Souhrn letních událostí

Je to tady. Začalo nám září a léto se chýlí ke konci. Rána začínají být chladnější a nová sezona NHL klepe na dveře. Za pár dní nás čeká Světový pohár 2016, na kterém se představí několik hráčů Maple Leafs. Otevře se také tréninkový kemp a historická sezona Maple Leafs bude na svém prahu. Pojďme si nyní trochu připomenout některé události, které se během léta udály.

Tou největší událostí letošního léta byl určitě červnový draft, na kterém si Maple Leafs vybrali z prvního místa centra Austona Matthewse.

Fanoušci ovšem poměrně dlouho čekali na podpis smlouvy s budoucím centrem číslo 1. Dočkali se téměř po čtyřech týdnech. Toronto s Matthewsem podepsalo tříletou nováčkovskou smlouvu 21. července. Tříletá smlouva zaručuje Matthewsovi základní plat 925 tisíc dolarů ročně. S výkonnostními bonusy se může jeho plat vyšplhat až na 3,775 milionů dolarů za sezonu.

Právě výkonnostní bonusy byly pravděpodobně zdrojem určitého napětí i když to obě strany popírali.

„Z mé strany a ze strany naší organizace jsme výjimečně spokojeni s tím, jak se vypořádal s procesem před draftem a také po draftu. O této smlouvě nebylo nikdy z naší strany pochyb a nemyslím si, že by tomu tak bylo ze strany Austona. Bylo to prostě o tom, kdy se to dokončí. A dohoda vznikla během, řekněme, 10-ti minut prvního rozhovoru, který jsem měl s agentem Matthewse Patem Brissonem na kterém jsme mluvili o Austonově smlouvě,“ uvedl Lou Lamoriello během konferenčního hovoru ohledně svému vztahu s Matthewsem.

Podle generálního manažera Maple Leafs nebylo kam spěchat, zejména s ohledem na Matthewsovu „draftovou pozici“, dovednosti a pracovní nasazení, které ho na tyto pozice dostalo.

„Je to dobrý pocit. Pro mě to nebyl problém nebo obava. Ale teď, když jsem podepsal a všechno bylo dohodnuto, je to určitě velmi výjimečný pocit,“ řekl ke své smlouvě Auston Matthews.

Je dobré ještě připomenout, že smlouva Austona Matthewse je naprosto stejně postavená jako smlouvy, které dostali v loňském roce Connor McDavid nebo Jack Eichel. Obě složky jejich platů jsou maximem, které nováčkům povoluje kolektivní smlouva hráčské asociace s NHL.

Hned po zaznění svého jména si Auston Matthews na pódiu oblékl nový dres Maple Leafs, který se pojí se stoletým výročím založení klubu. Zkraje července pak Toronto odhalilo některé z událostí, které klub v rámci svých oslav připravuje.

Přišla řada také na podpis volných a chráněných hráčů a nových posil klubu.

Jako první se dočkala krátce po skončení minulé sezony dvojice základních stavebních kamenů nového týmu útočník Nazem Kadri a obránce Morgan Rielly. Oba dva hráči podepsali šestileté kontrakty a mohou se tak v klidu soustředit na cestu Maple Leafs k samotnému vrcholu.

Roční smlouvu podepsal ještě před Mistrovstvím světa ruský reprezentační obránce Nikita Zaitsev. A jenom čtyři dny před draftem získali Maple Leafs výměnou z Anaheimu Ducks brankáře Frederika Andersena, se kterým se následně Toronto dohodlo na obří pětileté smlouvě za 25 milionů dolarů.

Pro Toronto to byla důležitá výměna, protože v podobě mladého a nadějného brankáře získal klub pravděpodobnou jedničku v brankovišti. Nyní zkraje září situaci lehce zkomplikovalo Andersenovo zranění v předolympijské kvalifikaci, když ho v zápase se Slovinskem podrazil vlastní spoluhráč a Andersen zůstal několik minut ležet na ledě.

Po jeho okamžitém návratu do Toronta informoval GM Lou Lamoriello, že Andersen utrpěl zranění v horní části těla a léčba zabere 3-4 týdny. Nový brankář Toronta by tak měl být připravený na start nové sezony. Jeho původní start na Světovém poháru v dresu Evropy je ale vyloučený.

