Leafs se soustředí na uzávěrku přestupů

20160229 trade deadline 2016Měsíc před uzávěrkou přestupů ztrácí Maple Leafs na postup do playoff 12 bodů. K postupu do vyřazovacích bojů by Toronto potřebovalo uhrát ve zbývajících 34 zápasech základní části bilanci 25-9 nebo 26-8. A to se nezdá příliš reálné.

Do uzávěrky přestupů zbývá Torontu odehrát 12 zápasů. Šest z následujících sedmi zápasů hrají Maple Leafs na ledě soupeře. Vzhledem k posledním zápasům venku (šest proher v řadě) budou následující dva týdny pro Toronto opravdu náročné. Navíc jediným důvodem, jak se Leafs v současné době drží v zápasech jsou ve skutečnosti výkony brankařů. Bez skvělé úspěšnosti zásahů obou brankařů za poslední měsíc by Leafs dávno dopadli na dno celé NHL. S pouhými 11 vstřelenými brankami v posledních 10-ti zápasech je střelecké trápení opravdu alarmující a očekávat střelecké probuzení od tohoto týmu je nereálné.

Je tak téměř jisté, že se Leafs v letošní sezoně do playoff opět nepodívají a vedení se může soustředit na další kroky v přestavbě.

První fázi začal prezident klubu Brendan Shanahan už loni na jaře a během léta, kdy po nepovedené sezoně vyměnil celé vedení klubu včetně trenérů a skautů.

Klíčovým mužem, který v létě přišel na lavičku Maple Leafs je Mike Babcock. Svou práci začal povedeným tréninkovým kempem v Halifaxu. Následovaly první tři měsíce, během kterých se snažil týmu vnutit svůj způsob hry.

V létě dostane další příležitost Mark Hunter k tomu, aby ukázal své schopnosti při výběru mladých talentů.

Teď přišel čas pro Generálního manažera Lou Lamoriella. Zkušený činovník ví, jak postavit vítězný tým. Třikrát dovedl klub New Jersey Devils ke Stanley Cupu. Jeho obchodní dovednosti a schopnosti oslovit a jednat s ostatními Generálními manažery v lize nejsou ovšem jediným důvodem jeho příchodu k Maple Leafs. On je také důležitou součástí změny kultury uvnitř klubu a bezpochyby rádcem pro Shanahana, Huntera a Kyle Dubase v tom, jak klub vést.

Po All-Star přestávce se v úterý NHL vrátí do svého kolotoče zápasů a následující týdny nám poví, jak moc se Maple Leafs ve své přestavbě posunou.

S blížící se uzávěrkou přestupů dal Lamoriello jasně najevo, že je otevřený k možným obchodům. Namísto návštěvy All-Star Game v Nashville se rozhodl Generální manažer Maple Leafs zůstat doma a připravit se na rušný únor.

To, jak moc Maple Leafs před uzávěrkou přestupů získají, závisí především na tom, co bude vyžadovat trh. Záleží ale také na tom, s jakými hráči bude Lamoriello ochotný obchodovat a za jakou cenu.

Maple Leafs si ovšem nemohou dovolit být chamtiví, protože jejich nabídka není příliš kvalitní. Ale čím víc Lamoriello z toho mála dostane, tím lépe se týmu povede ve druhém roce cesty na vrchol.

Kdo je k mání?

V sestavě Maple Leafs je hrstka hráčů takzvaně nedotknutelných. Patří mezi ně James van Riemsdyk, Nazem Kadri, Morgan Rielly a snad ještě Jake Gardiner. 

Lamoriello může trhnu nabídnout dlouhý seznam hráčů, kterým v létě končí současné smlouvy a stanou se volnými hráči bez omezení.

Otázkou je, jaká je jejich cena a co za ně Leafs mohou dostat zpět. V některých případech (pokud o dané hráče bude zájem) bude stačit cokoliv, co Leafs dostanou, protože mnoho z těchto hráčů odejde tak jako tak a nebudou součástí budoucnosti Toronta.

Ale například hodnota útočníka P.A. Parenteaua nebo obránce Romana Poláka může být pro Toronto zajímavá v podobě například volby ve druhém kole draftu. Parenteau se může v letošní sezoně přiblížit 20-ti brankové hranici což bylo jeho maximum v kariéře. Roman Polák zase jako univerzálně a tvrdě hrající obránce sbírá plusové body v hodnocení +/-.

