Brankář James Reimer odchází do San Jose

This slideshow requires JavaScript.

Toronto Maple Leafs vyměnilo v sobotu brankáře Jamese Reimera společně s útočníkem Jeremy Morinem do San Jose Sharks. Výměnou přichází brankář Alex Stalock, útočník Ben Smith a podmíněná volba ve čtvrtém kole draftu 2018.

Pro fanoušky Maple Leafs to je velmi těžká rána. Ačkoliv mnoho fanoušků čekalo různé výměny tak většina z nás věřila, že Jamese Reimera se žádná z nich týkat nebude. To se ovšem nestalo. Alespoň ne prozatím.

James Reimer se v tento moment stěhuje do jednoho z týmů, který má ambice uspět v playoff. To může být pro tohoto brankáře velmi dobrá zkušenost v dalším pokračování jeho kariéry. Podle vlastních slov je Reimer nadšený a na své učinkování v San Jose se velmi těší. Dokonce již slyšel na své nové působiště chválu od svých bývalých a v tento moment již opět současných spoluhráčů Romana Poláka a Nicka Spalinga, kteří byli do San Jose vyměněni na začátku tohoto týdne.

Po letošní sezoně končí Reimerovi současná smlouva a se stane nechráněným volným hráčem. Ve 27 letech se dostává do ideálního brankářského věku. Pořád tady existuje možnost, že se James Reimer v létě do Toronta vrátí a samotný brankář řekl, že to je určitě jedna z možností.

Sympatický, vždy usměvavý gólman si získal srdce fanoušků svou poctivou prací. V Torontu odchytal během šesti sezon 207 zápasů, což ho řadí na desáté místo mezi všemi brankáři Maple Leafs v historii. Jenže v žádné sezoně neodehrál Reimer více než 37 zápasů, ke kterým nastoupil ve svém prvním roce v NHL.

Maple Leafs si vybrali Reimera ve čtvrtém kole draftu 2006 jako 99. hráče celkového pořadí a v půlce sezony 2010-11 vtrhl do NHL jako kometa. Vytlačil z branky Jeana-Sebastiena Giguera a Jonase Gustavssona a téměř se mu povedlo protlačit Maple Leafs do playoff. Zkraje sezony 2011-12 přibrzdil Reimera otřes mozku a nakonec to byl Jonas Gustavsson, který odchytal v brankovišti více zápasů. Zkrácená sezona 2012-13 byla statisticky nejpodařenější sezonou Jamese Reimera v Torontu. Ve 33-ti zápasech si připsal bilanci 19-8-5, s úspěšností zásahů 92,4% a s průměrem 2,46 inkasované branky na zápase dovedl poprvé po devíti letech Maple Leafs do playoff. Jenže přišel kolaps v zápase číslo sedm… a Maple Leafs před sezonou 2013–14 podepsali smlouvu s Jonathanem Bernierem. Ten pustil Reimera do branky pouze ve 36 zápasech. V sezoně 2014-15 to byl opět Bernier, který odchytal většinu zápasů v sezoně, ale stejně jako rok před tím zůstali Maple Leafs bez playoff.

Zkraje letošní sezony 2015-16 bojovali oba brankáři s nevyrovnanými výkony. James Reimer si nakonec sérií výher v listopadu řekl o důvěru kouče Mikea Babcocka. Jenže přišlo zranění třísel, které si navíc Reimer v zápase 3. prosince na ledě Minnesoty Wild obnovil a všechno bylo opět pryč.

V průběhu letošní sezony se Maple Leafs museli rozhodnout, jestli s Reimerem podepsat novou smlouvu. Klub se nakonec rozhodl ještě před uzávěrkou přestupů o jeho výměnu.

„To je sport. To je hokej. Prožil jsem tady mnoho dobrých let. Celou svou kariéru jsem byl v Torontu. Je to rozhodně divný pocit jít někam jinam,“ řekl Reimer v sobotu po své výměně.

James Reimer podle svých slov nikdy nezapomene, jak úžasné město Toronto bylo společně s fanoušky během playoff v roce 2013.

