Pat Quinn bude uveden do Hokejové síně slávy

Toronto Maple Leafs head coach Pat Quinn yells out at the NHL Eastern Conference final in Toronto, TBývalý kouč Toronta Maple Leafs Pat Quinn bude v příští sezoně uveden do Hokejové síně slávy. Společně s Patem Quinnem budou uvedeni také útočníci Eric Lindros a Sergei Makarov a brankář Rogie Vachon. Jména osobností, kterým se dostane této pocty oznámila v pondělí 18-ti členná výběrová komise. Slavnostní uvedení nových členů do Hokejové síně slávy se bude konat v Torontu 14. listopadu 2016.

Na začátku své hráčské kariéry odehrál Pat Quinn jako obránce během necelých dvou sezon 99 zápasů v dresu Maple Leafs. V roce 1970 si Quinna vybral v rozšiřujícím draftu Vancouver Canucks, kde hrál také dvě sezoně. V roce 1972 si ho opět v rozšiřujícím draftu vybral klub Atlanta Flames, kde strávil během pěti sezon nejdelší část své hráčské kariéry. V roce 1977 musel ovšem předčasně ukončit svou kariéru kvůli zranění kotníku.

V NHL nastoupil Pat Quinn celkem k 606 zápasům, ve kterých vstřelil 18 branek a zaznamenal 113 asistencí, 131 bodů a 950 trestných minut.

O něco více slávy si Pat Quinn vydobyl jako hlavní kouč.

V roce 1977 nastoupil jako asistent na lavičku Philadelphie Flyers. Ke konci sezony 1978–79 se stal hlavním koučem Flyers a dovedl tým až čtvrtfinále konference. V následující sezoně 1979–80 z toho už bylo Finále Stanley Cupu, ve kterém Flyers podlehli v šesti zápasech NY Islanders. Na lavičce Flyers působil ještě dvě sezony, ale po sezoně 1981–82 byl odvolán.

V té době Quinn hokej na čas opustil a začal studoval práva Widener University.

V roce 1984 přijal ovšem nabídku na post hlavního kouče Los Angeles Kings a dokončil svá studia na University of San Diego. LA Kings koučoval nepříliš úspěšně v letech 1984-87. S týmem sice postoupil v sezoně 1984–85 do playoff, ale jinak se mu příliš nevedlo.

Odchod z Los Anglees provázel skandál po tom, co stále ještě jako kouč týmu podepsal v prosinci 1986 smlouvu na post Generálního manažera Vancouveru Canucks od následující sezony 1987-88. Tehdejší prezident NHL John Ziegler Quinna suspendoval po zbytek sezony 1986-87 a znemožnil mu do června převzít funkci ve Vancouveru.

Až do sezony 1990–91 měl Quinn zároveň zakázáno trénovat jakýkoliv jiný tým NHL.

Od roku 1987 vedl tedy klub Vancouver Canucks z pozice Generálního manažer. Až v sezoně 1990–91 se stal také koučem a nastoupil na lavičku Canucks. Během čtyř sezon dovedl Pat Quinn Vancouver vždy do playoff. Vrcholem bylo opět Finále Stanley Cupu v roce 1994, ve kterém Canucks nestačili v památné sedmizápasové sérii na NY Rangers. V sezoně 1995–96 se na lavičku Canucks ještě jednou vrátil a pomohl týmu postoupit do playoff ve kterém Vancouver skončil hned v prvním kole.

Nejvíce zápasů odkoučoval Pat Quinn na lavičce Maple Leafs. Do Toronta přišel před sezonou 1998–99 a hned ve své první sezoně na lavičce Maple Leafs dovedl klub do Finále Východní konference. V tom ale Leafs nestačili v pěti zápasech na Buffalo Sabres v čele s Dominikem Haškem.

Následovaly dvě sezony, ve kterých Maple Leafs skončili ve čtvrtfinále Východní konference vždy se stejným soupeřem New Jersey Devils. V roce 2000 vyhráli Devils v šestizápasové sérii a v roce 2001 v sedmizápasové sérii.

V sezoně 2001–02 dovedl Pat Quinn Toronto opět do Finále Východní konference. Po těžkých sedmizápasových sériích v prvních dvou kolech ale Maple Leafs v konferenčním finále nestačili v šesti zápasech na Carolinu Hurricanes a výborně chytajícího Artuse Irbeho.

V následujících dvou sezonách dostalo Toronto stopku vždy už v prvním kole playoff a po neúspěšné sezoně 2005–06, ve které Toronto poprvé pod vedením Pata Quinna nepostoupilo do playoff byl Pat Quinn z lavičky Maple Leafs odvolán.

V letech 1999–2003 působil Pat Quinn také jako Generální manažer Maple Leafs. V roce 2003 nahradil Quinna na postu GM Maple Leafs John Ferguson mladší. Po Quinnově odvolání z lavičky Maple Leafs se spekulovalo o tom, že za jeho odvoláním stály třenice právě s GM Johnem Fergusonem a zároveň také mezi dvěma skupinami vlastníků klubu Toronto Maple Leafs. Ještě před jeho odchodem z postu hlavního kouče se trenéra v médiích zastal kapitán Mats Sundin a Darcy Tucker.

V době svého odchodu měl Pat Quinn na svém kontě nejvíce výher mezi aktivními trenéry v NHL a byl čtvrtý v celkové tabulce všech koučů v historii NHL. Pod vedením Pata Quinna zaznamenali Maple Leafs třikrát 100 bodovou sezonu patřili stále mezi uchazeče o Stanley Cup.

Jeho bilance na lavičce Toronta se zastavila na 574 odkoučovaných zápasů. Připsal si 300 výher, 196 proher, 52 remíz a 26 proher po prodloužení.

Během svého posledního působení na lavičce týmu NHL vedl Pat Quinn v sezoně 2009–10 Edmonton Oilers se kterými ovšem do playoff nepostoupil.

V NHL odkoučoval celkem 1 400 zápasů s bilancí 684-528-154-34. V letech 1980 (Philadelphia Flyers) a 1992 (Vancouver Canucks) získal Jack Adams Award pro nejlepšího kouče roku.

Pat Quinn dosáhl úspěchů také na mezinárodním poli. V roce 2002 dovedl Kanadu ke zlatým medailím na Olympijských hrách v Salt Lake City. Pro Kanadu to bylo první zlato od Olympiády v roce 1952. V jeho prvním zápase po Olympiádě zpět v NHL se Quinnovi dostalo ovací ve stoje v hale Montrealu Canadiens. V roce 2004 ovládla Kanada pod vedením Pata Quinna s bilancí 6-0 Světový pohár. V roce 2008 dovedl ke zlatu kanadskou reprezentaci do 18-ti let a o rok později zopakoval to samé s juniorským výběrem Kanady na domácím světovém šampionátu v Ottawě.

Po své trenérské kariéře se stal Pat Quinn členem výboru volícím nové členy Hokejové síně slávy. V roce 2013 byl jmenován dokonce předsedou tohoto výboru.

A právě tento výbor dnes vybral Pata Quinna jako nového člena Hokejové síně slávy v kategorii budovatelů.

2 thoughts on “Pat Quinn bude uveden do Hokejové síně slávy

  1. Quinn ok, ale proboha, co tam bude dělat Lindros? Ani Kariya, jako druhá volba za Lindrosem, není lepší, ale dle mého ani jeden z nich tam nepatří.

Napsat komentář