Přípravný kemp vrcholí. Kdo se dostane do základní sestavy?

20161004-babcockPřípravný kemp Toronta Maple Leafs před novou sezonou pomalu vrcholí. Na konci tohoto týdne odehrají Maple Leafs poslední tři přípravné zápasy, ve kterých se rozhodne o složení základní sestavy pro úvodní večer nové sezony.

Ve čtvrtek nastoupí Toronto na ledě Montrealu Canadiens. Mike Babcock po zápase s Ottawou řekl, že v Montrealu a také v posledním přípravném zápase na ledě Detroitu bude sestava týmu vypadat jako z NHL zatímco v zápase s Detroitem, který Leafs odehrají v pátek v Hamiltonu se bude sestava podobat spíše Marlies.

V úterý 11. října musí mít tým uzavřenou soupisku se jmény 23 hráčů. Po posledním zúžení sestavy zůstává na přípravném kempu 49 hráčů – 29 útočníků, 16 obránců a 4 brankáři. Jaké jsou tedy vyhlídky jednotlivých hráčů na to, že se dostanou do základní sestavy Maple Leafs příští středu?

Nejjasnější situace panuje v brankovišti. Jasná jednička Frederik Andersen je po svém letním zranění zdá se připravený nastoupit do prvního zápasu. V případě, že by Andersen nemohl příští středu nastoupit je připravený Jhonas Enroth, který je smířený se svou rolí druhého brankáře. Svou roli zná a přijal ji.

Zajímavá situace se rýsuje v obraně.

Lídrem obrany Maple Leafs bude zdá se Morgan Rielly. Už v zápasech na Světovém poháru ukazoval, že je na novou sezonu velmi dobře připravený a v přípravných zápasech to dokazuje. Po minulé sezoně podepsal s Maple Leafs novou šestiletou smlouvu za 30 milionů dolarů a ví, co ho čeká. Velká porce minut na ledě, bránění nejlepších útočníků soupeře a přitom přidat nějaké body jako podpora útočníkům.

Pomáhat by mu měl Jake Gardiner, další tvořivý obránce, který rád hraje s pukem a nově také Nikita Zaitsev. Jeho hra a schopnosti se Miku Babcockovi velmi líbí a zdá se, že Zaitsev bude mezi prvními čtyřmi obránci Maple Leafs.

Matt Hunwick, Roman Polák budou také součástí pravidelné základní sestavy. Oba dva si v loňské sezoně vysloužili od Mike Babcocka velké uznání za svou pracovní morálku a pokud budou stejně tvrdě pracovat také v letošní sezoně tak je základní sestava nemine.

Otázník visí zatím nad Martinem Marinčinem. Tomu se velmi vydařila druhá polovina loňské sezony. Po odchodu Diona Phaneufa hrál společně s Riellym v první obranné dvojici. Jenže letos je situace trochu jiná. Je tu také ještě Connor Carrick a Frank Corrado – dva obránci s hokejkou vpravo. A právě to možná bude stát Marinčina nějaký ten čas na ledě.

Otázkou v obraně Toronta není ani tak, kdo bude hrát v základní sestavě, ale spíše kdo bude hrát s kým.

Hráči jako Andrew Campbell, Viktor Loov, Andrew Nielsen a také třeba Rinat Valiev si budou muset na svou šanci ještě počkat v AHL.

Vůbec nejzajímavější situace je v útoku Maple Leafs. Toronto má několik velmi nadaných mladých hráčů a pak také veterány s touhou poprat se ještě o čas na ledě v NHL.

Co dělat s Marnerem? Je Nylander připravený na kompletní sezonu v NHL? Kdo bude hrát vedle Matthewse? A dostane se na hráče jako je Peter Holland, Josh Leivo nebo Brandon Prust?

Nikdo asi nepochybuje o tom, že Mitch Marner budou součástí základní sestavy. Jeho návrat do juniorské OHL nedává smysl. V posledních dvou sezonách si ji kompletně podmanil a jeho hokejový rozvoj by se v juniorské lize přinejmenším zpomalil. Jenže v případě jeho „neúspěchu“ u Maple Leafs to je jediné místo, kde by mohl Marner v příští sezoně hrát. V AHL totiž hrát nemůže.

