Jak se Leafs zachovají před uzávěrkou přestupů?

Uzávěrka přestupů se blíží a ač se může zdát, že 1.března večer je dost daleko, tak už nyní si můžeme všímat zajímavých tahů některých týmů.

A s tím se pojí i všemožné spekulace. Mluví se o přestavbě Colorada, zamotané situaci Kevina Shattenkirka a například i o Martinu Hanzalovi jako o možném trejdovaném hráči.
Nicméně se zdá, že letos to pro Leafs nebude tak vzrušující únor plný změn jako vloni.

Je to přesně rok od 9. února 2016, kdy se Leafs zbavili Diona Phaneufa. Ale nezůstalo jen u toho. V únoru minulého roku byli vytrejdováni i Shawn Matthias, Nick Spalling, Roman Polák, James Reimer a Danniel Winnik. Leafs byli v pozici prodávajícího týmu.

Od té doby se však situace dost změnila. Přestavba je v plném proudu a GM Lou Lamoriello se v průběhu ledna vyjádřil, že Maple Leafs jsou dokonce o něco napřed oproti plánu. V letošní sezoně tým bojuje o své první playoff od roku 2013 a Leafs tak mnoho hráčů určitě měnit nebudou.

Přesto zůstává otázkou, zda se vedení pokusí udělat trejd a přivést nějakou zajímavou posilu pro playoff. V souvislosti s posilami se mluvilo především o vyztužení obranných řad, které relativně často chybovaly a chybují.

Padala hlavně dvě jména dvou hráčů, kteří by mohli přijít. Již zmiňovaný Kevin Shattenkirk a také Cam Fowler. Ovšem na příchod jednoho z těchto dvou to spíše nevypadá. Oba dva to jsou ofenzivně ladění obránci a tam Leafs pata netlačí. Navíc už jednu posilu přivedli.

Z waiver listu Detroitu Red Wings si Maple Leafs stáhli obránce Alexeye Marchenka. Jedná se urostlého, pravorukého obránce. Před odchodem do zámoří hrál v CSKA Moskva, vloni získal bronzovou medaili na Mistrovství světa a zahrál si i na Světovém poháru. Disponuje kvalitní prací s pukem a dobrou rozehrávkou. Platný však může být také v defenzivní činnosti a při oslabeních.

Ruku v ruce s příchodem Marchenka Leafs umístili na waiver list Franka Corrada. Ten by radši na první půlku letošní sezony zapomněl. Ač nebyl zraněný tak odehrál pouze 2 zápasy v NHL a 7 v AHL. Corrada si trochu překvapivě nevybral žádný z týmů NHL a mladý obránce se tak přesunul do AHL k Marlies.

S příchodem ruského obránce se situace v obraně trochu zamotala. Ihned se začalo spekulovat o trejdu Romana Poláka. Tomu po sezoně končí smlouva a je nepravděpodobné, že by s ním Leafs chtěli prodloužit nebo si Poláka stáhnout zpět po 1.červenci, jak tomu bylo před letošní sezonou. Po výměně do San Jose si Polák zahrál finále Stanley Cupu a je možné, že do nějakého týmu bojujícího o playoff odejde také letos.

Možný odchod Poláka ale bude pravděpodobně jedním z mála.

Pokud by se Leafs rozhodli přivést nějakou posilu, tak budou muset obětovat některou ze současných opor.

Takovým hráčem může být například útočník James van Riemsdyk. Jeho hodnotou jsou určitě útočné schopnosti, ale také přijatelná smlouva pro příští sezonu na 4,25 milionů dolarů. JVR může být posilou pro tým pomýšlející na dlouhou cestu Stanley Cupem.

Jenže Leafs chtějí posilu do obrany a zatímco sehnat kvalitní křídlo není dnes v NHL problém, tak sehnat kvalitního obránce ano. Navíc van Riemsdyk opravdu velmi dobře zapadá do sestavy týmu, takže vedení se ho určitě nebude chtít zbavit jen tak.

Zdá se, že v sestavě opravdu není hráč, kterého by se Leafs chtěli zbavit. A narozdíl od loňské sezony nemají Maple Leafs tentokrát tolik hráčů, kterým po sezoně končí smlouva.

Z útočníků to je jediný Ben Smith, spolehlivý centr čtvrté útočné řady, který po sezoně nejspíš uvolní místo někomu jinému.

Z obránců končí smlouva Mattu Hunwickovi, u kterého je situace relativně nečitelná a zatím se nedá určit, jestli tým po sezoně opustí.

Slušné výkony odvádí brankář Curtis McElhinney, který obsadil post druhého brankáře. Ten se určitě stěhovat nebude.

Nakonec tu máme tři zkušené hráče, kterým po letošní sezoně také končí smlouva. Útočníci Brooks Laich, Colin Greening a Milan Michálek strávili zatím takřka celou sezonu na farmě, kde ovšem hrají velmi nepravidelně.

Zde existuje několik scénářů. Leafs je můžou před uzávěrkou vyměnit za alespoň nějakou protihodnotu. Můžou je nechat paběrkovat na farmě do konce sezony a nechat je odejít a nebo je mají jako záložní zkušené trio, které by mohlo pomoci při případných bojích v playoff.

Shrnutím by se dalo říct, že tým je relativně stabilizovaný a sahat do jeho středu se nejspíš nebude. Odejdou možná tak jen někteří zkušenější hráči, za které se bude GM Lou Lamoriello snažit získat místa v draftu a jejichž místo v sestavě zaberou mladíci.

7 thoughts on “Jak se Leafs zachovají před uzávěrkou přestupů?

 1. Súhlas, veľký súhlas so všetkým. Dúfam, že Lou zbaví niekoho z trojice Marinčín, Hunwick a Polák.

 2. Marinčina určitě ne, ten se hodí pro ED… a i tak bych mu klidne jeste par sezon u Leafs dal, aby se vidělo. Kdyby se jim povedlo střelit Milana Michálka, to by pro něj bylo fajn. Ale odchod JVR by mi opravdu dost vadil, pochybuju, ze by za nej ziskali nejakeho opravdu špičkového defenzivního beka. To by muselo být jo jméno, abych Jamesův odchod překousl.

 3. já věřím tomu, že se to v klubech bude hýbat kvůli Vegas entry draftu. Věřím, že Lou je takový lišák, že něco vymyslí a nějakého dobrého beka přivede. Jen doufám, že nevymyslí trade Nylandera.

 4. Nylandera ani nikoho z mladých určitě měnit nebudem,to by odporovalo všemu co nastolili před přestavbou.
  Pokud budeme ve hře o play.off,tak nevěřím ani v odchod Poláka,tam bude potřeba každý hráč pro případ zranění.
  Letos nečekám vůbec nic.Příští rok to bude víc otevřený(Komarov,Bozak,JVR) a hlavně na draft 2019 máme nezvykle málo picků 🙂 tam očekávám směrování všech výměn.

  Shattenkirk by byl asi dobrá posila,ale pokud je Babcock spokojen se Zaitsevem,tak by to byla víceméně duplicita,za nebojím se říct,dvojnásobné peníze.
  M.

 5. tak Zaitsev je podle mě famozní a já ho stavím za Riellyho a před Gardinera. Ale celkově ta obrana je pořád s otazníkem. Pořád mi tam jakoby něco chybí.

  Asi pořád potřebují čas na to vyzrát a sbírat zkušenosti. Vždyť třeba Carrick odehrál teprve 100 zápasů. Marinčin 170, Zaitsev 50 🙂

Napsat komentář