Matthews dnes večer poprvé proti Lainemu

Toronto Maple Leafs nastoupí dnes večer na ledě Winnipegu Jets a fanoušky čeká první přímé srovnání prvních dvou hráčů letošního draftu. Zápas Maple Leafs proti Jets se tak mění částečně na zápas Austona Matthewse proti Patriku Lainemu. Ať už se nám to líbí nebo ne, ať už se to líbí samotným hráčům nebo ne, je to prostě fakt.

„Je to spíše příběh pro média a fanoušky. My oba ve skutečnosti nepotřebujeme takové srovnávání. Je to zápas Toronto Maple Leafs proti Winnipegu Jets a jde o dva body,“ řekl v úterý Auston Matthews.

„Mám svou kariéru a on svou. Nepotřebuji mezi námi rivalitu. Soustředím se prostě na svou práci,“ řekl na druhé straně Patrik Laine.

NHL se mění a ostřílení zkušení borci vyklízí pozice mladým a dravějším hráčům. Nástup teenagerů do NHL je evidentní. V Edmontonu zvolili kapitánem Connora McDavida, jedničku draftu 2015. V Buffalu se prosazuje Jack Eichel, v roce 2015 dvojka. Toronto má Austona Matthewse, Winnipeg Laineho. Vyjmenovávat další mladé dravce v NHL by bylo na dlouho. Každý klub jich má v sestavě několik.

Stejně jako v případě dvojice McDavid-Eichel byli Matthews s Lainem draftovaní do odlišných konferencí. Oba hráče tedy nečeká příliš mnoho vzájemných zápasů v sezoně. A proto bude každý jejich zápas brán jako takové srovnání, kde se jejich kariéry nacházejí.

Nyní stojí jejich kariéry na samém začátku. Oba si už ovšem vysloužili důvěru svých koučů a sebrali si puk po své první brance v NHL. V případě letošní jedničky si Auston Matthews posbíral dokonce čtyři puky. Dnes je to přesně týden od Matthewsova historického vstupu do NHL. Na ledě Ottawy Senators předvedl čtyřbrankové galapředstavení a okamžitě si vysloužil ještě větší pozornost celého hokejového světa než je pro jedničku draftu obvyklé.

Dokonce také v USA, kde si hokejové zprávy v době probíhajícího playoff mlb a začínající sezony nfl jen velmi zřídka vyslouží větší pozornost médií. Jenže kvůli Matthewsovi mění stanice své plánované přenosy za zápasy Maple Leafs a je to právě dres Austona Matthews, který je nyní nejprodávanějším hokejovým zbožím.

Křídlo z Tampere odpovědělo ve svém prvním zápase v NHL dvěma body za branku a asistenci.

Patrik Laine je už nyní ve svých 18-ti letech považovaný za největší jméno ve finském hokeji. Ve Winnipegu sleduje jeho vstup do NHL hned několik finských reportérů a Laine se stává jedním z oblíbených hráčů mezi fanoušky Jets.

Zdá se, že oba hráči velmi dobře zapadli ve svých nových klubech.

Auston Matthews je považovaný za příštího lídra a opravdového prvního centra od odchodu Matse Sundina.

Patrik Laine je zase brankovou mašinu milující zábavu na ledě.

„Je hvězdou. Nebo má alespoň potenciál být hvězdou jestli na tom bude chtít pracovat a stát se opravdu dobrým profesionálem,“ řekl kouč Maple Leafs Mike Babcock o Lainem.

„Velikost, dosah, domýšlivost o sobě. Tedy ne domýšlivost, to je špatné slovo. Sebedůvěra. To není u Austona jiné. Oni vědí, že jsou dobří hráči,“ dodal Babcock.

Oba dva hráči mají za sebou ročník, ve kterém si už vyzkoušeli dospělý hokej navzdory svému juniorskému věku. Auston Matthews působil v dresu Curychu v nejvyšší švýcarské lize. Patrik Laine získal s klubem Tappara Tampere titul v nejvyšší finské soutěži.

V NHL je ale čeká ještě hodně práce než se z nich stanou velcí hráči.

„Ještě nemají zkušenosti s fyzickou hrou, která je součástí hry v NHL. Musí se také naučit, jak přesně zjistit, co je zapotřebí k udržení jednotné úrovně hry v NHL,“ řekl ředitel centrálního skautingu NHL Dan Marr. „Jejich debut NHL jistě splnil očekávání a jejich působivý talent a úroveň soutěživosti jim dává s dalším rozvojem dobré předpoklady pro úspěch v NHL.“

Přesto můžeme už nyní říct, že oba hráče čekají zřejmě velké kariéry a už ve svých prvních zápasech v NHL jsou pro své týmy oporou. Oba týmy mají zkraje sezony velmi dobrou statistiku střeleckých pokusů v momentě, když byli oba hráči na ledě. V případě Toronta to je 60% střeleckých pokusů ve prospěch Maple Leafs, v případě Winnipegu to je 55%. Navíc podle statistické společnosti Elias Sports Bureau se stali Matthews s Lainem první dvojicí draftu, která zaznamenala ve svých debutech více než jeden kanadský bod.

One thought on “Matthews dnes večer poprvé proti Lainemu

Napsat komentář