Andy Frost končí jako hlasatel v ACC

frostKlub NHL nedělají jenom hráči, trenéři nebo Generální manažer. Jsou to také fanoušci, domácí aréna a také hlasatel v domácím stánku.

Hlasatel v hale je důležitý člověk. Fanoušci ho nevidí na vlastní oči tak jako hráče nebo trenéry. Ale slyší jeho hlášení o času, trestech, skóre, o poslední minutě třetiny nebo hlášení sestavy zkraje zápasu. Je to člověk, který dotváří atmosféru každého zápasu. U televizních obrazovek ho sice možná tolik nevnímáme, ale i tak stojí konec Andyho Frosta za zmínku.

Toronto Maple Leafs vstupují do své 100. sezony v historii. V klubu se vystřídalo 18 kapitánu, 37 hlavních koučů, 16 Generálních manažerů ale od roku 1931 pouze tři hlasatelé.

V tehdy nově otevřené Maple Leaf Garden byl prvním hlasatelem Red Barber. V roce 1961 ho po vyhazovu vystřídal syn elektrikáře v Maple Leaf Gardens Douga Morrise, Paul. Ten se staral o oznamování času, skóre a dalších informací v hale Maple Leafs až do jejího uzavření v roce 1999.

V nově otevřené Air Canada Centre se stal novým hlasatelem Maple Leafs Andy Frost, který za 17 let nevynechal ani jeden jediný ze zhruba sedmi set zápasů. Jenže na konci června Andy Frost na twitteru oznámil, že se s klubem nedohodl na prodloužení své smlouvy. Podle vlastních slov nejde o vyhazov, ale prezident Maple Leafs Brendan Shanahan mu řekl, že klub „neobnoví“ jeho smlouvu.

Andy Frost, původem ze radiové stanice Q107, využil svých zkušeností z radia k tomu, aby zajistil větší tempo při hlášení sestav, branek, asistencí, trestů a také kultovnímu hlášení „poslední minuty hry“ na konci každé třetiny. Paul Morris byl naopak více klidnějším a vyrovnanějším hlasatelem v Maple Leaf Gardens.

„Každý zápas byla zábava,“ řekl Frost, který je se svým odchodem je smířený.

„Je to všechno v pořádku. Kdybych byl mladší a dělal tu práci jenom několik let, tak bych měl možná nějaké otázky. Ale už mi není 25 nebo 30 let. Dělal jsem tu práce 17 let, kromě výluky. To je hodně zápasů.“

„Moje děti byli více zklamané než jsem byl já. Je to to jediné, co znají.“

Když se klub v únoru 1999 stěhoval z Maple Leaf Gardens do nové haly tak v nové hale už nebyl Morris hlasatelem na plný úvazek. Místo toho mu bylo nabídnuto 300 dolarů za zápas, aby jako hlasatel dokončil sezonu. Po ní ve svých 61 letech ukončil svou kariéru.

Frost nahradil Morrise před sezonou 1999-2000, která byla první celou sezonou Maple Leafs v Air Canada Centre.

Byl to tehdejší prezident Maple Leafs Ken Dryden, který ho přivedl. Frost byl jedním ze zhruba 200 uchazečů o tuto práci a jedním z posledních pěti kandidátů, kteří měli živou zkoušku, na které je Ken Dryden poslouchal v zelených sedačkách horní části hlediště Maple Leaf Gardens.

„Bylo to vtipné. Dryden seděl na tribuně a tak určil, kdo bude příštím hlasatelem…zavolal mi potom za několik dnů,“ vyprávěl o svém příchodu Andy Frost.

Informaci, že už nebude pozván zpět dostal Frost emailem. I tak se s ním ovšem Brendan Shanahan setkal osobně a poděkoval mu za jeho služby a slíbil mu lístky na zápasy.

„Musím ho ocenit. On má tu největší úroveň,“ řekl Frost o Shanahanovi.

