Ode dneška zavádí NHL těsnější kalhoty brankářů

Od soboty 4. února 2017 budou v NHL povinné těsnější brankářské kalhoty.

Změna velikosti kalhot měla být platná už začátku letošní sezony. Ovšem zpoždění odsunulo zavedení těsnějších kalhot až do druhé poloviny sezony.

Upravená velikost kalhot je nejnovějším příkladem snahy NHL zavést brankářskou výstroj, která je více úměrná velikosti těla brankářů. Účelem této snahy je samozřejmě zvýšit brankový průměr.

V loňské sezoně klesl průměr vstřelených branek na jeden tým v jednom zápase na hodnotu 2,71 vstřelené branky. Takto nízký průměr vstřelených branek byl naposledy v sezoně 2003–04.

Ačkoliv divákům bude změna připadat pravděpodobně velmi nepatrná tak více než 60 ligových brankářů má na změnu velikosti kalhot různé názory.

Například Braden Holtby z Washingtonu Capitals se obává, že nové kalhoty mohou omezit jeho ohebnost a v důsledku toho se mohou vytvořit mezery v momentě, kdy se bude snažit hrát těsněji u tyčky v kleče na jedné noze, což je technika, kterou používá mnoho brankářů.

„Když budou kalhoty příliš těsné tak vám to nedovolí pokleknout celou nohou a vytvoří se tam mezera. Ale dívali jsme se na videa, všechno jsme si zpomalili a žádné mezery tam nebyly. Takže vše je v pořádku. Nakonec jsem tam nenašel příliš rozdílu,“ řekl Holtby minulý víkend na Zápase hvězd v Los Angeles.

Několik brankářů již několik týdnů testuje nové kalhoty v zápasech. Například Martin Jones ze San Jose řekl, že jeho kolegové příliš rozdílu s novými kalhotami nepoznají.

Novou velikost brankářských kalhot schválila v červnu 2015 rada guvernérů na svém každoročním zasedání. Je to poslední změna v sadě pravidel, jejichž cílem je zmenšit brankářskou výstroj.

Ředitel hokejových operací NHL a brankářské výstroje Kay Whitmore řekl, že nové kalhoty mají nyní určený stehenní chránič jehož šířka byla zmenšena z 10 palců na devět. Nové nohavice zároveň udržují stálou křivku, díky které ovinou nohu a neplápolají tak, jako v minulosti.

„Bylo vytvořeno také více velikostí, aby se daly kalhoty těsněji sladit s různou velikostí pasu dnešních brankářů. V minulosti firmy v podstatě připravili pro každého hráče velké nebo extra velké kalhoty takže rozdíl od menších po větší brankáře byl zanedbatelný. V současné době máme dostatek velikostí abychom vhodně vybrali velikost všem gólmanům bez ohledu na velikost, kterou potřebují nebo na výrobce, jehož výstroj se rozhodli nosit,“ dodal Whitmore.

Také například Corey Crawford z Chicaga Blackhawks nemá se změnou kalhot žádný problém.

„Kalhoty jsou pravděpodobně jednou z nejsnadněji zaměnitelných součástí výstroje,“ řekl gólman Chicaga.

Ale ne každý brankář změnu podporuje. Odpůrcům vadí především její načasování.

„Myslím si, že nutnost změnit výstroj v průběhu sezony je šílené obzvlášť na brankářské pozici. Je nesmysl, že to nemohl počkat na začátek příští sezony,“ řekl brankář Arizony Coyotes Mike Smith.

Zpoždění v zavedení nových kalhot způsobily obavy o bezpečnost, které musely být řešeny s výrobními společnostmi. Téměř čtvrtina z brankářů NHL už nové kalhoty v zápasech nosí.

„Vyjádřili jsme obavy o bezpečnost a cítili jsme, že bylo správné rozhodnutí zavést to co nejdříve bez ohledu na skutečnost, že se tak stane v polovině sezony,“ řekl Whitmore.

Whitmore zdůraznil, že NHL působí ruku v ruce s asociací hráčů NHL a o přicházejících změnách se vědělo již od mítinku vedení soutěže v červnu 2015.

„Na začátku procesu nám několik brankářů řekl, že změna kalhot není tak velký problém. Samozřejmě ne všichni brankáři s tím souhlasí, ale když máme gólmany, kteří změní kalhoty 10-12 krát za rok, tak je těžké uvěřit, že změna kalhot není možná,“ dodal Whitmore.

Mike Smith, který nové kalhoty zkusil a příliš se mu nelíbily si podle svých slov myslí, že těsnější kalhoty budou mít větší vliv na vyšší brankáře jako je on sám než na menší. Smith patří s výškou téměř 2 metry mezi nejvyšší v celé lize.

„Celý život jsem nosil kalhoty, ze kterých nemáte pocit, jako by byly součástí vás samých. Nové jsem jednou zkusil a v nich se cítíte, že vás opravdu omezují v pohybu. Takže je to samozřejmě velká změna,“ řekl Smith.

Pokoušeli jsme se najít samozřejmě také informace, jestli si už nové kalhoty vyzkoušel také brankář Maple Leafs Frederik Andersen. Ovšem nikde se nám nepodařilo najít podrobnosti. Uvidíme tedy před dnešním zápasem s Bostonem, jestli se dočkáme od Andersena nějakého komentáře k tématu.

Napsat komentář