Leafs získali (možná) výhodu uvolněním platového stropu

Necelé dva týdny před letošní uzávěrkou přestupů začínají Maple Leafs míchat kartami a možná se připravují na pořádné plácnutí do vody, jak se v zámoří často říká výrazným výměnám. Anebo také ne.

Ještě před několika dny se zdálo, že Leafs nebudou před Trade Deadline příliš aktivním týmem. Napovídalo tomu několik věcí, které jsme se pokusily rozebrat v jednom z předchozích článků.

Jenže tým se od Zápasu hvězd spíše trápí a má velké rezervy v obranné hře. Posledním důkazem byla zdrcující prohra 2-5 na ledě Columbusu Blue Jackets a tak se zdá, že se vedení klubu bude muset poohlédnout po posile. A nejlépe rovnou po jedné z největších, které se v současné době nabízejí (Kevine Toronto na tebe čeká).

To se ale v době platových stropů lehce řekne, ale o to hůř provede.

Naštěstí se současné vedení klubu ukazuje být jedním z nejkreativnějších v řízení platového stropu z celé ligy.

V současné době se Maple Leafs pohybují zhruba 750 tisíc dolarů pod platovým stropem. To je pořádně vysoko. A to je čeká vyplacení výkonnostních bonusů v možné výši až 5,7 milionů dolarů pro výborně hrající nováčky.

Zdravý rozum by velel, že by Leafs měli uvolnit tolik platového prostoru, jak jen to je možné, aby klub zmírnit trest za překročení platového stropu, který by si určitě přenesli do další sezóny.

Místo toho ale dostali v kancelářích klubu jiný nápad.

Už zkraje sezony vedení potichounku zapsalo marody Nathana Hortona, Joffreyho Lupula a Stephane Robidase (který mezitím stejně stihl ukončit aktivní kariéru a ty zbylé dva to čeká zřejmě co nevidět) na listinu dlouhodobě zraněných hráčů. Tím si klub uvolnil prostor nebo spíš získal možnost operovat víc než 13 milionů dolarů nad platovým stropem, jehož výše pro letošní rok je 73 milionů.

Jenže nic není tak jednoduché, jak se zdá.

V tento moment existují dvě cesty, kterými se Leafs mohou vydat.

Jednu z nich ve svém článku naznačuje reportér stanice Sportsnet Chris Johnston. Podle něj to Torontu otevírá možnosti, jak si v lize svázané platovým stropem uvolnit ruce. Obzvlášť, když platový strop samotný by se neměl v příští sezoně 2017–18 příliš výrazně navyšovat.

Podle Chrise Johnstona někteří manažeři věří, že prostor pod platovým stropem je stejně důležité aktivum, jako výběry v draftech pokud se jedná o dokončení výměny. A v tom případě by mělo Toronto před uzávěrkou přestupů takový prostor, o kterém si kluby, které nejsou omezené ve využití interních prostředků mohou nechat jenom zdát.

Na druhé straně tady je James Mirtle, novinář který 12 let píše o Maple Leafs v kanadském deníku The Globe and mail a který v současné době působí na jedné z nejrychleji rostoucí sportovní webové stránce v Kanadě.

Podle něj je pro Maple Leafs problém výborná sezona sedmi nováčků, kteří hrají v letošní sezoně tak dobře, že dosáhnou na své výkonností bonusy, které mají zanesené ve svých smlouvách.

Jenom pro připomínku.

Samotný Auston Matthews si může přijít na částku 2,85 milionů dolarů, pokud by například vyhrál Calderovu cenu pro nejlepšího nováčka. A čtveřice Mitch Marner, William Nylander, Connor Brown a Nikita Zaitsev mají dohromady bonusy ve výši 2,73 milionů. Zbylý dva nováčci nepředstavují téměř žádnou zátěž. Útočník Nikita Soshnikov na bonus pravděpodobně nedosáhne a Zach Hyman ve své smlouvě žádný výkonnostní bonus nemá.

Důvodem, proč jsou všechny tyhle nováčkovské bonusy pro Maple Leafs problémem je to, že se nemohou počítat do prostoru uvolněného platem hráčů zapsaných na listině dlouhodobě zraněných. Všechny bonusy se musí vejít do platového stropu bez jakýchkoliv úprav. Pokud jakýkoliv bonus až do výše 5,475 milionů dolarů překročí platový strop, tak se převádí do platového stropu v další sezoně.