Zajímavá situace panuje kolem brankáře Jamese Reimera, kterému po letošní sezoně také končí smlouva. Pokud se Lamoriello rozhodne uvažovat o jeho výměně místo podepsaní nové smlouvy, tak Reimerova hodnota by mohla být relativně vysoká. V letošní sezoně předvádí výborné výkony a jeho procentuální úspěšnost zásahů je společně s Petrem Mrázkem z Detroitu druhá nejlepší v lize (93,2%) hned za nejlepším Michalem Neuvirthem (93,3%). Reimer by tak mohl být atraktivním zbožím pro tým směřující do playoff a který hledá posilu do brankoviště.

Útočníci Shawn Matthias, Michael Grabner a Nick Spaling by v sobě mohli ukrývat například hodnotu volby ve druhém kole draftu.

Jenže Matthias přišel s nadějí, že ukáže nějaké útočné schopnosti. Se 4 brankami ve 47 zápasech se to ovšem rozhodně nepovedlo. Ani Grabner příliš nepřesvědčuje. Svými výkony v polovině letošní sezony sice téměř vyrovnal svá čísla z tragické loňské sezony, ale čekalo se asi trochu více. Nicka Spalinga trápilo na přelomu roku zranění ale i tak jsou 4 asistence ve 26-ti zápasech hodně málo.

Pak je tu několik hráčů, kteří sice mají smlouvu na několik dalších sezon, ale v případě kvalitní nabídky by mohli Leafs uvažovat nad jejich výměnou.

Spekulace se točí kolem útočníka Leo Komarova. Ten vede produktivitu Maple Leafs a zažívá nejlepší sezonu v kariéře. Tento víkend se dokonce jako jediný hráč Maple Leafs účastní právě probíhajícího All-Star víkendu v Nashville. Maple Leafs by za něj mohli obdržet zajímavou protihodnotu s výhledem do budoucna.

Jenže finský dravec je rozhodně typovým hráčem, o kterého by kouč Mike Babcock jen nerad přišel. Komarov je velmi oblíbeným hráčem v šatně Maple Leafs, hraje s velkým nasazením a celým svým přístupem a pracovní morálkou pomáhá hráčům kolem sebe. Bez ohledu na to, jestli Komarov Toronto opustí nebo se z něj stane jeden ze stavebních kamenů do budoucna tak Mike Babcock bude potřebovat hráče s charakterem, který má Leo Komarov k tomu, aby pomohli ovlivnit mladé hráče v jejich přístupu ke hře v dresu Maple Leafs.

Podle dalších spekulací Maple Leafs dokonce sami nabízejí brankáře Jonathana Berniera. Není se co divit vzhledem k výkonům především zkraje sezony.

Skauti některých týmů sledují údajně také kapitána Maple Leafs Diona Phaneufa. Ten má ovšem obrovskou smlouvu na sedm milionů dolarů v dalších pěti letech a především no-trade klauzuli zabraňující výměně bez jeho svolení.

Generálního manažera Lou Lamoriella tak čekají opravdu náročné čtyři týdny.

Šance na výměnu podle mapleleafs.cz

Útočníci:
P.A. Parenteau – asi ano
Daniel Winnik – možná
Shawn Matthias – možná
Leo Komarov – možná
Michael Grabner – spíš ne
Nick Spaling – spíš ne
Brad Boyes – asi ne

Obránci:
Roman Polák – asi ano
Dion Phaneuf – asi ne

Brankáři:
Jonathan Bernier – možná
James Reimer – možná

11 thoughts on “Leafs se soustředí na uzávěrku přestupů

 1. Winnika si myslím,že nepustíme tu dvouletou smlouvu dostal schválně.
  Ostatní jsou podle mne všichni k mání pokud bude cena alespoň trochu přijatelná.
  Jestli opravdu přijde Zaitsev,můžeme třeba pustit i Gardinera.
  Kadriho pořád chválí,tak jsem zvědav co mu chtějí nabídnout.
  Osobně budu rád,pokud by se podařilo vyměnit Lupula.

  Ještě k produktivitě,když vidím ze sestřihů jaké góly dáva u Marlies Arcobello,tak vych ho rád pár zápasů viděl u Leafs v prvním útoku s pořádným icetimem.Je pravda,že brankáři v AHL jsou o hodně horší,ale ty jeho kouty co vymetá to je paráda.

