Skrytý poklad Dmytro Timashov

timashovKřídlo Dmytro Timashov prožívá svůj druhý přípravný kemp v klubu Toronto Maple Leafs a po loňské sezoně v juniorské QMJHL na sebe poutá mnohem větší pozornost.

Během červnového development campu v Niagara Falls strávil většinu času s jedničkou letošního draftu Austonem Matthewsem. Společně sdíleli hotelový pokoj a také většinu času na ledě, kde je doplňoval Jeremy Bracco. Být na ledě s hráčem, který by se měl stát lídrem Maple Leafs v následujících letech je od klubu velká důvěra.

Maple Leafs si vybrali Timashova v pátém kole dratu 2015 ze 125. místa. Během loňského kempu se stal ovšem hráčem, který přípravu Maple Leafs opouštěl až jako jeden z posledních. Už na turnaji nováčků si vysloužil velkou pozornost.

„Myslím si, že byl vynikající na turnaji v minulém roce. Myslím, že měl skvělý kemp a odehrál skvělé přípravné zápasy Maple Leafs. Hrál opravdu, opravdu dobře,“ chválil Timashova kouč Sheldon Keefe, který vedl Maple Leafs na letošním turnaji nováčků.

Na juniorské Mistrovství světa ve Finsku pozvedl Timashov svou hru na další úroveň. Se sedmi body za dvě branky a pět asistencí byl třetím nejproduktivnějším hráčem Švédska a všechny přítomné uchvacoval svou rychlostí a schopností perfektně přihrát.

„Pro mě to bylo prostě o tom, ukázat více lidem jak dokážu hrát. Nikdy jsem nepochyboval o svých schopnostech, ale na tomto turnaji jsem byl schopný hrát svou hru a ukázat všem, co dokážu. Pro mnoho lidí to mohlo být překvapení, ale pro mě to překvapení nebylo,“ řekl Timashov o povedeném šampionátu.

Jeho cesta za hokejem nebyla obvyklá. Narodil se na Ukrajině v Kirovogradu. Jeho rodiče se rozešli, když mu byl jeden rok. V sedmi letech se přestěhoval se svou matkou do Švédska. Bylo mu osm let a neuměl vůbec nic švédsky, když mu jeho nevlastní otec dal první brusle. A tehdy si zamiloval hru jménem hokej.

„Tehdy jsem si užil nejvíce zábavy co jsem kdy měl a nejvíce zábavy ze sportu. Nemyslel jsem si tehdy, že se stanu hokejistou. Prostě jsem se snažil bavit se,“ vypráví o svých začátcích Timashov.

Po dorosteneckých letech ve Švédsku odešel do Kanady. V sezoně 2014-15 strávil celý rok v klubu Québec Remparts v QMJHL, za který odehrál 66 zápasů v základní části a 22 zápasů v playoff.

Během loňské sezony byl po 29-ti zápasech v Québecu vyměněný do klubu Shawinigan Cataractes. V 57 zápasech za oba kluby dohromady nastřílel 22 branek a posbíral 63 asistencí. V 21 zápasech playoff dovedl Shawinigan až do finále, kde Cataractes nestačili na klub Rouyn-Noranda.

V playoff se stal Timashov druhým nejproduktivnějším hráčem svého týmu a posbíral celkem 28 bodů za 13 branek a 15 asistencí.

Skauti mu doporučují pokoušet se více o střelbu. Jeho prvním instinktem je přihrát, což je obvykle vhodnější pro centry. Jenže na kempu byl Timashov více využíván hrou právě na centru s křídly Frederikem Gauthierem a Trevorem Moorem protože hráči jako Matthews začátek kempu nestihli kvůli Světovém poháru.

„Nyní, když je tady druhým rokem, tak po něm chceme, aby věnoval zvláštní pozornost uspořádání a detailům, které souvisí s dovednostmi. Být na těch správných místech a zaměřit se na drobnosti, které se objeví v různých situacích. Minulý rok zapůsobil, takže očekávání jsou vysoká,“ řekl Sheldon Keefe.

Vzorem, jak se prosadit do NHL je pro Timashova jeden z jeho oblíbených hráčů útočník Floridy Panthers Jaromír Jágr.

„Je dobrým příkladem toho, co můžete dokázat, když hodně trénujete. Na ledě je také skvělým nahrávačem. Je docela starý, ale je stále jedním z lepších hráčů. Myslím si, že jeho tvrdá práce mimo led ho drží stále na špičce,“ řekl Timashov.

Ten čas na ledě a v posilovně navíc může mít vliv na Timashovu kariéru. Maple Leafs mají v útoku velkou zásobu mladých talentů, takže bude potřeba dalšího výjimečného kempu, aby se prosadil rovnou do ligy. Ale vzhledem k tomu, co Timashov dokázal v loňském roce, tak je potřeba počítat se vším.

Napsat komentář