Také William Nylander stráví podle nás kompletní sezonu v NHL. V loňské sezoně odehrál v dresu Maple Leafs 22 zápasů a zaznamenal 13 bodů. V přípravných zápasech ukazuje velmi dobrý přehled a hokejové myšlení.

Auston Matthews se zdá být přesně takovým hráčem, jak ho odborníci popisují. Vyzrálý hotový hráč připravený okamžitě naskočit do NHL. Koho k němu ale postavit na křídla, aby se naplno projevili schopnosti jedničky letošního draftu? A jaká bude Matthewsova role v týmu?

V dosavadních přípravných zápasech Auston Matthews nastoupil se Zachem Hymanem a Williamem Nylanderem v zápase proti Montrealu a s Colinem Greeningem a Mitchem Marnerem v zápase s Ottawou. Dá se očekávat, že ještě v dalších zápasech bude probíhat hledání nejlepší kombinace.

Záměr Mikea Babcocka je takový, že Austona Matthewse postaví na centra třetího útoku. Z toho se dá trochu odvodit.

Prvního případně druhého centra budou hrát Nazem Kadri a Tyler Bozak. Na jejich křídla sednou nejlépe JVR v případě Bozaka a Leo Komarov v případě Nazema Kadriho. Společně s Kadrim a Komarovem by mohl být dobrou volnou Milan Michálek. Tylera Bozaka s van Riemsdykem by mohl doplnit velmi dobře Mitch Marner.

V útoku Austona Matthewse se tak nabízí využít Williama Nylandera jako pravé křídlo a doplnit je může některý ze zkušenějších hráčů jako je například Colin Greening nebo naopak další nadaný mladík Connor Brown.

Do čtvrté řadě se tlačí Byron Froese, který v loňské sezoně odváděl velmi dobrou práci před svým zraněním a určitě překvapil hodně fanoušků. Připravený bude určitě Brooks Laich a nový muž v sestavě Maple Leafs Matt Martin.

Složitou situaci má před sebou Peter Holland. Minulou sezonu strávil často na tribuně a když už se dostal do sestavy tak jen na pár utkání ve třetím nebo čtvrtém útoku. Po sezoně podepsal jako chráněný volný hráč novou roční smlouvu na 1,3 milionů dolarů, ale o místo v sestavě bude muset velmi tvrdě bojovat a spíš bude muset čekat až se někde objeví místo.

Dalším hráčem, který by se rád probojoval do základní sestavy je Josh Leivo. Ten za poslední tři sezony odehrál v dresu Maple Leafs 28 zápasů, ale nikdy se mu nepodařilo usadit se v prvním týmu na delší dobu. Třiadvacetiletý útočník nyní musí projít waiver listem k tomu, aby mohl být poslán do AHL. Maple Leafs tím samozřejmě riskují, že o něj bez náhrady přijdou. Leivo tak považuje letošní přípravný kemp jako svou poslední šanci k tomu, aby se konečně probojoval do týmu.

A co ti další?

Je jasné, že Nikita Soshnikov, začne sezonu v AHL. Během přípravného kempu Maple Leafs se Soshnikov neobjevil ani v jednom přípravném zápase kvůli zranění stehenního svalu a Mike Babcock už potvrdil, že až se mladý rus vyléčí tak nastoupí nejprve v týmu Toronta Marlies.

Na farmu se zkraje sezony vydá pravděpodobně také Kasperi Kapanen, Brendan Leipsic, Kerby Rychel a Frederik Gauthier. Čas utíká Prustovy, který je na kempu na zkoušce.

Při pohledu na možnou sestavu Maple Leafs je jasné, že hře bude dominoval rychlost a obrovská šikovnost útočníků. Otázkou je jak na tom Maple Leafs budou se zkušenostmi a se spolehlivostí. Ruku v ruce totiž s mládím a s rychlostí přicházejí chyby a nerozvážnost.

Napsat komentář