 2. Gardinera za Zaitseva bych nepouštěl, protože není jasné, že přijde (dokud nebude v Torontu na Pearsonově letišti s podepsanou smlouvou v kapse) a není jasné, že na NHL bude stačit. Nezapomínejte, že většina Rusáků, co přišli z KHL, letos v NHL vyhořela. Pamatuji si nadšení nad příchodem Kontioly z KHL a taky vyhořel. Takže bych počkal, až co na to Zaitsev a jak se mu bude dařit.

  Myslím, že hlavní změny budou až v létě, zejména pokud se podaří podepsat Stamkose.

 3. Tak já osobně bych ho nepouštěl taky,ale když se spekulovalo i o Komarovovi,tak jsme jen našel „možnou variantu“.
  Ve Stamkose pořád nevěřím.

 4. Stamkouse nechci ,osobně tvrdí že se mu nechce stěhovat a jak je v tampě spokojeny ,tak ať si tam zustane.Narovinu když by řek že chce do toronta a bral to za čest tak ano, ale tak co se píše o něm usuzuji že do kanady nechce.

 5. Já naopak někoho, jako je Stamkos, chci. Někoho, kdo má mentalitu vítězů, zná pocit vítězství a kdo má kvality. Stamkos přeci nemůže uprostřed sezóny, de facto před nejdůležitější části sezóny, do světa vyhlásit, že půjde do Toronta a odejde z Tampy. To nejde. To by kompletně rozhodilo celou kabinu, hierarchii v klubu, hru, prostě všechno. A pokud by pak v Tampě nevyhráli pohár, tak by ho novináři a fanoušci roztrhali, že svým prohlášením naboural kabinu a je to jeho vina. Navíc snad ani oficiálně nesmí Toronto se Stamkosem teď vyjednávat, takže ani vlastně nemůže reagovat na cokoliv od Toronta. Kdepak, prohlášení pro noviny jsou jen hra. A pokud mám použít citát, tak „Nikdy nevěřte ničemu, dokud to není oficiálně popřeno“.

 6. Přesně tak, souhlasím s Pavlem.

  Taky je to můj kandidát a favorit na letní příchod k Leafs. Věřím, že u nás bude lídrem a dovede nás k poháru 🙂

 7. ano i ne.osobně radši se zaměřit na vlastní talent co máme.Nylander a spol už zrajou a třeba jim dát prostor

 8. Tady jde ale i to, aby se ti talenti měli od koho učit a kdo jim ukáže cestičku, poskytne rady atd. (jako v posledních letech Jágr). To dnes nemáme, možná Dion, ale ten nikdy nic nevyhrál a v PO taky dlouho nebyl. I o tom to je – poskládat naděje s hvězdami. O tom by v Edmontonu mohli dlouho povídat. Samá jednička draftu, ale když je nemá kdo vést, tak hrají kulové, a proto k nim letos přibude Matthews 🙂

 9. souhlasím ale né vžy to funguje.Hlavně ať se nespálime.Přece jen stamkos je relativně mlady a pohodu co mněl nebo má v tampě mit v torontu nebude.Pokud tedy jde o mentory najdou se i vyzrálejši a snad i levnějši.Zamlouval by se mi trade Hudler vs. Bernier.Na zkoušku po sezoně mu končí smlouva.

 10. Ano, to je na druhou stranu pravda, že Stamkos za 10-11 mega na 8 let je docela ranec a nemusí to vyjít. Otázkou je i to, kdo jiný na jeho místo? ono totiž, přátelé, přiznejme si – Toronto? Co tam vlastně k čertu je a proč tam dnes jít a hrát? Bídný tým, nuda ve městě, fanatiční fanoušci a novináři, 6 měsíců v roce zima, k moři a do hor daleko, vysoké daně a bídný kanadský dolar. Kdo by tam šel? Jsem dlouho fanda Toronta, ale taky bych raději hrál v Tampě (teplo, moře, zábava, dobrý tým, …)

 11. tak nuda ve městě neni je to velkoměsto.moře sice není ale pláže k jezeru sou i s vlnama, ta zima letos taky nic moc jak u nás.jen ty daně a (novinaři-fanoušci).

Napsat komentář