A jak už bylo řečeno, tak Maple Leafs jsou na cestě skončit sezonu velmi blízko platovému stropu. Bez jakýchkoliv zásahů nebo zranění se ta částka bude pohybovat kolem jednoho milionu dolarů.

Pokud by tedy všichni nováčci dosáhli na své plné výkonnostní bonusy, tak by to mohlo znamenat, že by Leafs museli ukrojit z platového stropu v příští sezoně částku téměř 5 milionů dolarů.

Přesně tohle se stalo Chicagu Blackhawks ten rok, ve kterém vyhráli svůj první Stanley Cup s Jonathanem Toewsem a Patrickem Kanem v sestavě. Proto museli odejít někteří klíčový hráči tehdejšího týmu Chicaga.

Podle Mirtleho by se tak měli Leafs co nejdříve zbavit některých smluv.

Protože jakkoliv se zdá situace s platovým stropem Maple Leafs pro příští sezonu dobrá, tak ale vůbec není skvělá. A už vůbec nebude skvělá po tom, co vyprší smlouvy Brownovi, Zaitsevovi a Hymanovi. Ti se po letošní sezoně stanou chráněnými volnými hráči a očekává se, že podepíšou v Torontu nové smlouvy.

Navíc Leafs budou muset přivést nového náhradního brankáře, nebo podepsat smlouvu s Curtisem McElhinneym, který se stane nechráněným volným hráčem.

Leafs budou shánět také centra do čtvrtého útoku, protože smlouva vyprší také Benu Smithovi. A navíc také kvalitního obránce. Pokud tedy před uzávěrkou přestupů nepřivedou Kevina Shattenkirka …

A pořád tady jsou smlouvy Joffreyho Lupula a Nathana Hortona a k tomu další nováčci v AHL, kteří ve svých snech dosáhnou na své bonusy.

Pokud se Leafs v letošní sezoně nevejdou výrazně do platového stropu kvůli bonusům a navíc budou chtít uspět v playoff a k tomu přivedou posilu, tak budou muset využít listinu dlouhodobě zraněných hráčů také v příští sezoně. Což by mohlo opět znamenat potíže s přesunutím bonusů až někdy v roce 2018 Auston Matthews vyhraje Richardovu cenu pro nejlepšího střelce v sezoně.

A tohle všechno může znamenat potenciální potíže s platovým stropem Maple Leafs v sezoně 2018-19. Tedy ode dneška za dva roky.

Mirtle tak nabádá co nejdříve tuto složitou situaci vyřešit.

Maple Leafs by se mohli už v příští nebo v té následující sezoně zařadit po bok uchazečů o Stanley Cup. A přesouvání prostoru v platovém stropu přes mechanismus bonusů do dalších let nedává příliš mnoho smyslu.

Torontu by pomohlo, kdyby se před uzávěrkou přestupů zbavili smlouvy, jako je například ta Romana Poláka. To by jim ušetřilo pod stropem kolem 500 tisíc dolarů a stejnou částku by jim to ušetřilo také v příští sezony, kdy na tom bude více záležet.

Přesouvání bonusů tak, že se to týká listiny dlouhodobě zraněných bylo důvodem, proč se týmy jako Boston a Florida zbavili smlouvy s „vysloužilými“ hráči jako byl Marc Savard nebo Dave Bolland. Byli sice zranění a jejich týmy ušetřili na platovém stropu, ale zároveň tam byly další důsledky jako přesouvání bonusů a to jim činilo nežádoucí nabídky do týmů, které se snažili zaplnit těmito kontrakty platový strop a vyhrát.

Přirovnal bych to k horkému kameni. V některých situacích zahřeje, ale v dalších pálí.

Lupulova smlouva vyprší v roce 2018. Hortonova až v roce 2020. Dokud se jich Leafs v létě nezbaví, tak to pro Toronto bude znamenat dlouhodobý problém a debaty. Stejně tak dlouho se budou muset Leafs smířit se značnými bonusy.

