Manévry v brankovišti Maple Leafs pokračují

Maple Leafs pokračují ve snaze najít spolehlivého druhého brankáře, který by ulehčil Andersenovi v zápasovém vytížení. Generální manažer Lou Lamoriello proto provedl v úterý několik kroků, kterými obměnil složení brankářské dvojice.

Toronto si nejprve stáhlo z listiny nechráněných hráčů Columbusu Blue Jackets brankáře Curtise McElhinneyho a následně pozdě v noci vyměnilo bývalou dvojku Jhonase Enrotha do Anaheimu Ducks. Výměnou Toronto získalo volbu v sedmém kole draftu 2018.

Po letní výměně Frederika Andersena, v rámci které do Anaheimu putoval také Jonathan Bernier, je včerejší výměna Enrotha v krátké době druhým odchodem brankáře Maple Leafs do Anaheimu.

Maple Leafs vstupovali do nové sezony se zcela novou brankářskou dvojicí Andersen, Enroth. Místo jedničky obsadil podle očekávání Frederik Andersen. Enroth před sezonou mluvil o tom, že zná svou pozici a přijal roli druhého brankáře. V přípravných zápasech vypadal opravdu dobře a zdálo se, že brankoviště nebude patřit ke slabinám Toronta.

Jenže Enroth nastoupil v letošní sezoně pouze v šesti zápasech a Maple Leafs v něj zjevně ztratili důvěru. Na začátku prosince putoval do AHL, kde nastoupil ve třech zápasech a v NHL se už neukázal.

Leafs poté ve dvou prosincových zápasech vyzkoušeli mladíka Antoine Bibeaua, který ale ještě není na zápasy v NHL připravený.

Smlouvu s Torontem Marlies v AHL podepsal na začátku prosince Karri Ramo, který ale po třech zápasech už téměř měsíc nestál v brance a není alternativou pro dvojku Maple Leafs.

Dalším, kdo se tedy pokusí obsadit nejisté místo dvojky v brankovišti Maple Leafs bude Curtis McElhinney, který je téměř o pět let starší než Enroth.

Toronto nutně potřebuje najít brankáře, který bude schopný spolehlivě zastoupit jedničku týmu. Frederik Andersen nastoupil ve 33 ze 39-ti zápasů Maple Leafs v letošní sezoně. Třikrát musel do branky dokonce ve dvou dnech v řadě. To nebývá v klubech NHL zvykem. Při tomto tempu by tak sedmadvacetiletý Dán odchytal 70 zápasů základní části. To je podstatný nárůst jeho sezonního maxima když v sezoně 2014-15 odchytal v dresu Anaheimu Ducks 54 zápasů.

Podle Lamoriella se Leafs snaží přivést veterána, který bude schopný v některých zápasech Andersena zastoupit a dát tak týmové jedničce více odpočinku.

V letošní sezoně McElhinney nastoupil v pěti zápasech Blue Jackets od první minuty. Jednička Sergei Bobrovsky tak odchytal podobně jako Andersen 34 ze 40-ti zápasů letošní sezony.

Ačkoliv oba brankáři (McElhinney a Enroth) odchytali v kariéře téměř stejný počet zápasů a mají téměř identickou úspěšnost zásahů tak v letošní sezoně se daří mnohem více staršímu McElhinneymu. V sedmi zápasech má úspěšnost zásahů 92,4% a průměr 2,39 inkasovaných branek na zápas.

V posledním zápase v dresu Blue Jackets proti New Yorku Rangers McElhinney inkasoval pět branek ze 34 střel.

Ve své kariéře se McElhinney nikdy neprosadil na místo prvního brankáře. Za necelých devět sezon odchytal 154 zápasů, ve kterých zaznamenal celkovou úspěšnost zásahů lehce přes 90% a průměr 2,96 inkasované branky na zápas.

Podle Lamoriella je ale schopný nabídnout to, co je potřeba od dvojky týmu.

„Charakter a kvalita je u něj příkladná a v letošní sezoně měl několik výborných zápasů. Má skvělý rozsah a věříme, že to bylo v tento moment správné rozhodnutí,“ hodnotil výměnu Lamoriello.

McElhinney má opravdu velmi velkou postavu, což pravděpodobně potěší kouče Mikea Babcocka, který jak známo upřednostňuje v brance větší brankáře.

Možná právě tohle stálo Jhonase Enrotha, který patří k nejmenším brankářům v lize, více šancí u Maple Leafs.

Andersen má v letošní sezoně opravdu výtečnou formu a téměř v polovině sezony hrají Maple Leafs i díky němu stále o místo v playoff. Leafs si ale nemohou dovolit spoléhat se pouze něj.

„On je naší jedničkou, ale musíme si být také jisti, že mu dáme správný poměr zápasů a odpočinku. To je nutné k tomu, aby jeho forma zůstala na vrcholu. Nikdy neodchytal porci zápasů jako jednička, protože se v Anaheimu dělil o místo, ale má k tomu talent a schopnosti,“ řekl Lamoriello.

Nyní tak nezbývá nic jiného než čekat, jestli McElhinney bude schopný zaplnit prázdné místo za Andersenem.

One thought on “Manévry v brankovišti Maple Leafs pokračují

Napsat komentář