Přestavba Maple Leafs vstoupila do dalšího kroku

nylander-kapanen-hyman-soshnikov Maple Leafs NHL debut 20160229Toronto Maple Leafs zakončili poslední den přestupového období v poklidu a poprvé od roku 2006 neprovedli v den uzávěrky přestupů ani jednu výměnu.

V sestavě tak stále zůstává trio P.A. Parenteau, Brad Boyes, Michael Grabner, kterému končí po letošní sezoně smlouva. Od výměny Parenteaua odradili ostatní týmy zřejmě menší zdravotní potíže, které si útočník Maple Leafs způsobil v zápase s Carolinou Hurricanes a později ještě zhoršil v posilovně. Grabner se naopak potýká se špatnou produktivitou a 23 zápasů v řadě nebodoval.

Nejvíce pozdvižení vyvolal příchod čtveřice hráčů Toronta Marlies, které si Maple Leafs zavolali k večernímu zápasu s Tampou Bay.

Svého očekávaného debutu v NHL se dočkal asi nejtalentovanější útočník Maple Leafs současnosti William Nylander. Spolu s ním se ve včerejším zápase ukázali jeho spoluhráči Kasperi Kapanen, Zach Hyman a Nikita Soshnikov.

Poprvé v dresu Toronta nastoupil krátce po svém příchodu z Washingtonu útočník Brooks Laich a také Connor Carrick a Ben Smith. Oba dva hráče získali Maple Leafs během výměn na konci minulého týdne. Celkem tak nastoupilo v dresu Toronta ve včerejším zápase sedm nových hráčů.

Ačkoliv Generální manažer Lou Lamoriello neprovedl poslední den přestupového období žádnou výměnu, tak v sestavě Maple Leafs v prvním zápase po uzávěrce přestupů bylo pouze osm hráčů, kteří hráli také v prvním zápase letošní sezony.

Ještě větší rozdíl najdeme ve srovnání se zápasem v loňské sezoně 1. března 2015 proti Washingtonu. V tom nastoupilo pouze šest hráčů, kteří byli na soupisce také ve včerejším zápase s Tampou Bay – Bernier, Holland, Kadri, Komarov, Rielly a Gardiner.

Je to samozřejmě dáno také zraněním Tylera Bozaka, Jamese van Riemsdyka, Joffreyho Lupula a Stephane Robidase.

I tak je jasně zřetelné jak moc současné vedení Maple Leafs pozměnilo základní sestavu.

Během pěti únorových výměn přivedl Lou Lamoriello 10 nových hráčů a šest výběrů v draftu, ale někteří z nových hráčů pravděpodobně nezůstanou v Torontu příliš dlouho.

Lou Lamoriello na tiskové konferenci krátce po skončení přestupového období totiž řekl, že Jared Cowen v letošní sezoně už nenastoupí a Maple Leafs mají v úmyslu vyplatit ho v červnu ze smlouvy.

Maple Leafs o Cowena zřejmě od začátku nestáli a pouze si ho nechali přibalit Ottawou Senators v rámci výměny Diona Phaneufa. Pár dní před uzávěrkou přestupů ho Toronto zapsalo na listinu nechráněných hráčů, ale žádný z týmů si ho nestáhl. Spekulovalo se také o jeho téměř jisté výměně, ale nakonec na ní nedošlo a Maple Leafs se tak Jareda Cowena zbaví vyplacením ze smlouvy.

Spekulace o možné výměně se dotýkali také nejproduktivnějšího hráče týmu Leo Komarova. Lou Lamoriello ovšem na tiskové konferenci potvrdil, že klub nikdy neuvažoval o jeho odchodu.

„Je členem jádra našeho týmu,“ řekl Lamoriello.

Lamoriello také řekl, že Leafs byli připraveni vyměnit P.A. Parenteaua, ale to nevyšlo. Generální manažer tak očekává, že P.A. převezme úlohu zkušeného lídra.

Výměnou Daniela Winnika do Washingtonu získalo Toronto nadějného útočníka Connora Carricka, kterého tým považuje za prospekta první třídy. Generální manažer Capitals Brian MacLellan potvrdil, že si ho Toronto do této výměny vysloveně žádalo.

GM Maple Leafs se vyjádřil také k mladým hráčům, které Toronto povolalo z AHL. Maple Leafs měli podle slov svého šéfa naplánováno zavolat mladé hráče v tento moment a vyzkoušet jejich schopnosti v NHL. Klub se údajně nijak neobává toho, že začne platit nováčkovská smlouva Nylandera a spol. Vše je podřízeno jejich nejlepšímu vývoji.

Lamoriello také dodal, že mladí hráči budou moci nastoupit v dresu Marlies v zápasech playoff AHL. Podle jeho slov se o to Maple Leafs postarají. Mimochodem Maple Leafs kvůli tomu provedli dnes papírově 18 transakcí mezi NHL a Marlies v AHL.

Příchod Nylandera a spol přinesl do kabiny Toronta podle slov Lou Lamoriella mnoho nadšení. Všichni mladí hráči byli ráno před zápasem s Tampou Bay jako první na rozbruslení a rozdávali samé úsměvy.

Asistent generálního manažera Kyle Dubas volal Nylanderovi a Kapanenovi už večer aby je informoval o tom, že budou ráno povoláni Maple Leafs do NHL.

„Jsem opravdu šťastný, že jsem tady. Je to pocta,“ řekl Kasperi Kapanen. „Je to určitě nejdůležitější večer mého života.“

Potvrdil také, že ho povzbudil úspěch na juniorském šampionátu, který rozhodl v prodloužení finálového zápasu.

„Mám ze sebe lepší pocit a mám trochu více sebevědomí ve své hře samozřejmě,“ dodal Kapanen.

William Nylander měl podle svých slov potíže se spaním, když se od Kylea Dubase dozvěděl, že bude hrát v NHL.

„Prostě jsem natěšení a chcete se připravit na večer,“ řekl syn slavného švédského útočníka Michaela Nylandera. „Nikdy předtím jsem nehrál na této úrovni, takže to bude zajímavé, jak se to bude vyvíjet.“

„Sníte o tom, že dostanete svou šanci hrát. A najednou ta příležitost přijde.“

Maple Leafs mají v současné chvíli jeden z nejmladších týmů v lize a vyrovnat se s tím musí také kouč Mike Babcock.

„Osm let jsem trénoval juniory. Nikdy jsem ale neměl v AHL takhle mladý tým,“ řekl Mike Babcock před včerejším zápasem. „Samozřejmě je to vzrušující. Dívejte se na ně, jak jsem natěšení. Ale jsou to také ještě děti.“

„Chci vědět, kdo je skutečný hráč. Kdo bude hráčem Maple Leafs dlouhou dobu“ dodal kouč.

Mike Babcock řekl, že se Leafs chtějí dostat do bodu, kde nebudou mluvit o tom koho před uzávěrkou přestupů vyměnit pryč, ale kdy se bude mluvit o tom, koho získat.

Nízký počet výměn během včerejší uzávěrky přestupů ukázal, jak důležité je v dnešní NHL mít mladé talentované hráče. K tomu kluby potřebují samozřejmě výběry v draftu a rozdávání výběrů před uzávěrkou přestupů za „rental“ hráče tak, jak bývalo dříve zvykem se dnešní době už asi opakovat nebude. A Maple Leafs jsou evidentně na dobré cestě.

Mladší hráči jsou totiž levnější, než starší zkušení hráči a výměny jsou kvůli platovému stropu před uzávěrkou přestupů složitější.

O to víc vyniká práce Lou Lamoriella, kterou v únoru odvedl.

5 thoughts on “Přestavba Maple Leafs vstoupila do dalšího kroku

  1. celkově jsem hrozně spokojenej s přestupovou politikou jakou momentálně vedeme. Žádného hráče, který odešel mi není líto… kromě toho již zmiňovaného Reimera. Tohle mě bude prostě žrát hodně dlouho 🙁 Jinak, ale GJ Lou 😉

  2. Byl jsem hodně skeptický ohledně angažování Lamoriella, ale zdá se, že to byl krok správným směrem. Ten chlapík ví co dělá a dělá to geniálně. Podle mě tu buduje tým, který za pár let bude tím nejlepším v celé NHL. Já si počkám, protože mám dojem, že z jeho příchodem se začala psát nová historie Maple Leafs.

  3. Johnny : s tím Louem to mám úplně stejně,nejdřív zklamání a obavy,teď už respekt.

    Michla: nechci znova prudit :),ale Connor Carrick je obránce.

  4. Konečně to k něčemu spěje a budoucnost je hodně slibná. Snad nám to vyjde.

  5. Je to zajímavé porovnani treba kolem roku 2009, kdy se cekalo ouze od Kadriho a vsichni mu vestili, ze on bude lidr….protoze musi..protoze nikdo jiny neni a ted?! Dneska mame tolik mladiku, ze pri jejich vyjmenovani vzdycky na nekoho zapomenu..aa to uz vubec nemluvim o tom kolik dresu rozdame na letosnim a nasledujicich draftech. Lou me taky velmi prekvapil a jeste jedna poznamka…doufam, ze nebude hrat Nylander s 39 u Leafs…pro me je 39 golmanske cislo :-)..asi jako by mel golman 68 🙂

Napsat komentář