JVR mimo hru. Je to klíčová událost v letošní sezoně?

Zkraje tohoto týdne postihla Toronto Maple Leafs velmi nepříjemná zpráva. Útočník James van Riemsdyk bude Maple Leafs chybět 6-8 týdnů kvůli zlomené noze.

Zprávu Maple Leafs zveřejnili v pondělí ráno. Tým zároveň oznámil, že z AHL povolal útočníka Joshe Leiva, který by měl van Riemsdyka nahradit.

V letošní sezoně je JVR s 29-ti body nejproduktivnějším hráčem Maple Leafs a se 14-ti brankami jen o branku horší než nejlepší střelec Leo Komarov.

Podobně jako van Riemsdyk patří také Josh Leivo k důležitým hráčům Toronta Marlies. Se 30-ti body za 11 branek a 19 asistencí patří k nejproduktivnějším hráčům Marlies. V minulém týdnu byl jmenovaný do výběru pro All-Star Game AHL.

Jenže absence jednoho z nejlepších hráčů Maple Leafs v letošní sezoně bude určitě výrazným oslabením a možná jednou z klíčových událostí. Hned si povíme proč.

Důvod první – skončit co nejhorší

Ačkoliv Maple Leafs hrají v letošní sezoně nad očekávání dobře, tak postup do jarních vyřazovacích bojů je stále velmi daleko. Téměř v polovině základní části ztrácí Toronto na třetí příčku v Atlantické divizi 10 bodů a na divokou kartu osm bodů. V obou případech mají Leafs stále tři zápasy a tedy šest možných bodů k dobru.

To není sice ztráta, která by se nedala smazat. Ale také to může skončit tak, že Leafs zůstanou jenom těsně pod branami playoff.

V tom případě by z toho nebyla pravděpodobně příliš vysoká pozice na příštím draftu.

Postupu do playoff nebyl před letošní sezonou prvořadým cílem Maple Leafs. A není jím ani teď po 40-ti odehraných zápasech. V letošní sezoně nejde o letošní sezonu. Jde především o změnu celkové kultury v klubu. O budoucnost. O to získat další mladé hráče nebo volby v draftu potřebné k tomu, aby mohla pokračovat přestavba týmu.

Téměř dvouměsíční absence jednoho z nejlepších hráčů týmu tak může k tomuto kroku výrazně pomoci.

Důvod druhý – šance vyzkoušet (mladé) hráče

Nyní si musíme uvědomit, že už za měsíc a půl nás čeká uzávěrka přestupů.

A Toronto má v sestavě několik hráčů, kterým končí po letošní sezoně smlouvy a budou moci odejít bez náhrady – Grabner, Matthias, Spaling, Parenteau, Boyes, Arcobello, Polák, Reimer, Frattin, Clune. S většinou z nich se určitě nepočítá, že by měli být součástí dlouhodobějších plánů.

Před uzávěrkou přestupů se tak očekává velký výprodej a to může být naopak pro hráče typu Leiva šance se ukázat.

A produktivní první polovinou sezony v AHL si Leivo zasloužil svou šanci ukázat se v NHL.

„Mluvíme s lidmi z Marlies každý den a bavíme se o tom, kdo hraje dobře. A on je hráč, kterého označili jako nejlepšího,“ řekl kouč Mike Babcock. „Dostane příležitost a uvidíme, jak se mu bude dařit.“

Za poslední dvě a půl sezony v AHL odvedl Leivo velmi dobrou práci a posbíral spoustu bodů. Na úrovni NHL ale zůstává jeho výkonnost neznámá. V předchozích dvou sezonách okusil Leivo atmosféru 16-ti zápasů v NHL ve kterých si jako hráč čtvrtého útoku připsal tři body.

Osobně jsme očekával, že v letošní sezoně dostane Leivo mnohem víc šancí se prosadit do týmu Maple Leafs. Ale už po prvním týdnu opustil tréninkový kemp a byl přeřazen k Marlies.

Nyní čeká Leiva první zápas pod Babcockem. A k tomu, aby se mohl pořádně ukázat potřebuje být velmi efektivní.

