Maple Leafs vyměnili Matthiase

matthias 20151222Toronto Maple Leafs vyměnili v neděli útočníka Shawna Matthiase do Colorada Avalanche. Výměnou Leafs získali útočníka Colina Smithe a volbu ve čtvrtém kole draftu 2016.

Pro Toronto to je další krok v budování nového týmu. Týden před letošní uzávěrkou přestupů to je pravděpodobně teprve začátek velkého výprodeje, během kterého se bude GM Maple Leafs Lou Lamoriello snažit získat co nejvíce mladých hráčů a pozic pro letošní draft.

Čerstvě osmadvacetiletý Matthias se stane po letošní sezoně nechráněným volným hráčem a jeho odchod po 51 odehraných zápasech v dresu Maple Leafs se očekával. Jeho letošní bilance je 6 vstřelených branek a 11 asistencí. Před sezonou se čekalo jestli rodák z Toronta naváže na své nejlepší roky, ale očekávání v Torontu příliš nenaplnil.

Dvaadvacetiletý Colin Smith je hráčem pro Toronto Marlies v AHL. Colorado Avalanche draftovalo Smithe v roce 2012 jako 192. hráče celkového pořadí. V loňské sezoně odehrál jeden zápas v dresu Avalanche v NHL. Od sezony 2013-14 působil Smith v AHL v dresu Lake Erie Monsters. V letošní sezoně nastoupil v AHL k 54 zápasům v dresu San Antonio Rampage, ve kterých vstřelil 13 branek a připsal si 21 asistencí.

V současné chvíli má Toronto pro nadcházející draft v Buffalu k dispozici celkem 12 výběrů. To je nejvíce z celé NHL. V loňské sezoně měli Maple Leafs k dispozici během draftu devět možností.

„Myslím si, že není pochyb o tom, že skauti bude z více voleb, které máme, nadšení,“ řekl včera Lou Lamoriello během konferenčního hovoru s novináři. „Devět výběrů je dost, ale mít 11 nebo 12 výběrů je docela dost.“

Cíl Maple Leafs je podle všeho zcela zřejmý. Management klubu chce zajistit pro ředitele oddělení hráčů (Director of Player Personnel) Marka Huntera co nejvíce výběrů na draftu. Více výběrů na draftu znamená více potenciálu v budoucnosti klubu.

Proces budování nového týmu sbíráním draftových pozic začal Toronto už v loňské sezoně odchody Codyho Fransona, Mikea Santorelliho, Daniela Winnika a dalších.

Vedení klubu se také zaměřilo na to, aby se klub zbavil příliš vysoké zátěže dlouhodobými vysokými smlouvami.

Ještě před loňskou uzávěrkou přestupů se Torontu podařilo zbavit se nevyměnitelného kontraktu útočníka Davida Clarksona jeho výměnou do Columbusu Blue Jackets za útočníka Nathana Hortona, který má sice navlas stejný kontrakt jako Clarkson, je ale dlouhodobě zraněný a zapsaný na listině zraněných hráčů, takže se jeho plat nepočítá do platového stropu.

Před letošní sezonou Toronto vyměnilo útočníka Phila Kessela do Pittsburghu a zkraje letošního února také kapitána Diona Phaneufa do Ottawy.

Výměnou Clarksona, Kessela a Phaneufa by mohli Maple Leafs ušetřit ročně 20,25 milionů dolarů. Toronto se ovšem podílí částkou 1,2 milionů dolarů na smlouvě Phila Kessela. Částka, kterou tak Toronto výměnou všem třech velkých kontraktů nakonec ročně šetří je 19,05 milionů dolarů.

Skutečnost, že si Ottawa výměnou Diona Phaneufa převzala celou jeho smlouvu byla pro Lou Lamoriella také „extrémně důležitou“ a jedním z klíčových důvodů, že Leafs na celou výměnu kývli.

Dá se očekávat, že v následujících dnech budou následovat další výměny. Hráči jako P.A. Parenteau, Michael Grabner nebo Roman Polák představují pro týmy, které postoupí do playoff určitě zajímavou hodnotu.

Právě tyto zkušené hráče podepsali Maple Leafs před letošní sezonou smlouvu v naději, že za ně klub před uzávěrkou přestupů získá výběry v draftu nebo mladé hráče. A Shawn Matthias byl právě jedním z takových hráčů.

„Dívejte se na to, co je nejlepší pro váš tým, co je nejlepší dnes a co bude nejlepší zítra,“ řekl Lou Lamoriello. „Tohle nám dává možnost plnit plán, který jsme si určili, který důsledně dodržujeme a budeme tak činit i nadále.“

4 thoughts on “Maple Leafs vyměnili Matthiase

  1. Asi maximum co se za něj dalo získat.
    Zatímco P.A.by u nás prý rád po sezoně pokračoval,což by mi nevadilo,u Matthiase to tak snad nebude.
    Nerad bych u nás viděl to co v MTL,kde musí mít vše „francouzký“ .
    Tudíž doufám,že Matthias ukázal,že brát někoho jen proto,že je z Toronta,není šťastná cesta.(Stammera nepočítám).

  2. To jo a nevyšlo nám to ani u Bollanda a Clarksona. Takže to, že kluci vyrůstají v Torontu a jako děti fandí Leafs, ještě neznamená, že bude v dresu Leafs zářit.

  3. Jo je to tak, bohužel…je fakt, že u všech těchto hráčů jsem byl rád když přišli. Bohužel, teď jsem ještě radši, že už jsou pryč.

  4. Tak Bolland je kapitola sama pro sebe,vyšlo mu jedno play-off a od tý doby se oněj pořád někdo (navíc s náma)přetahuje za neskutečný peníze.Alespoň,že jsme to podruhy s Foridou prohráli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *