První polovina sezony ve znamení nováčků

Toronto Maple Leafs mají za sebou 41 zápasů v sezoně, která bude, jak se zdá přelomovou co se týče rekordních zápisů nováčků v historii.

Klub před letošní sezonu proměnil naprosto nevídaným způsobem svou sestavu. Před zkušenými veterány dostali přednost nováčci, kteří nyní patří k lídrům týmu. Když Mike Babcock začal uvažovat o sestavě Maple Leafs pro sezonu 2016-17, tak si určitě nebyl jistý, jestli klub může nasadit tolik nováčků a přesto uspět.

„Ani bych vám nebyl schopný říct, kdo všechno bude v týmu a tak,“ řekl kouč po pondělním tréninku. „Nevěděl jsem, jaký vliv tolik kluků může mít. Zatím řekněme, že jakmile sezona začala a oni ukázali, že mohou hrát v NHL, tak od nich očekáváte, že budou dobří hráči NHL a očekáváte, že se budou zlepšovat.“

A přesně to se stalo.

Úspěch Maple Leafs v první polovině letošní sezony je z velké části zapříčiněný hrou nováčků. Dva z nich, Auston Matthews a Mitch Marner vedou týmovou produktivitu.

Toronto využívá nováčků jako žádný jiný tým v minulosti. Téměř v každém zápase nastupuje sedm až osm nováčků. Nejlepší na tom je to, že nováčci Maple Leafs nejsou prostě jenom dalšími hráči na ledě. Oni patří k nejlepším v týmu.

Marner s Matthewsem jsou na cestě překonat rekordní zápis Petera Ihnačáka, který v sezoně 1982–83 posbíral 66 bodů. Auston Matthews by mohl překonat rekord Wendela Clarka, který ve své první sezóně 1985-86 nastřílel 34 branek. Před dnešním zápasem s Buffalem má Matthews na svém kontě 21 branek. Mitch Marner by zase mohl překonat rekord Guse Bodnara, který v sezoně 1943-44 posbíral 40 asistencí. V polovině sezony Marner posbíral 25 gólových přihrávek.

Oba dva jsou také reálnými adepty na zisk první Calder Trophy Toronta od roku 1966, kterou tehdy získal Brit Selby.

Auston Matthews se navíc může stát prvním hráčem, který se stane jako nováček celkově nejproduktivnějším hráčem týmu od Syla Appse v sezoně 1936–37.

Svatou trojici doplňuje William Nylander, který by mohl překonat klubové rekordy v počtu bodů a branek dosažených v přesilových hrách.

Poprvé v klubové historii může šest nováčků dosáhnout 30-ti bodové hranice v jedné sezoně a pět nováčků může nastřílet 10 a více branek.

Tak kvalitní nováčky, kteří by tolik ovlivňovali svůj tým nemá v současnosti žádný jiný klub NHL.

„Myslím si, že jsme byli prostě zplnomocnění. Na začátku sezony nás nechali s klukama, co tady byli na konci minulé sezony, nechali nás chybovat a sbírat zkušenosti. To nám dalo odvahu hrát a myslím si, že to je důvod toho, jak se to vyvíjí.

Podle Marnera dává hráčům důvěru kouč a také další lidé z vedení a hrstka veteránů, kteří vedou tým.

„Myslím si, že na ledě dostává každý stejně velký díl respektu, který je samozřejmě velmi důležitý pro sebedůvěru každého hráče. Běžně, když přijdete do ligy jako nováček, tak nemáte příliš sebevědomí. Občas nejste důvěryhodný ke hře s pukem v určitých momentech. Mám pocit, že starší kluci nám všem mladým tady ve hře s pukem důvěřují. Vědí, že když nám přihrají, tak mohou být v klidu. Když se tak stane, tak je to velmi vřelé. Zvýší se vám sebedůvěra a vy na tom prostě můžete stavět,“ vyprávěl Marner, který zatím v letošní sezoně posbíral 35 bodů a je třetí v bodování mezi nováčky v NHL.

Torontské mládí těží ze své zručnosti a rychlosti a nováčci už nastříleli celkem 60 branek.

Vedle svaté trojice je tady také Connor Brown, křídlo Matthewsova útoku, který dokázal vstřelil pět branek v posledních šesti zápasech.

Další ceněnou práci odvádí útočník Zach Hyman a v obraně Nikita Zaitsev, který v první obranné dvojici s Morganem Riellym odehraje průměrně více než 22 minut za zápas.

Zatím pouze Nikita Soshnikov a Frederik Gauthier příliš nezáří. Jenže oba dva odvádí černou práci ve čtvrtém útoku a nemají tak příliš prostoru na to vystoupat do záře reflektorů.