Společně s Reimerem odchází do San Jose útočník Jeremy Morin, kterého Maple Leafs získali během lednové výměny útočníka Richarda Pánika do Chicaga Blackhawks.

Do Toronta putuje osmadvacetiletý brankář Alex Stalock, kterému stejně jako Reimerovi končí po letošní sezoně smlouva a stane se nechráněným volným hráčem. Rodák z Minnesoty nastoupil v letošní sezoně ke 13-ti zápasům, ve kterých si připsal bilanci 3-5-2 s úspěšností zásahů 88,4% a s průměrem 2,94 inkasované branky na zápas. Stalocka draftovalo San Jose ve čtvrtém kole draftu 2005 jako 112. hráče celkového pořadí.

Společně se Stalockem získalo Toronto útočníka Bena Smithe. V roce 2008 draftovalo Smithe Chicago Blackhawks v šestém kole jako 169. hráče celkového pořadí. V dresu Chicaga a San Jose odehrál dohromady 181 zápasů v NHL. Nejvíce se mu dařilo v sezoně 2013-14, ve které odehrál v dresu Chicaga 75 zápasů a připsal si 26 bodů.

V letošní sezoně nastoupil Smith v dresu San Jose pouze k šesti zápasům, ve kterých ani jednou nebodoval. Ve 14-ti zápasech v AHL si pak připsal 10 bodů za 8 branek a dvě asistence. Také jemu po letošní sezoně skončí smlouva.

Očekáváme, že Toronto s oběma příchozími hráči s největší pravděpodobností nepodepíše novou smlouvu.

Jedinou opravdovou protihodnotou, kterou tak Toronto za Jamese Reimera získalo je podmíněná volba ve čtvrtém kole draftu 2018. V případě, že San Jose postoupí v letošní sezoně do finále Stanley Cupu dostane Toronto volbu ve třetí kole draftu 2018.

GM Maple Leafs Lou Lamoriello ovšem během konferenčního hovoru s novináři obhajoval cenu, kterou Maple Leafs za Jamese Reimera dostali. V současné době není podle Lamoriella v NHL po brankářích příliš vysoká poptávka tak, aby se dala provést lepší výměna. Zároveň Reimerův odchod umožní Maple Leafs dát více příležitostí Garretu Sparksovi a Antoine Bibeauovi.

Maple Leafs zároveň po odchodu Jamese Reimera povolali Garreta Sparkse do NHL. V sobotním zápase na ledě Montrealu tak už seděl na lavičce jako náhradní brankář.

4 thoughts on “Brankář James Reimer odchází do San Jose

 1. Mimochodem podle Damiena Coxe si Reimer řekl údajně o 6 milionů ročně na šest let. To je docela dost.

 2. no 6 mega je opravdu moc.Pokud bude na této částce trvat i po sezoně tak těžko najde práci,u nás se budou spoléhat na berniera a spakse.Realny příchod k nám není.

 3. Pro mně až takové překvapení není jeho odchod ,ani odstupný.(tipoval bych tedy spíše 3 kolo).Smlouva mu končí,a podepsali by jsme ho možná za nějaké podobné peníze jako má Bernier,ale pokud chce 6×6 ,tak to je trochu mimo,to si můžem opravdu vzít toho Howarda a ještě k němu dostanem slušného hráče za odebrání platové zátěže.
  Jsem na Reimera zvědav jak bude chytat v lepším týmu a jestli dostane šanci v play-off.
  Brankářů je opravdu dost na to,aby jsme mu platili takovéto peníze.
  Letní trh volných hráčů mu ten plat „určí“,tak uvidíme co si vyjedná.
  Příští sezonu bude mít Bernier na to aby se vzpamatoval,nebo půjde taky.
  Pár let se u nás dařilo držet velice slušnou golmanskou dvojici,tím,že se jim křížily ob rok platy a nezvedaly se o moc,protože oba byli vyrovnaní,což Reimer teď přetrh svým požadavkem,což naprosto chápu a respektuju,ale je to škoda.

 4. Martine souhlas. Popsal jsi to přesně. Štěpáne taky, vidím to podobně

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *