První velká výměna léta. Leafs získali brankáře Andersena

Toronto Maple Leafs získali v pondělí večer první velkou posilu letošního léta. Výměnou za 30. volbu v prvním kole draftu 2016 (získanou původně od Pittsburghu výměnou za Phila Kessela) a volbu ve druhém kole draftu 2017 přichází brankář Frederik Andersen.

Jen pár dní před letošním draftem, ve kterém si budou Maple Leafs vybírat jako první tým celkového pořadí to je pro Toronto další, opravdu velmi výrazný krok v budování nového týmu. Příchodem šestadvacetiletého Andersena dal podle nás Generální manažer Toronta Lou Lamoriello najevo, že Maple Leafs končí s angažováním veteránů na jednu sezonu. Tým se naopak pokusí opět vyhrávat a Andersen by měl být tím brankářem, na kterého se budou Maple Leafs v následujících sezonách spoléhat.

Andersenovi skončila po minulé sezoně smlouva a 1. července se měl stát rodák z dánského Herningu chráněným volným hráčem. Jeho plat v loňské sezoně byl 1,15 milionů dolarů. Ale Maple Leafs se s ním ihned po výměně dohodli na nové pětileté smlouvě s ročním platem 5 milionů dolarů.

Dlouhodobým kontraktem Maple Leafs vkládají do urostlého gólmana důvěru a doufají, že tímto krokem vyřeší dlouhodobou potřebu kvalitního brankaře.

Generální manažer Anaheimu Bob Murray během konferenčního hovoru řekl, že se jeho výměna musela stát a nešla odvrátit. Ducks se nikdy nedostali blízko možnosti s ním podepsat prodloužení smlouvy.

V loňské sezoně zaznamenal Andersen v dresu Anaheimu bilanci 22-9-7 s průměrem 2,30 inkasované branky na zápas a s úspěšností 91,9%. V pěti zápasech letošního playoff si pak připsal bilanci 3-2, průměr 1,41 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 94,7%.

Anaheim draftoval Andersena ve třetím kole draftu 2012 jako 87. hráče celkového pořadí. V celé své dosavadní kariéře odchytal v dresu Ducks 125 zápasů základní části s bilancí 77-26-12 a s úspěšností zásahů 91,8% inkasoval průměrně 2,33 branky na zápas. V playoff drží bilanci 17-9-2 s průměrem 2,34 inkasované branky na zápas a s úspěšností 91,6 procent.

Vstup Andersena do NHL byl opravdu raketový.

V sezoně 2014-15 se stal brankářem, který s bilancí 26-5-0 nejrychleji ze všech brankářů v historii NHL dosáhl na metu 26 výher v sezoně. V té samé sezoně zároveň vyrovnal s bilancí 50-13-5 rekord na nejrychlejší metu 50-ti výher v kariéře. Vyrovnal tak výkon brankáře Montrealu Billa Durnana, který v roce 1944 dosáhl 50 výher v kariéře s bilancí 50-9-9.

Během sezony 2013-14 vedl všechny brankářské statistiky mezi nováčky. Ve 28 zápasech zaznamenal bilanci 20-5-0 s průměrem 2,29 inkasované branky na zápas a s úspěšností 92,3% a byl jmenován do nejlepší pětky nováčků v sezoně. Všechna čísla byla nejlepšími výkony mezi brankaři nováčky od sezony 2010-11.

Podle reportéra stanice Sportsnet Chrise Johnstona Maple Leafs Andersena už nějaký čas sledovali. To, jak moc po něm Toronto toužilo dokládají slova Lou Lamoriella, který řekl, že získat ho bylo nejdůležitější. Cena byla až druhořadá.

I tak je smlouva na 25 milionů dolarů pro brankáře se 125 starty v NHL velký závazek a dělá z Andersena 16. nejvíce placeného brankáře v lize pokud jde o platový strop.

„Myslím si, že musí vědět, že je náš brankář číslo 1. Má tady podporu, důvěru ale také závazek,“ řekl Lou Lamoriello reportérům krátce po oznámení dohody.

Lamoriello zároveň řekl, že každý tým potřebuje mít dva brankáře schopné nastoupit.

Jonathana Berniera, který má před sebou poslední rok ze své dvouleté smlouvy na 8,3 milionů dolarů (4,15 milionů ročně), se tak posune na post dvojky týmu. Vzhledem k jeho předchozím výkonům se nedá moc očekávat podpis nové smlouvy s Maple Leafs a spíše to vypadá na jeho výměnu před uzávěrkou přestupů.

V záloze mají Leafs Antoine Bibeaua, Garreta Sparkse, který se stane 1. července chráněným volným hráčem a finského mladíka Kasimira Kaskisuo, který v březnu podepsal dvouletou smlouvu jako volný hráč. To dává Toronto poměrně solidní možnosti do budoucna.

Na jednu stranu Toronto sice obětovalo za Andersena volbu v první kole, ale využilo tak velmi chytře výběr získaný po výměně Phila Kessela do Pittsburghu. Navíc Maple Leafs vlastní hned následující výběr na 31. pozici. Celkem má Toronto stále 11 výběrů na letošním draftu včetně celkově prvního místa v draftu.

Výměnou Phila Kessela tak Maple Leafs získali kvalitního brankáře s výhledem na post jedničky týmu, mladého nadějného útočníka Kasperiho Kapanena, nadějného obránce a prostor pod platovým stropem.

Navíc bez Kesselova odchodu by Leafs s největší pravděpodobností nedostali možnost vybírat si na draftu z prvního místa a získat tak potenciální prvního centra v podobně Austona Matthewse.

Výměna z 1. července 2015 se tak nakonec ukázala jako skvělý obchod jak pro Pittsburgh (Stanley Cup) tak také pro Maple Leafs (budoucnost).

4 thoughts on “První velká výměna léta. Leafs získali brankáře Andersena

  1. Paráda, vítám Frederika u Leafs (ne, že by to zde četl) a držím palce. Sice nebyl mou první volbou na post golmana, ale nevyšel zas tak draze. Trošku mám jen obavy z délky smlouvy, doufám, že zvládne chytat pod tlakem, jaký u nás je.

  2. Já jsem naprosto spokojen.
    Trochu jsem se obával Howarda.
    Chápu ale,že všichni příznivci Reimera můžou být naštváni,protože na takové peníze by se asi nechal „ukecat“ taky.(asi v něj vedení tu důvěru nemělo)

Napsat komentář