukli v hlasitý jásot. Oba dva hráči si poté potřásli si rukami. Bailey předal Shoreovi jeho dres jako důkaz svého odpuštění za jeho zákrok. Maple Leafs pak na počest svého obránce vyřadili dres s číslem 6. Stalo se tak vůbec poprvé, kdy některý z týmů v NHL vyřadil číslo z užívání. Ace Bailey poté vhodil slavnostní buly. Výtěžek ze zápasu téměř 21 tisíc dolarů připadl Baileymu. Boston Bruins navíc darovali Baileymu 6 tisíc dolarů vybranách v samostatné sbírce.

NHL v následujících pěti letech uspořádala další dva benefiční zápasy.

V roce 1937 uspořádala NHL zápas na počest zesnulého útočníka Montrealu Canadiens Howieho Morenze. Ten v zápase mezi Montrealem Canadiens a Chicagem Black Hawks 28. ledna 1937 narazil do mantinelu a na pětkrát si zlomil nohu. Následující čtyři a půl týdne strávil v nemocnici než zemřel na srdeční příhodu.

V roce 1939 uspořádala NHL benefiční zápas na počest dalšího hráče Montrealu Canadiens Babe Sieberta.

V roce 1947 pak NHL v Torontu uspořádala první oficiální zápas All-Star Game tak, jak původně navrhoval Ace Bailey.

Ace Bailey Benefit Game

Napsat komentářAngi

před 8 roky

Dion na pár týdnů mimo.. velmi špatná zpráva, mohli jsme za něj při uzávěrce dostat zajímavou protihodnotu =/

© COPYRIGHT

Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.

KONTAKTNÍ INFORMACE

Michal Bukovic
postmaster@mapleleafs.cz

Toronto-Maple-Leafs-wood-sign

Copyright © 2021 Mapleleafs.cz. All rights reserved.