Složitá situace mezi brankáři Leafs

Reimer 20151010Kouč Mike Babcock se už na začátku tréninkového kempu vyjádřil, že by rád našel ve svém novém týmu jasnou jedničku v brance. To se mu ovšem stále nepodařilo. Samozřejmě přípravné zápasy s rozmělněnou sestavou a tři prohrané zápasy zkraje nové sezony nejsou jistě dostatečným vzorkem, ze kterého by mohl nový kouč Maple Leafs vybrat jedničku týmu.

Jenže výkony obou brankářů Maple Leafs zatím vzbuzují mnoho obav mezi fanoušky.

Toronto Maple Leafs mají odehrané tři zápasy podobně jako většina ostatních týmů. A pouze Boston a Columbus inkasovali ve Východní konferenci více branek než Maple Leafs. V Západní konferenci dokonce zdaleka nejhorší Los Angeles inkasovali stejně jako Maple Leafs 12 branek.

Sezonu začal v prvních dvou zápasech Jonathan Bernier, který nastoupil proti Montrealu a na ledě Detroitu Red Wings. V obou zápasech Bernier inkasoval hned z úvodní střely. Je až s podivem, že Bernier inkasoval ve dvou sezonách v řadě v úvodním zápase branku z první střely. Stejně jako v letošní sezoně také v loňské sezoně překonal Berniera první střelou na branku Toronta Max Pacioretty. Ve druhém loňském zápasem proti Pittsburghu Penguins inkasoval Bernier ze druhé střely v zápase.

Psychická příprava asi nebude v Bernierově případě příliš silnou stránkou.

Po brankářské rošádě v zápase na ledě Red Wings se do branky Maple Leafs v následujícím zápase s Ottawou postavil v souladu s dřívějším plánem Mikea Babcocka o nasazení brankařů v prvních třech zápasech v sezoně James Reimer. Reimer nakonec dovedl 29-ti zásahy ze 33 střel Maple Leafs k prvnímu bodu v letošní sezoně.

„Myslím, že Reimer nás stále držel ve hře,“ řekl po sobotním zápase kouč Babcock.

Zatím se zdá, že se kouč Mike Babcock bude muset spokojit se střídáním jednotlivých brankařů zápas od zápasu. Podle zpráv z tohoto týdne to vypadá, že se Bernier postaví do branky v pátečním zápase na ledě Columbusu Blue Jackets a James Reimer v sobotním zápase na ledě Pittsburghu Penguins.

V zápasech s Columbusem zaznamenal Reimer ve třech zápasech v kariéře bilanci 0-3, zatímco s Pittsburghem v šesti zápasech nepoznal hořkost porážky v základní hrací době (4-0-2). Naopak Jonathan Bernier má duelech s Columbusem bilanci 4-2-0 zatímco s Pittsburghem ještě nevyhrál (0-3-2).

Současná pětidenní zápasová pauza dává Maple Leafs dostatek prostoru k tréninkům a k zaměření se na aktuální slabiny.

Oba brankáři Maple Leafs strávili na pondělním tréninku s koučem brankařů Stevem Brierem mnoho času na vykrývání úhlů. Během části cvičení se Steve Briere snažil nasimulovat situaci ze zápasu na ledě Detroitu, ve které Bernier inkasoval branku z hole Dylana Larkina.

„Myslím, že jsem byl trochu vzadu při té brance v Detroitu,“ řekl Bernier ke své práci v brankovišti. „Musím se dostat více na kraj brankoviště a snížit uhly.“

Velkou pomoc mohou brankáři Maple Leafs dostat také od záměru kouče hrát více v útočné třetině.

„Celkově vynakládáme hodně úsilí na tom, abychom trávili v našem pásmu méně času. Opravdu jsem si toho všiml…je to jiné,“ řekl James Reimer.

Obraná hra souvisí také časem, který stráví hráči v držení puku (puck possession). A v letošní sezoně je již po třech zápasech cítit v této oblasti velmi znatelný posun ve srovnání s loňskou sezonou. Po loňských tragických 42% se Maple Leafs pohybují v letošní sezoně kolem 51%. Více než 50% je již přitom považováno za slušnou hodnotu.

Zlepšení je také vidět v poměru střel. Leafs v letošní sezoně přestříleli svého soupeře ve dvou ze tří zápasů. Poměr střel mají Maple Leafs po třech zápasech průměrně 5,3 střel ve svůj prospěch (100-84).

Zdá se, že práce nového kouče se začíná na hře Maple Leafs projevovat. Výkony brankářů je ovšem ještě potřeba zlepšit.

3 thoughts on “Složitá situace mezi brankáři Leafs

  1. Docela by mě zajímal názor na tyto hráče. Je možné, že aspoň z jednoho vyroste někdo jako byl Belfour, Roy či Brodeur? Ano, vím, laťka je hooodně vysoko, ale dobrý golman je začátek úspěchu.
    Pavel

  2. z Reimera stoprocentně ně a z Berniera taky asi ne. Oběma už je 27. Oba brankáři v Marlies jsou docela nadějní, Bibeau i Sparks by mohli být jednou kvalitní jedničkou. Jestli z nich jednou bude brankář kvalit jako Belfour nebo Brodeur těžko říct.

    Největším brankářským talentem současnosti je bezesporu Carey Price. Ten může být jednou legenda jako je Brodeur…..srovnej to se všema ostatníma. Nikdo v současnosti nedosahuje kvalit Price.

  3. Taky myslím,že z našich současných taková hvězda nebude,ale těžkopředvídat co může být z mladých na farmě.
    Použiju Price,když ho před 3(4) roky podepsal MTL po tom co mu nevyšlo Play-off na místo Budaje,všichni si ťukali na hlavu a kde jsou oba teď.Z pohledu „od stolu“ těžko soudit.

Napsat komentář