Maple Leafs jsou víc než jenom obyčejný klub NHL

legends-rowKlub Toronto Maple Leafs oslaví v letošní sezoně sté výročí od svého založení a v rámci svých oslav se doslova střemhlav ponoří do své historie. Organizace již představila nové logo, přidá sochy tří hráčů v Legend Row a na nový rok nastoupí v zápase pod širým nebem.

Sami hráči, kteří se v současných dnech připravují na novou sezonu, si uvědomují, že Maple Leafs jsou víc než jenom běžný klub NHL.

Útočník Brooks Laich vyrůstal v malém městečku v Saskatchewanu, které leží 30 hodin jízdy západně od Toronta. A přece byl celý jeho pokoj vyzdoben plakáty vzdálených hráčů. Na zdích visel Doug Gilmour, Mats Sundin a Felix Potvin.

Brooks Laich vypráví, že tam visí také fotka jeho návštěvy v Hokejové síni slávy když mu bylo 15 let. A na sobě měl dres Maple Leafs. Na jeho zádech sice nebylo číslo, ale když má zpětně říct, jaká byla jeho volba, tak se jen rozpačitě usmál: „Pravděpodobně Dougie.“

„Mám velkou úctu před organizací, městem a tím logem,“ říká Laich už mnohem vážněji. „Jsem hokejistou kvůli Maple Leafs.“

V této sezoně, jeho první v dresu Maple Leafs od začátku, se Laich stane součástí probíhajících oslav organizace, která propletla generace fanoušků žijící daleko za hranicemi města. Fanoušky, kteří jsou střídavě pobaveni, rozzuření a okouzleni.

„Myslím, že nosit tento dres znamená spoustu odpovědnosti. Chceme v lize obnovit pověst organizace Maple Leafs jako místa, kde lze hrát hokej,“ řekl Laich.

Maple Leafs neměli ale pokaždé snadný vztah ke své vlastní historii. Harold Ballard, odsouzený mimochodem v roce 1972 za krádež a podvod, je jako bývalý vlastník klubu spojován s nejtemnějším obdobím v historii Maple Leafs. Během své vlády v jedné z nejcennějších institucí v Kanadě nikdy neoslavoval týmovou historii. V roce 1988 deník The Los Angeles Times otiskl Ballardovy poznámky o visících vlajkách uvnitř Maple Leaf Gardens: „Vyletěl bych s nimi, ale posbíraly příliš špíny a prachu.“

Taková nehoráznost!

V roce 2013 zase šéf MLSE, jedné ze společností vlastnící Maple Leafs v současnosti, Tim Leiweke nechal odstranit z chodby vedoucí do klubové šatny fotografie týmů Maple Leafs, které získali Stanley Cup v šedesátých letech.

„Jsem unavený z lidí mluvících o letech 62, 63, 64 a 67. Beru, že to je důležité. Ctím naši historii, ale to není to, co prodáváme“ řekl deníku Toronto Star.

Takové věci jsou už ale pryč. Tento rok bude jiný. Generální manažer Maple Leafs Lou Lamoriello naznačil, že připomínání historie může pomoci týmu složeného z mladých hráčů, kteří zatím stále hledají svou cestu do NHL.

„Myslím si, že to pro ně bude prostě skvělé vidět během tohoto výročí jaká byla naše kultura a koho reprezentují. Myslím si, že to bude skvělé,“ řekl Lamoriello.

Klub již představil nové logo pro své výročí, chystá sadu nových vlajek pod strop Air Canada Centre a přidá sochy tří hráčů – Dave Keona, Turka Brody a Tima Hortona do sousoší Legend Row před svou halou.

A na nový rok Maple Leafs nastoupí na stadionu BMO Field proti svému dlouhověkému rivalovi Detroitu Red Wings v zápase pod širým nebem nazvaném Centennial Classic.

Brooks Laich řekl, že už dostal za úkol sehnat lístky pro svou rodinu a přátele.

„Jste vzorem pro mnoho lidí a je na vás upřena pozornost. Sleduje vás hodně dětí. Nikdy se nevyhýbám fotografii a času strávenému s dětmi. Vím, co to znamenalo pro mě, když jsem byl dítětem. Tohle jsou lidé, pro které hrajete,“ vyprávěl Brandon Prust, který ovšem ještě vůbec nemá jistotu, že se oslav zúčastní.

Moc dobře už ale ví, co to znamená hrát pro organizaci Original Six, protože už za dva takové kluby hrál předtím, než se objevil na zkoušce v kempu Maple Leafs. Poslední tři sezony nastupoval v dresu odvěkého rivala Montrealu Canadiens. A když šatnou procházela legenda jako Jean Beliveau tak byl „tak trochu v úžasu“.

„Byl jsem fascinovaný, když jsem se s ním setkal,“ řekl.

Canadiens pozvedli oslavy jejich hokejové kultury do umělecké formy. Leafs budou mít svou příležitost v letošním roce.

„Bude tady hodně uctění legend, které budou všude kolem. Hráči, na které jsem se díval nebo k nim vzhlížel. Bude to prostě pocta. Budu velmi poctěný být v Torontu a být tu tento rok v čase stoletého výročí,“ dodal Laich.

Napsat komentář