Souboj Matthewse s Lainem, část druhá

Dnes večer nás čeká druhý souboj Austona Matthewse s Patrikem Lainem přímo na ledě. Jednička a dvojka loňského draftu. Dva nováčci, kteří se (společně s Marnerem) poperou o Calderovu trofej pro nejlepšího nováčka sezony.

A dva hráči, kteří svými dosavadními výkony udivují nejenom fanoušky svých týmů, ale také komentátory, experty, novináře, trenéry, prostě všechny kolem hokeje.

V říjnovém zápase na ledě Winnipegu zaznamenal Patrik Laine svůj první hattrick kariéry v NHL a Jets v tomto zápase vyhráli 5-4 v prodloužení právě brankou finského blonďáka. Dnes večer v Air Canada Centre je čas na odplatu.

„Byl to pro Laineho památný zápas, ale bude ještě hodně vzájemných zápasů. Mám svých způsobem pro Laineho a Matthewse pochopení, protože byli jedničkou a dvojkou draftu a vzájemný zápas bude vždy přitahovat. Ale vím, že se budou snažit a dělat co nejvíce ve svém růstu, protože to jsou oba fantastičtí hráči, kteří prostě chtějí svému týmu pomoci vyhrát,“ řekl GM Jets Kevin Cheveldayoff.

A přesně tak tomu je. Oba dva ukazují v letošní sezoně velké výkony.

Tabulku produktivity vede zatím s 52 body v 54 zápasech Patrik Laine. Auston Matthews je se 49 body hned druhý. Oba dva nastříleli zatím shodně 28 branek a v tomhle ohledu jsou mezi nováčky bezkonkurenční.

Laine je zatím s průměrným časem 15:26 první mezi všemi nováčky co se týče času stráveného na ledě při hře ve vyrovnaném počtu hráčů. Centr Toronta je s časem 15:13 jenom o pár vteřin horší a celkově mezi nováčky třetí.

Hře Austona Matthewse velmi pomáhá, že při vyrovnaném počtu hráčů na ledě začíná 63% všech svých střídání v útočné třetině. Ze všech hráčů Toronta tak má s hodnotou 1,63 nejlepší přepočet vstřelených branek na 60 minut strávených na ledě.

Laine má ve stejné situaci procentuálně pouze 55,3% střídání v útočné třetině, ale i tak je v týmu Winnipegu první s hodnotou 1,71 v přepočtu vstřelených branek na 60 minut hry.

Maple Leafs těží nejenom ze hry Austona Matthewse, ale celé sestavy nováčků.

11. února 2017 v zápase s Buffalem vytvořili nováčci Toronta nový rekord klubu, když si připsali už 208. bod v sezoně. Předchozí rekord, který měl hodnotu 207 bodů zaznamenali nováčci Toronta v sezoně 1982-83.

„Nováčci v našem týmu mají společné jmenovatele. Chtějí být dobří a chtějí být trénováni. Chtějí být tlačeni a chtějí mít úspěch. Procházejí vzestupy a pády jako každý, ale já jsem jimi (individuálně i kolektivně) velmi ohromený. Nikdo z nich něco takového ještě nezažil a je to velmi hezké vidět,“ řekl GM Maple Leafs Lou Lamoriello o výkonech nováčků.

Laine a Matthews se dají srovnávat v bezpočtu statistických údajích.

Finský ostrostřelec má od prvního vzájemného zápasu před čtyřmi měsíci o dva hattricky více. Od sezony 1992-93 je tak prvním nováčkem, kterému se podařilo zaznamenat tři hattricky. Tehdy jeho krajan Teemu Selanne zaznamenal dokonce pětkrát hattrick. Ericu Lindrosovi se to povedlo třikrát.

Od zmíněného prvního zápasu má Auston Matthews na svém kontě 24 branek. Z toho 20 při vyrovnaném počtu hráčů na ledě. Celkově má v této situaci Matthews na svém kontě 24 branek a je tak v tomto ohledu druhý nejlepší z celé ligy.

Patrik Laine je s 20 brankami při vyrovnaném počtu hráčů na ledě šestý v celé NHL.

Auston Matthews má střeleckou úspěšnost 13,7% zatímco Patrik Laine 18,8%. Cetr Toronta má na svém kontě ovšem zdaleka nejvíce střel v celé NHL (205). Jako jediný hráč v celé NHL si Auston Matthews v každém zápase připsal alespoň jednu střelu.

„Pracuje, bojuje a chce být nejlepší,“ řekl o něm kouč Mike Babcock.

Sezona Austona Matthewse vyniká o to více, když si uvědomíme, že většinu zápasů odehrál v útoku s dalšími dvěma nováčky. Na jeho křídlech hrají Zach Hyman a Connor Brown. V posledních zápasech to je William Nylander. Jako centr má Auston Matthews v celé sezoně úspěšnost vhazování 46,5%. Stejnou úspěšnost má také Nazem Kadri. Nejlepší z týmu Toronta je Tyler Bozak s úspěšností vhazování 56,1%.

V 19-ti letech je Matthews na pozici centra v každém zápase pod obrovskou výzvou. Proti němu stojí hráči jako Sidney Crosby, Nicklas Backstrom, John Tavares a Matthews ukazuje, že brzy bude patřit do stejné kategorie hvězd NHL.

Laine hrál naopak s o něco zkušenějšími spoluhráči. Jeho centry v letošní sezony byli Mark Scheifele a Bryan Little.

„Laine si obrovsky rozumí jak na ledě tak také mimo led s Nikolajem Ehlersem. Oba jsou to mladí hráči, pochází z evropského prostředí a mají jeden pro druhého porozumění, takže si výborně vyhoví,“ řekl Cheveldayoff.

Ročník nováčků, jako je ten letošní se opravdu nevidí příliš často. Téměř 25 let se nestalo, abychom viděli tři nováčky zaznamenat ve stejné sezoně 20 branek a 70 bodů. Matthews s Lainem a Marnerem jsou na nejlepší cestě tohle změnit.

Dnes večer ovšem budeme svědky druhého vzájemného zápasu mezi vyspělým centrem Austonem Matthewsem a sebevědomým střelce Patrikem Lainem. Těšte se.

7 thoughts on “Souboj Matthewse s Lainem, část druhá

 1. Ahoj všem,

  Byl jsem zase teď chvilku mimo, tak píši k poslednímu článku..

  Martine jak jsi mi psal k článku, kdy jsem měl možnost vidět Leafs tak…

  Zážitek to byl fantastický a vzhledem k tomu, že hodně lidí tady stále na ten svůj první zážitek a zápas naživo čeká, tak jsem to nechtěl nějak extra zveličovat a po dohodě s Michalem se rozhodl pouze vše shrnout do článku.

  Z dresu jsem nadšenej, fakt že jo a to by mě určitě mrzelo..

  Co se týká věcí, já jsem vůbec netušil do čeho jedu a vlastně jsem ani o tom, že tam je krám nevěděl. Myslel jsem si, že tam budou obchody s Rangers a Islanders, ale takhle celý NHL store jsem netušil. Druhá věc je, že mě to napadlo potom i tam, jestli by někdo něco nechtěl, ale ty ceny tam fakt byly napálený. To je jako koupit si to tady normálně různě z těch nhl shopů nebo přes net, kde to je mnohem levnější…

 2. Já si myslim, že to je uplně stejný a říkam, cenově to tam nebylo o nic lepší, spíš horší 😀

  https://www.fanda-nhl.cz/dres-auston-matthews–34-toronto-maple-leafs-premier-jersey-home/

  Oni to budou brát podle mě stejně od nich a tím že to budou brát ve velkém tak se dostanou na stejné ceny jako tam kamenný obchod, aby jsi měl lepší ceny, tak bys to musel vzít čistě ze zahraničního e-shopu

  Co tak koukám, tak i nabídka je úplně stejná od Fandy jako tam…

  Tohle se mi tam hodně líbilo a bylo to za 75$

  https://www.fanda-nhl.cz/mikina-toronto-maple-leafs-full-zip-track-jacket-2016/

  Takže cena úplně stejná…

  Myslím si, že když člověk bude chtít na dres kohokoliv, tak i tenhle český obchod by měl dokázat jakýkoliv jméno na dresu…

  Pak už jedině ty e-shopy, kde je to levnější ,ale kdo ví

 3. Mám dres Kopitara ten levnější „premier“ od Reeboku, hraju za LA šprtec a shodli jsme se s kamarádem,že to tak úplně originál nebude,kluci mají i ty dražší verze a jsou kvalitnější.Na stejnou cenu musíš mít množstevní cenu rovnající se dopravě,dani a clu dohromady -nevím nevím.
  Ale nákup triček a mikin bych taky řešil přes české obchody-protože česká pošta -,před vánocema mi nedošel balík z NFL europe,jak viděj ,že to má přelep originál shopu je riziko ztráty obrovské.Jde to spediční firmou až k poště,která ovšem nepřebírá ani z Anglie možnost sledování a balík se najednou ztratí.2 měsíce jsem se s Anglánama dohadoval o vrácení 70Eur.

  Z toho dresu hlavně budeš nadšenej i po pár letech,to je to největší kouzlo,navíc spojené s tím zažitkem.
  Já koupil po sezoně 2011 v aukci hranej dres mého nejoblíbenějšího Sparťana,byla to jeho poslední sezona u nás, za třetinu výplaty, pak jsem 2 dny přemejšlel,jestli jsem se nezbláznil a dneska mám něco nesehnatalného a škubal bych si poslední vlasy kdybych ho býval nekoupil.Příležitost se musí využít.

  Abych nebyl off ,tak jsem dnes hodně zvědav na Marchenka,pokud budete někdo koukat,tak prosím podrobnější dohled a reference.
  M.

 4. Martine, Nechodil jsi pařit třeba před 15 lety šprtec do kartičkárny na proti Spartě? :)))

 5. Néééé to já určitě neznám, to byl rok 99′ kdy přišel Cujo, já si tam šel vždycky koupit pár kartiček Josepha a vim, že se tam v té době šprtec hodně pařil. Ale já určitě něznám nikoho neznám

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *