Z kapitána Maple Leafs rivalem. To je Dion Phaneuf

phaneuf as SenatorToronto Maple Leafs přivítají dnes večer Ottawu Senators a Bitva o Ontario nám nabídne další zajímavou zápletku. Poprvé od únorové výměny se do Toronta vrátí bývalý kapitán Dion Phaneuf.

Maple Leafs oznámili, že před zápasem vzdají Phaneufovi hold prostřednictvím videa. Když se do Air Canada Centre vracel po výměně do Pittsburghu Phil Kessel, někteří fanoušci na něj při zápase bučeli. Jak to bude s Dionem? Ten nastupoval za Leafs po dobu dlouhých sedmi sezon.

This slideshow requires JavaScript.

Nadějný obránce byl vyměněn do Toronta 31. ledna 2010 z Calgary. Opačným směrem putovali Matt Stajan, Niklas Hagman, Ian White a Jamal Mayers. Ke svému prvnímu zápasu v dresu s javorovým listem na hrudi nastoupil Phaneuf 2. února 2010. V zápase s Ottawou Senators o čtyři dny později zaznamenal asistenci a připsal si tak svůj první bod v dresu Maple Leafs. Svůj první gól za Toronto vstřelil 7. dubna proti Rangers. Střelou od modré čáry překonal Henrika Lundqvista.

Phaneufův vzestup a důležitost pro Leafs šla každým dnem nahoru. Devět dní po svém příchodu do Toronta byl jmenován alternativním kapitánem týmu. Ze hry byl totiž kvůli zranění vyřazen Mike Komisarek a pětadvacetiletý Phaneuf dostal na dres „A“.

Rodák z Edmontonu se sice ve zbytku sezony střelecky trápil, ale trenér Ron Wilson ho chválil za jeho přístup v kabině, který měl pozitivní efekt na atmosféru uvnitř týmu.

Na 14. června 2010 naplánovali Maple Leafs tiskovou konferenci, na které generální manažer Brian Burke oznámil jmenování Diona Phaneufa 18. kapitánem Maple Leafs v historii.

Na začátku sezony však Leafs svého kapitána ztratili. V zápase proti Ottawě Senators, jenž se hrál 2. listopadu 2010, utrpěl Phaneuf zranění nohy, které mu způsobil Peter Regin. Nový kapitán Maple Leafs pak chyběl týmu až do 9. prosince.

Na začátku roku 2011 byl Phaneuf jmenován potřetí v kariéře do All-Star Game. V hlasování skončil druhý za vítězným Erikem Karlssonem. Phaneuf se tak definitivně stává i hlavní tváří klubu.

V roce 2013 dovede jako kapitán Toronto poprvé do playoff. V tom však i se svými spoluhráči končí hned v prvním kole. Toronto prohrává 3:4 na zápasy s Bostonem.

Poslední den roku 2013 se pak stane asi osudovým pro Phaneufovu budoucí kariéru v Torontu. S klubem podepíše sedmiletou smlouvu v hodnotě 49 miliónů dolarů. Následující den nastupuje v dresu Toronta k zápasu NHL Winter Classic proti Detroitu Red Wings na Michigan Stadium, který sleduje více než 100 tisíc diváků.

Phaneuf však během svého zbylého působení u Leafs nikdy nepotvrdí, že by si svou tučnou smlouvu skutečně zasloužil. Po zbylé sezony nepřekoná ani jednou metu 10 gólů za sezonu a jeho nejlepším výsledkem bude nasbíraných 31 kanadských bodů v sezoně 2013/14. V té samé sezoně však má na kontě také 144 trestných minut.

Dne 9. února 2016 pak přijde vysvobození nejen pro Leafs, ale i pro samotného Phaneufa. To co se jeví jako téměř nereálné, se stane skutečností. Phaneufa si našel tým, který byl ochotný převzít jeho monstrózní smlouvu a ještě za něj i něco dát. Leafs neváhají a posílají svého kapitána do týmu svého provinčního rivala. Do Ottawy.

Poprvé od 17. března 1998 se rozhodli tito dva rivalové uskutečnit mezi sebou výměnu. Výměnu, která má Torontu pomoci se očistit od přeplacených hráčů a navést ho na novou cestu, která by měla vést až na vrchol samotné NHL.

Dion Phaneuf odehrál v dresu Maple Leafs 430 zápasů, ve kterých zaznamenal 199 bodů za 46 branek a 153 asistencí. K tomu přidal 604 trestných minut. Během svého působení v Torontu chyběl svému týmu pouze ve 30-ti zápasech, ve kterých zaznamenali Maple Leafs bilanci 7-18-5.

Dnes se vrátí nechtěný kapitán na staré známé místo. Do Air Canada Centre. Tentokrát však už ne s javorovým listem na hrudi. Usedne v kabině hostů a opět se stane nejsledovanějším mužem na ledě. Už však jako hráč Ottawy.

8 thoughts on “Z kapitána Maple Leafs rivalem. To je Dion Phaneuf

 1. Hezký shrnutí.
  Jsem zvědav na reakci fanoušků,doufám v nějaký neutrální postoj.
  Jak jsem několikrát prezentoval,tak mě až tak nevadil,nebýt tý smlouvy,ale pískání si snad nezaslouží.

 2. často mě svou hrou vytáčel. Jinak jsem ho měl celkově docela rád. To ale jak přijal výměnu do Ottawy a hned jak je hrdý, že je hráčem Ottawy mi trochu pokazil svůj obraz v mých očích. Moc od něj slyšet chvály nebo lítosti nad výměnou nebylo. Jasně, chápu, že chce ukázat, že dá Ottawě všechno, ale přece jenom hrál v Torontu sedm let, byl kapitánem…a řekl jenom tradiční fráze….škoda

  Jsem zvědavej, jak ho fans přivítají.

 3. V tomhle nikdy nevíš,jak to je uvnitř toho hráče,za fráze se schovávají všichni,někteří dříve někteří později.Nikdo si nechce „rozházet“ bývalý tým,natož pak svůj nový tým,něčím,co by nadřadilo jeden z týmů nad druhý.
  Pokud tedy neodchází ve zlém.Vem to z druhý strany,Dion asi úplně odcházet nechtěl,ale hrát někde kde nechtějí tebe je těžký,a navíc o tom asi věděl dlouho.
  Jinak proběhly slzy,takže mu to tak lhostejný nebylo.

  Mě nejvíc vytáčel zbytečnými odplatamy za hity na něj,a jeho specialitou,kterou tu někdy loni probíral tuším Sváťa a to bylo nenadálé křížení s druhým bekem,které nikdo nikdy nepochopil.:)

 4. Asi máš pravdu s tím vnitřním pocitem.

  Slzy mě teda překvapily a bylo vidět, že ho to hodně dojalo. Takže u mě zase dobrý 🙂

 5. Tak teď už jenom nezbývá než dotrpět tuhle sezónu a těšit se na tu další, která snad bude o poznání lepší
  Ta mladá krev v Maple Leafs se mi líbí 🙂
  Ale co s hráčema jako je Holland? Od tohodle forwarda bych očekával více

 6. Že by se Bernie rozchytal, když byl Reimer poslán pryč? Jeho udržená nula s Detroitem mě pozitivně překvapuje.

 7. Po odchodu Reimera odchytal poslední 3 zápasy nadprůměrně,bohužel když o nic nejde.
  Je vidět,že chytat umí,ale pod tlakem mu to nějak nejde.

  To David : Holland mi přišel fajn centr do 3 řady,produktivita mi nepřijde tak hrozná,procento střelby má lepší než Kadri,ale to asi každý,vhazovaní nic moc,oslabení taky nic moc,tak uvidíme jak s ním je spokojený Babck a jestli bude i příští rok hrát u nás.

 8. Proti Tampě Berneier opět skvěle. Několik pohotových zákroků, jistej výkon. Opravdu škoda, že se mi zkraje nedařilo.

  K Hollandovi vůbec se mi nelíbí. Přijde mi, že moc nebojuje.

Napsat komentář