Prostor v platovém stropu, který tak Maple Leafs nově nalezli, zní jako skvělý nástroj. Maple Leafs by ho ovšem neměli využívat. Ještě ne. Leafs v tomhle musí být trpěliví a udělat všechno pro to, aby svou vlastní silou dosáhli úspěchu v příštích dvou až čtyřech letech.

6 thoughts on “Leafs získali (možná) výhodu uvolněním platového stropu

 1. Abych řekl pravdu,moc jsem to nepochopil a to se v těhlech číslech občas rád „hrabu“.
  V čem máme tu výhodu?Jediný co mi dává smysl,při trejdu zase odkoupit nějakýho maroda,nebo hráče se smlouvou do konce sezony.Tam je ten prostor 13 mil za LTIR. Ale,že se do toho nepočítají bonusy?To jsem za a) nevěděl a za b) to nechápu.
  Pokud máme 3 dlouhodobě zraněný hráče a prostor 13 mil,nakoupíme za to zdravé hráče s paltem 10 mil a pak se přece nepočítá strop ze včech těchto hráčů,ale ty na LTIR se do toho nepočítájí,to by bylo úlně k ničemu.Hlavně by jsme si v tu chvíli uškodili víc než si pomohli.

  Jinak max bonusy máme letos 5,7 mil,další rok 4,7 a pak 3,7 .
  To,že ušetříme Polákových půl mega nám moc nepomůže,když za nás nebude kdo mít hrát.

  Po sezoně končí smlouvy Laichovi,Michálkovi,Greeningovi a Robidasovi -cap 11,3 M,za to v pohodě podepíšem Hymana,Browna,Zaitseva, druhýho golmana a slušnýho defens beka místo Poláka a Hunwika.
  průser bude až skončí smlouvy Auston,Mitch a Willi ( i když tam se to zase překrývá s koncem smluv Komarov,Bozak).

  Kdyby mi někdo dokázal vysvětlit jak se to počítá,tak mu budu vděčen.
  Díky
  M.

 2. Až skončí těm třem smlouvy, tak tak to sice bude průser, ale aspoň se Kyle, Hunter a Shanahan mohou již nyní připravit na: Auston = 10 mega, Mitch = 8-9 mega, Willi = 7-9 mega / 5-7 let.

 3. Tohle určitě nedostanou hned po nováčkovský smlouvě,tam bude 2-3 letej mostík.Ale i tak to bude napnutý.

 4. Výhodu máme jednoznačně v tom, že se nám díky LTIR jakoby zvyšuje platový strop. Platy hráčů na LTIR se počítají do platového stropu tak, jako by ti hráči normálně hráli. Ale pokud se tým začne dostávat nad platový strop po příchodu dražšího hráče třeba trejdem tak můžeme využít potřebnou část právě z té částky cca. 13M.

  Zdroj: https://www.capfriendly.com/ltir-faq

  Jenže právě do této částky nemůžeme počítat bonusy nováčků.

  Kdybychom skončili sezonu s platovým stropem kolem toho 1 milionu co jsme měli, tak nám zůstane z bonusů částka cca 4,7M o kterou se nám zkrátí platový strop v příští sezoně….takže zase využijeme LTIR abychom to srovnali a hrozí riziko, že se bonusy zase nevejdou do cap space.

  Takhle to popisuje právě Mirtle ve svém článku – https://theathletic.com/38871/2017/02/16/mirtle-making-sense-of-the-maple-leafs-crazy-salary-cap-situation/

  Kdyby se nám podařilo dostat se do konce sezony 6M pod strop bez LTIR samozřejmě, tak můžeme přivést nějakého kvalitního hráče před uzávěrkou.

 5. OK.
  Takže týmy s bonusama musí mít „bonusovou“ rezervu pod stropem na konci sezony.(To jsem opravdu ani náznakem netušil)
  Můžeme tedy mít hráče za 86 M (13 se odečte LTIR),ale bonusy se pak převedou komplet do 17-18.
  Tak tohle chápu,jsem v tom hledal něco hlubšího.
  Tak nějak smysluplňe by nám pomohly jedině odchody JVR,nebo Bozaka.

 6. taky jsem to netušil Martine. Čerpal jsem kompletně ze dvou článků, Přišlo mi to jako zajímavé téma.

  Situaci komplikuje ještě rozšiřovací draft. Na to jsem hodně zvědavej, jak se k němu postavíme

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *