Zápas s Arizonou bude pro Matthewse svátkem

Austona Matthewse čeká dnes večer opravdu významný zápas v kariéře. Poprvé v NHL se postaví na ledě proti týmu, který jako malý sledoval ve městě, kde vyrůstal.

Pochází z rodiny, která miluje baseball. Vyrůstal v poušti a chtěl hrát hokej. Na zápas tehdejšího Phoenixu ho vzal jeho strýc. Tam ho nejprve okouzlila rolba. Poté ladné pohyby Dannyho Brierea.

„Rozhodně to pro mě hodně znamená. Je to místo, kde jsem vyrůstal a tým, který jsem sledoval,“ řekl Matthews tento týden.

Určitým způsobem je vůbec prvním hráčem, který ve Phoenixu hokejově vyrůstal.

Vůbec prvním hráčem NHL, který se narodil ve Phoenixu byl Jim Brown, který v sezoně 1982-83 odehrál jako obránce tři zápasy v dresu Los Angeles Kings. Už více než 400 zápasů v NHL má na svém kontě Sean Couturier, další rodák z Phoenixu. Matthew Tkachuk, rodák z blízkého Scottsdale je stejně jako Matthews teprve na začátku své kariéry.

Ani jeden z těchto hráčů ale nemá v Arizoně takové hokejové kořeny jako právě Auston Matthews.

Vlastně kdyby se v roce 1996, rok před tím, než se Auston Matthews narodil, nepřestěhoval klub Winnipeg Jets na jih, tak by si mohl jenom těžko vybrat tento sport na prvním místě.

„To je jedna z věcí, která se na jihozápadě trochu změnila,“ řekl Wayne Gretzky, legenda, která zažehla hokejový boom v Kalifornii a která později stála na střídačce Coyotes. „Nejlepší sportovci v osmi, devíti, desíti a jedenácti letech hrají baseball, tenis, golf. A nyní někteří z nejlepších sportovců jako je Auston říkají ‚Víte co? Já chci hrát hokej.'“

„A to otevírá dveře pro mnoho dalších dětí a dává to všem příležitosti ukázat se. To, co udělal, je opravdu něco zvláštního.“

Kromě dnešního zápasu doma se Maple Leafs představí na ledě Arizony už příští týden ve svém posledním zápase před vánoční přestávkou. Auston toho využije a vánoční svátky tak stráví tam, kde to zná nejlépe.

Klub, kterému v dětství fandil neprožívá zrovna snadné časy. V roce 2009 se Coyotes jenom těsně vyhnuli stěhování do Hamiltonu. Po bankrotu musela klub koupit NHL a od té doby změnil několikrát vlastníka. Nyní se snaží o vybudování nové arény v místech, kde bydlí většina fanoušků. Dvacet minut od domu Matthewsovy rodiny.

Během 19-ti sezon mají Coyotes zápornou bilanci a také v současné době jsou až předposlední v celé lize.

Coyotes byli vždy snadným terčem pro fanoušky a experty – zejména v Kanadě, kteří zpochybňovali rozšíření NHL směrem na jih. A pak odtud přichází teenager, který vyrostl ve Scottsdale a který je na cestě stát se největší hvězdou Maple Leafs od dob Matse Sundina.

Kluk, který vyrůstal s plakáty hráčů Coyotes na zdech svého pokoje.

„Když jsem byl dítě, tak to bylo všechno. Minihokejky, dresy, všechno. Stále mám nějaké ve svém šatníku. Když jsem vyrůstal, tak jsem trochu hrál v juniorském programu Coyotes a tak se mi tam poflakuje několik starých dresů a dalších věcí,“ vypráví Matthews.

Pro většinu hráčů NHL je opravdu typická výchova klubem.

Není týdne, abychom neslyšeli povídat nějakého hráče o svém nadšení před zápasem s Habs, Leafs nebo Oilers po tom, co některý z těchto týmů sledovali ve svém dětství.

Ale kdo do dneška slyšel říkat podobná slova před zápasem s Coyotes?

Matthews se potkal během veřejných akcí s hráči jako jsou Shane Doan nebo Danny Briere už když byl dítě. V posledních letech se s nimi navíc skutečně osobně seznámil.

Když vyrůstal tak si mohl občas zabruslit v tréninkovém centru Coyotes Scottsdale Ice Den a vždy věřil, že má na to dostat se do NHL.

„Nemyslím si, že bych o sobě někdy pochyboval. Věděl jsem, že mám talent. Tak jsem prostě tvrdě pracoval. Sklonil jsem hlavu a opravdu jsem se příliš nezajímal o to, co se děje kolem mě. O to, že jsem z Arizony. Nikdy jsem o tom nepřemýšlel až v posledních několika letech.“

Pokud jde o něj, tak nedělal nic jiného, než co dělal Mitch Marner nebo Connor Brown, kteří vyrůstali v okolí Toronta.

„Pořád jsem vstával v šest hodin. Jenom venku bylo 18°C a svítilo sluníčko. Chodil jsem v šortkách a v sandálech. Pro mě to bylo prostě normální takhle vyrůstat,“ vypráví Matthews.

Také dnes večer, stejně jako v mnoha předchozích zápasech, budou v hledišti Austonovi rodiče, otec Brian a máma Ema.

A devatenáctiletý centr Maple Leafs rád vzpomíná na zápasy, které společně navštívili v aréně Coyotes v Glendale. Tam sledoval hvězdy NHL a snil o tom, že se k nim jednou připojí.

„Mohl jsem vidět branku, když Alex Ovechkin ležel na zádech nebo tu, kdy Sidney Crosby spadl na záda a stejně se mu podařilo zavěsit,“ povídá Auston. „Vždycky to byla zábava chodit na tyhle zápasy. I když jsme fandili Coyotes tak jsme si tajně přáli vidět něco speciálního od těchto výjimečných hráčů.“

Napsat komentář