Během léta Maple Leafs dokončili kompletní výměnu obsazení brankoviště. Po únorové výměně Jamese Reimera do San Jose odešel také Jonathan Bernier, který se stal 8. července zpětně součástí výměny mezi Maple Leafs a Anaheimem v rámci které Leafs získali Frederika Andersena. Čekalo se pouze na vyplacení podpisového bonusu v hodnotě dvou milionů dolarů, který Toronto Bernierovi vyplatilo 1. července. Anaheim takto ušetřil téměř polovinu Bernierova ročního platu.

Maple Leafs ovšem potřebovali někoho na pozici brankářské dvojky a brzy se objevili první spekulace ohledně zájmu Toronta o Jhonase Enrotha. Spekulace ovšem na několik týdnů polevili. Až 22. srpna Toronto oznámilo podpis roční smlouvy s Jhonasem Enrothem na 750 tisíc dolarů. Rodák ze Stockholmu tak doplnil kompletní severské duo v brankovišti Leafs.

Před otevření trhu s volnými hráči vrcholila sága Stevena Stamkose a jeho možného příchodu do Toronta. Ale ještě než se skvělý střelec dostal na trh tak podepsal novou smlouvu ve svém dosavadním působišti a bublina jménem Stamkos splaskla.

Přesto se čekalo, s čím Maple Leafs na trh s volnými hráči přijdou. Spekulovalo se například o zájmu o útočníka NY Islanders Matta Martina. Nabízel se také obránce Kris Russell nebo Roman Polák, který v Torontu působil už v předchozích dvou sezonách a Maple Leafs opustil v průběhu loňské sezony výměnou do San Jose.

Dvě ze tří těchto spekulací se nakonec potvrdili a útočník Matt Martin společně s obráncem Romanem Polákem skutečně podepsali s Maple Leafs smlouvu jako volní hráči.

V průběhu letní přestávky podepsali novou smlouvu také chránění volní hráči. Mezi prvními to byl útočník Josh Leivo, který podepsal novou dvouletou smlouvu. Také obránce Connor Carrick se dočkal nové dvouleté smlouvy. V posledním červencovém týdnu podepsalo Toronto smlouvu s trojicí hráčů, kteří žádali o rozhodnutí o nové smlouvě v arbitráži. Maple Leafs se dohodli postupně s útočníkem Peterem Hollandem a s obránci Frankem Corradem a Martinem Marinčinem.

V polovině srpna skončila další velká sága a sice čekání na talent jménem Jimmy Vesey. Ten se stal 16. srpna nechráněným volným hráčem a mohl si tak vybrat klub, v jehož dresu vstoupí pravděpodobně do NHL. Stalo se tak o tři dny později a Vesey si nakonec po všech těch spekulací o jeho příchodu do Toronta vybral NY Rangers.

Poslední významnou událostí, který se v Torontu stala, bylo jmenování Marka Huntera Asistentem generálního manažera, který se tak podělí o tento post s Kylem Dubasem. Podle všeho se asi nic nezmění na náplni práce obou manažerů. Mark Hunter bude pravděpodobně pokračovat v řízení skautingu Maple Leafs zatímco Kyle Dubas se bude věnovat Torontu Marlies. Do budoucna se ovšem dá čekat, že tím kdo nahradí Lou Lamoriella v křesle Generálního manažera Maple Leafs bude Mark Hunter.

Už příští víkend v sobotu 17. září začne první velká akce nové sezony a sice Světový pohár 2016. Na turnaji, který se odehraje celý na domácím ledě Maple Leafs by se mělo představit celkem osm hráčů Toronta: Jhonas Enroth byl dodatečně povolán do národního týmu Švédska a nahradí zraněného Robina Lehnera. Už dříve byli vybraní Auston Matthews a Morgan Rielly do reprezentace výběru Severní Ameriky, Leo Komarov do výběru Finska, James van Riemsdyk do výběru USA, Nikita Zajtsev do výběru Ruska a dvojice českých hráčů Milan Michálek a Roman Polák.

Kvůli svému zranění se naopak nezúčastní brankář Frederik Andersen, který měl reprezentoval výběr Evropy.

Z letních událostí, které se alespoň trošku dotýkaly Maple Leafs jsme vyjmenovali asi vše. Jestli jsme na něco zapomněli tak se o to s námi podělte v diskuzi pod článek na našem webu nebo na našem facebookovém profilu.

A po letním relaxu se již těšíme na novou sezonu NHL.

Napsat komentář