Podle tréninků před středečním zápasem Toronta proti Columbusu Blue Jackets se zdá, že van Riemsdyka nahradí v útoku Tylera Bozaka spíše Shawn Matthias.

Leivo se na trénincích zařadil do čtvrtého útoku po bok Byrona Froese a Brada Boyese.

Středeční zápas tedy odehraje pravděpodobně ve čtvrtém útoku, ale jeho dobrá práce v Marlies při přesilovkách (pět vstřelených branek) by mu mohla přinést také nějaký čas v přesilové hře Maple Leafs.

„Prostě musíte být trpělivý. Nemůžete příliš nadšený ani příliš zklamaný. Je to dlouhá sezóna,“ řekl Leivo v pondělí.

Pokud se Toronto před uzávěrkou přestupů zbaví většiny veteránů, tak bychom se mohli dočkat také dalších mladých hráčů v dresu Maple Leafs.

V případě, že by se William Nylander nezranil na nedávném světovém šampionátu juniorů tak by tu byla velká možnost, že by také dostal šanci představit se už v letošní sezoně v dresu Maple Leafs. V závislosti na jeho uzdravení tady ještě ta možnost je, ale Nylander stále ještě nezačal bruslit.

Ale šanci mohou dostat i další hráči.

Mnoho fanoušků a expertů očekávalo, že Toronto bude mít v sezoně potíže se střílením branek. Ale není to tak zlé, jak se očekávalo. S průměrem 2,5 vstřelené branky na zápas jsou Maple Leafs těsně pod polovinou celé ligy.

A jak už jsem zmínil tak van Riemsdyk na tom má se 14-ti brankami a 29-ti body jeden z největších podílů. Ve světle jeho absence se tak ukazují možné potíže Maple Leafs v ofenzivě.

Kouč Mike Babcock to ovšem vidí jinak.

„Myslím, že je to jeden ze způsobů, jak se na to dívat,“ řekl.

„Další způsob, jak se na to dívat, je ten, že to je opravdu dobrá příležitost pro někoho jiného. Tak bych se na to díval já.“

„Nemá smysl se bavit o hráčích, kteří tu nejsou. Pojďme se bavit o hráčích, kteří tu jsou a pojďme se dát do práce.“

2 thoughts on “JVR mimo hru. Je to klíčová událost v letošní sezoně?

  1. Cau Michale, stepan. Prekvapila me situace s brankarema,kdy mame podepsany snad jen 4/5 brankaru. Ostatni maji kolem 8mi. Prijde mi to jako jasna dira,ktera se nam muze vymstit,protoze pokud se reims zrani a bernie nebude mit duveru, no a sparks taky rehabilituje..tak mame 2 golmany v organizaci. Nebylo by zahodno draftovat golmany? Myslim,ze to je docela zavazne tema..treba i pro clanek,protoze pokud se letos pise o Leafs,tak vetsina je o golmanske situaci, tzn. Berniemu to nejde a reims je dobry ale zraneny..

    #stepan

  2. K článku – jsem zvědav co z této situace vzejde.Měla by to pro nás být ztráta jako hrom a asi ten definitivní zlom v boji o play-off,ale na druhou stranu Babck tuto situaci zažíval každý rok v Detroitu,kde mu marodili hvězdy pravidelně a ve velkém a paly.off dělal každý rok,on je schopný většině hráčů najít jejich místo.
    Já osobně s play.off nepočítám a jsem hodně zvědav jak to bude vypadat po případném výprodeji.Marlies jedou i bez Kapanena Nylandera a to ještě minimum odehrál Brown.Tak uvidíme.

    K brankářům – volných brankářů je dost a hlavně na pozici 3 a 4-tého pořád bude z čeho vybírat myslím,že i slušná dvojka bude za málo peněz- Tlačí se další mladí seveřané.
    Letos máme a ještě budeme mít hodně pozic,tak si troufnu tipnout,že nějakýho draftnem,ale že by to bylo z prvních kol,s tím nepočítám.

Napsat komentář