Obecně se soudí, že Leafs mají největší slabinu v obraně. To dokazují také potíže udržet vedení v koncovce některých zápasů. Toronto se snaží hrát co nejvíce v útoku, ale svému soupeři povolí často příliš mnoho střel a šancí, ze kterých zkušený soupeř dokáže trestat. Maple Leafs mají čtvrtý nejvyšší průměr střel na vlastní branku za zápas z celé soutěže.

To lze částečně přičíst interní filozofii dostat puk na útočníky všemi možnými prostředky.

Maple Leafs tak ale v podstatě zdůrazňují sílu týmu. S talenty v útoku tým věří, že může kompenzovat určitou slabinu v obraně.

„Osobně jsem zjistil, že naši útočníci jsou opravdu dobří,“ řekl obránce Connor Carrick po pondělním tréninku. „Prostě dejte puk tam, kde si mohou připravit šanci. Když jste obránce, tak jste často na pozici rozehrávače a občas musíte puk prostě nahodit, udělat dobrou rozehrávku a nechat své příjemce, vlastně útočníky, ať s tím něco udělají.“

V některých případech to znamená, že Leafs založí útok pukem letícím vysoko do středního pásma.

I když se to může zdát jako zoufalý tah, kdy se tým vzdá hry s kotoučem tak to Leafs ve skutečnosti přináší celkem slušné šance na úspěch díky hře šikovných útočníků jako jsou Matthews s Marnerem, kteří dokážou vyhrávat souboje o kotouč.

V první obranné dvojici se Morgan Rielly stále přizpůsobuje hře proti nejlepším útočníkům soupeře. Společně s Nikitou Zaitsevem, který má za sebou teprve polovinu ze své první profesionální sezony v NHL po sedmi letech v KHL.

Druhá obranná dvojice se ustálila na složení Jake Gardiner a Connor Carrick. Třetí dvojici tvoří veteráni a specialisté na oslabení Matt Hunwick a Roman Polák.

Tohle složení se ustálilo po zranění obránce Martina Marinčina, který nedohrál zápas 10. prosince na ledě Bostonu Bruins. V 15-ti následujících zápasech si Leafs připsali bilanci 9-3-3.

Marinčin už začal po svém zranění po nárazu na mantinel bruslit, ale jeho návrat není příliš blízko. Obráncem, který zatím čeká na svou šanci je Frank Corrado. Ten nedávno odehrál pár zápasů v AHL a v posledních dnech opět čeká na svou šanci ukázat se v dresu Maple Leafs.

Obrana tak zůstává oblastí, kterou bude chtít kouč Mike Babcock ve spolupráci s vedením klubu pravděpodobně vylepšit.

V brance se Maple Leafs spoléhají na novou jedničku Frederika Andersena. Ve 34 zápasech dánský brankář vychytal 18 výher. V úvodu sezony si Andersen zvykal na nový tým ale od konce října je tím brankářem, kterého Leafs dlouho hledali. Svá čísla postupně vylepšil až na průměr 2,67 inkasované branky na zápas s úspěšností zásahů 91,9%.

Před sezonou se zdálo, že Leafs budou mít stabilní brankářskou dvojici, ale trvalo 34 zápasů než se mohl z výhry radovat také druhý brankář Toronta. A nebyl to Jhonas Enroth, který byl nakonec po šesti odchytaných zápasech vyměněný do Anaheimu nýbrž další z nováčků. Nadějný Antoine Bibeau si ve svém druhé startu v NHL připsal výhru na ledě Tampy Bay Lighting.

V lednu si Maple Leafs stáhli z waiver listu brankáře Curtise McElhinneyho, který hned ve svém prvním zápase v dresu Toronta vychytal výhru na ledě Ottawy Senators.

Taková byla první polovina sezony 2016-17.

A jak Maple Leafs začnou druhou polovinu letošní sezony se dozvíme už dnes v noci v zápase na domácím ledě proti Buffalu Sabres.

3 thoughts on “První polovina sezony ve znamení nováčků

  1. Moc pěkné shrnutí. Je radost se na naše kluky dívat a člověk je mále u vytržení když si uvědomí, že jsou na začátku svých kariér a budeme je tak moci sledovat ještě spoustu dalších let.

  2. Přesně tak Angi. Snad jsme tady na začátku jedné velké kapitoly, která nás dovede až k poháru.

    Jinak děkuju, za pochvalu, ale přiznám se, že jsem z nedostatku času čerpal z článků na sporstnetu.

  3. Super shrnutí, díky. Ty naše pušky mi dělají radost, konečně. Otázka tedy zní, co s obranou a v jaké fázi Shanaplanu – rebuild se nyní nacházíme.

    Co mi ale nedělá radost je stav Marlies. Jak loni kluci váleli, tak letos dostávají pěknou čočku. Ale je fakt, že jim Babcock před sezónou pěkně vykradl jádro, které nyní hraje NHL.

Napsat komentář