Nenápadný lídr Bozak

bozakÚtočník Tyler Bozak stojí na prahu své osmé sezony v dresu Maple Leafs. V momentě, kdy Maple Leafs skládají nový mladý tým se tak stává nejdéle sloužícím hráčem v sestavě.

Když se v současných dnech Tyler Bozak rozhlédne v šatně kolem sebe, vidí mnoho nových mladých tváří. V ten moment ho napadne jediné.

Nikdo zde není tak dlouho jako on.

„Pomyslel jsem si, že žádný z těch kluků tady nebyl, když jsem sem poprvé přišel,“ řekl Bozak. „Čas letí, je to šílené. Tolik se toho změnilo od chvíle, co jsem tady. Ale je to skvělé. Setkal jsem se spoustou nových lidí a udělal jsem si hodně nových přátel.

Bozak podepsal s Maple Leafs smlouvu jako volný hráče z univerzity v roce 2009. Tehdejší GM Brian Burke popsal tehdy téměř připraveného hráče pro NHL jako „když najdete peněženku“.

Od té doby hrál Bozak se 136 různými spoluhráči pod třemi Generálními manažery a pro čtyři různé kouče. V prvním roce Tylera Bozaka u Maple Leafs byl prvním centrem týmu Matt Stajan a jedničkou v brance Vesa Toskala.

Ve své kariéře v Torontu vydržel hodně, počínaje obavami že je příliš malý pro NHL až po časté nářky, že není centrem číslo jedna. Zdá se ale, že se vzestupem Nazema Kadriho a po draftu Austona Matthewse jsou podobné obavy již zcela zapomenuty.

Přes všechny ty kritiky byl Bozak sám k sobě vždy upřímný. Stal se z něj otec, jeho syn Kanon se právě učí chodit a zdá se, že tohle všechno 30-ti letého hráče zklidnilo.

„Cítím se starý, když vidím všechny ty mladé kluky. Ale stále cítím, že vypadám mladě. Není v týmu hodně hráčů s dětmi. Jsem jedním z mála. Z toho mám pocit, že jsem starý, ale to je děsivé,“ říká.

Je tady dost dlouho na to, aby vyrovnal Eda Olczyka s 267 body na 42 místě historických tabulek Maple Leafs. Se 435 odehranými zápasy je na 47 místě mezi všemi hráči Toronta.

I když mu chybí hodně do šedivých fousů – ve skutečnosti vypadá tak mladě, že se nezdá, že by mu měl narůst plnovous – tak vzal mladé hráče pod svá křídla, aby jim nabídl pomoc.

Dobrým příkladem je 21-ti letý nováček Trevor Moore, který letos v létě s Maple Leafs podepsal smlouvu také jako volný hráč z univerzity. Oba dva navštěvovali University of Denver a několik posledních roků spolu trénují.

„Určitě mi pomohl. Mluvíme spolu. Dal mi několik rad jak být profesionálem a jak to chodí v kempu. To mi určitě pomohlo,“ řekl Moore na svém prvním kempu Maple Leafs, po kterém byl přeřazen k Marlies do AHL.

Bozak dal Mooreovi několik konkrétních rad.

„Máš hodně co dokazovat, když nejsi draftovaný. Hodně lidí tě moc nezná. Ale je to příjemné, protože si můžeš napsat svou vlastní cestu.“

Asistent trenéra Jim Hiller řekl, že Bozak dozrál v době, kdy ho poznal a vidí, jak se ho mladší hráči ptají na rady.

„Je dobrým profesionálem už hodně let. Kdykoliv máte zkušenosti jako hráč prvního útoku, který sbírá body a má svou historii v lize tak mladí hráči k němu budou tíhnout,“ řekl Hiller o Bozakovi.

„Bozak odvedl opravdu dobrou práci a byl zaneprázdněný po celý kemp.“

Jestli se podle Bozaka něco změnilo od doby, kdy sám vstoupil do ligy, tak to je sebejistota, kterou mladí hráči ukazují.

„Je zábavné, že mladí kluci jsou si v dnešní době tak sebejistí,“ řekl Bozak. „Je to něco, co jsem já neměl, když jsem přišel do NHL a přál jsem si, abych to měl. Můj první rok jsem byl docela nervózní, první kemp, první trénink. Všechno. Oni nevypadají nervózně.“

Nyní se ale nacházíme v době, kdy je Bozakovi 30 let a zbývají mu dva roky ze smlouvy, která mu zaručuje 4.2 milionů dolarů za sezonu. To by z něj mohlo udělat časem velmi dobrého hráče na výměnu. Maple Leafs si v posledních dvou letech zvykli vyměnit před uzávěrkou přestupů starší hráče za mladě naděje a místa v draftu. Výměna Bozaka by mohla Torontu ušetřit místo pod platovým stropem a otevřít místo v sestavě pro mladšího hráče.

Přesto se nenápadný lídr těší na novou sezonu v dresu Maple Leafs.

„Spekulace o výměně se šíří každým rokem, co jsem tady kromě toho prvního. Toho si vůbec nevšímám. Posledních šest let každý říká, že budu vyměněný a pořád se to nestalo. Je to vzrušující čas nyní tady. Věci jsou opravdu na vzestupu a vše je připraveno na dobrou budoucnost,“ řekl Bozie.

„Máme spoustu mladých kluků. Myslím, že můžeme některé lidi překvapit.“

2 thoughts on “Nenápadný lídr Bozak

 1. To je článek spešl pro mně 🙂 Díky.
  Moc jiných velkých fanoušků Tyler u Leafs už nemá a jak píšeš,každý rok je na odchodu.Já věřím,že i letos dohraje u Leafs celou sezonu a pak…uvidíme.
  Já ho pořád „samozřejmě strašně subjektivně! řadím nad kadriho.
  Po Sundinovi je to prostě můj kůň..
  M.

 2. Martine já si pamatuju, jak po něm toužila tehdy půlka NHL a on nakonec podepsal u nás. On je takový zvláštní hráč. Mluvilo se o něm jako o talentu (to asi i byl) a čekalo se, že u nás bude ofenzivním tahounem a nevím úplně jestli ty svoje předpoklady u nás naplnil. Ale je podle mě zase hodně nedoceněnej.

  Právě protože se mu nevěřilo, že by mohl být prvním centrem. Jasně není to Getzlaf nebo jiný hvězdy, ale podle mě by v 15-ti klubech NHL prvního centra jako u nás v pohodě hrál.

  A třeba Babcock byl z Bozaka loni taky docela překvapenej jak dobrej centr to je.

Napsat komentář