Leafs nastoupí v dresech St. Pats

U příležitosti pokračujících oslav stoletého výročí založení klubu nastoupí Toronto Maple Leafs 18. března v zápase s Chicagem Blackhawks v původních dresech Toronto St. Pats odkazujících na kořeny organizace.

Maple Leafs si tak připomenou jedno z nejranějších období své historie. Dresy jsou totiž inspirované svetry z let 1922-25, které nosili legendy jako byl Hap Day, Babe Dye a Jack Adams.

„Toronto Maple Leafs mají dlouhou a slavnou historii a St. Pats jsou její velmi důležitou součástí,“ řekl president Maple Leafs Brendan Shanahan. „Bude to výjimečný moment pro oba týmy a naše fanoušky tím, jak si připomeneme tuto památnou éru v historii Maple Leafs a torontského hokeje.“

Když byla v roce 1917 založena samotná NHL, vznikl také klub Toronto Arenas, který tehdy vlastnili vlastníci stadionu Arena Gardens v Torontu.

Jenže navzdory zisku Stanley Cupu v roce 1918 měl torontský profesionální klub Toronto Arenas na podzim roku 1919 finanční potíže a majitelé se snažili klub prodat. O nákup projevil zájem amatérský klub Toronto St. Patrick’s z Ontario Hockey Association (OHA). K prodeji klubu Toronto Arenas do nových rukou došlo 7. prosince 1919. Profesionální klub přijal název svých amatérských protějšků z OHA a do sezony 1919-20 tak vstoupil klub Toronto St. Patricks (zkráceně St. Pats) v bílých a zelených barvách.

Ve své první sezoně v NHL skončili Toronto St. Pats na druhém místě za Ottawou Senators. Na playoff to ovšem nestačilo, protože Ottawa vyhrála obě poloviny „základní části“ a postoupila přímo do finále Stanley Cupu.

V sezoně 1920–21 tentokrát Toronto St. Pats vyhráli druhou polovinu základní části. Jenže ve finále NHL prohráli s Ottawou Senators ve dvou zápasech a do bojů o Stanley Cup tak postoupila opět Ottawa.

V sezoně 1921–22 vyhrálo Toronto konečně svůj druhý Stanley Cup v historii. A první jako Toronto St. Pats.

V prvním zápase finále NHL Toronto porazilo Ottawu Senators 5-4 a po remíze 0-0 ve druhém zápase postoupili St. Pats do finále Stanley Cupu. V pětizápasové sérii Toronto St. Patricks prohrávali s Vancouver Millionaires 1-2 na zápasy, jenže následující dva zápasy vyhráli 6-0 a 5-1 a St. Pats tak mohli slavit. Nejlepším hráčem playoff se stal Babe Dye, který v sedmi zápasech zaznamenal 12 bodů.

Pro Toronto St. Pats to byl jediný Stanley Cup, který vyhráli.

V následujících dvou sezonách St. Patricks do playoff vůbec nepostoupili. Až v sezoně 1924–25 se jim to opět podařilo, jenže ve finále NHL prohráli s Montrealem Canadiens ve dvou zápasech.

V následující sezoně 1925–26 Toronto St. Pats v playoff opět chyběli.

V průběhu sezony 1926-27 prohrál manažer Charlie Querrie soudní proces s Eddiem Livingstonem (bývalým majitelem klubu Toronto Blueshirts) a rozhodl se St. Pats prodat. Zájem o koupi měla tehdy skupina investorů z Philadelphie, která nabízela částku 200 tisíc dolarů.

Byl tu také jistý Conn Smythe, který dal dohromady svou vlastní skupinu a nabídl za koupi klubu Toronto St. Pats částku 160 tisíc dolarů. S pomocí akcionáře St. Pats J. P. Bickella se mu podařilo přesvědčit Querrieho k tomu, aby přijal jejich nižší nabídku. Argumentovali tím, že občanská hrdost je více než peníze.

Conn Smythe převzal Toronto St. Patrick 14. února 1927 a hned poté přejmenoval klub na Toronto Maple Leafs. Poprvé pod novým názvem nastoupilo Toronto 17. února 1927 v zápase s New Yorkem Americans.

Toronto Maple Leafs už jednou zelený dres St. Pats v nedávné historii nosili. V zápase s Buffalem Sabres 2. března 2002 tímto způsobem Maple Leafs oslavili 75. výročí změny názvu ze St. Pats na Maple Leafs.

Napsat komentář