Ve dnech zápasu chodil Frost do své práce kolem 4 odpoledne a ujistil se s komentátory hostujícího týmu o výslovnosti jmen hráčů. Během let se setkal ve své práci s velkým množstvím náročných úkolů.

„Jsou to Leafs. Muselo to být všechno provedeno správně, tak jak se patří. Nebyl prostor na chybu. Miloval jsem to. Nejtěžší jména byla ta jména, která nejsou vyslovována tak, jak jsou hláskována jako je Stanislav Neckář a Karel Pilař,“ vyprávěl Frost.

„Když jsem dělal tu práci, tak tady bylo hodně změn ve vedení a změn vlastníků. Za ta léta, co jsem to dělal tu bylo hodně týmů, které byly průměrné a nebyly příliš úspěšné. Nebylo hodně zápasů playoff. Teď se to pokouší změnit a vstupují do nové éry. Takže s tím nemám žádný problém,“ dodává Frost o svém odchodu.

Velmi si vážil toho, když mohl vzít svého syna Morgana nebo dceru Marley na zápas.

„To bylo skvělé, když jsem je tam měl. Bylo několik opravdu velkých večerů, hodně ceremoniálů. Večery věnované armádě, večery Síně slávy, vyvěšování nových vlajek s čísly, pětistá branka Matse Sundina. V prodloužení a v oslabení. Vyhlásil jsem tehdy Matse Sundina všemi třemi hvězdami zápasu,“ vzpomíná Frost.

Ve své kariéře v radiu se setkal se všemi druhy rokových hvězd. Ale nejvíce nadšený byl po setkání s mužem, kterého nahradil. S Paulem Morrisem.

„Byla to skutečná čest nahradit Paula Morrise, protože jsem byl jeho obrovský fanoušek. Zněl tak odlišně. Myslím, že jste okouzlený, když slyšíte něčí, ale nevíte, jak vypadá.“

Nadšenému barytonu, kterým Andy Frost hlásil zápasy Maple Leafs, nadešel čas ke svému konci. Byl možný nejlepším účinkující Maple Leafs za posledních 17 let. Určitě jedním z nejstálejších. Nezáleželo na tom, jak špatná sezona to byla a jaký hráč na led přišel a odešel. Andy Frost tam vždycky seděl v budce.

Už ale nebude.

„Bylo to fantastické. Pracovat pro Maple Leafs a v NHL byla obrovská čest. Budou mi chybět velmi loajální fanoušci Leafs a a vzrušení ze zápasového dne v aréně,“ řekl Frost.

Bude chybět ale také on.

Stejně jako byl Paul Morris duší Maple Leaf Gardens tak byl Andy Frost duší Air Canada Centre. Jeho památný hlas měl své kvality a stejně jako s Morrisem v Maple Leaf Gardens vyrostla s Andy Frostem v Air Canada Centre celá generace fanoušků Leafs.

6 thoughts on “Andy Frost končí jako hlasatel v ACC

  1. Opravdu skvělý článek. Jen mi chybí detail – kdo Andyho nahradil?

  2. Angi nevím, Jméno mělo být oznámeno v srpnu, ale nikde jsem to nenašel….

  3. novým hlasatelem je Mike Ross, kanadský sportovní rozhlasový moderátor

  4. Super, díky Pavle. Co jsem našel tak pochází z Ottawy, naposledy pracoval pro NHL Network v SiriusXM Satellite Radio. Jestli to byl ten hlas, co byl slyšet už při světovém poháru, tak je o dost jiný, než byl Andy…uvidíme co nám ukáže už v sobotu při tradičním zahájení s 48th Highlanders na ledě

  5. Díky za info, pánové. Jsem si říkal, že pár dnů před startem určitě už někoho mají. No, jsem zvědav zas o kousek víc, než včera.

  6. já se hrozně těším. Čekám na začátku trochu nervozitu od mladíků a možná trochu nevyrovnané výkony (otazník u Andersena), ale jinak doufám, že časem bychom mohli hrát opravdu dobrý hokej

Napsat komentář