Leafs nastoupí v dresech St. Pats

U příležitosti pokračujících oslav stoletého výročí založení klubu nastoupí Toronto Maple Leafs 18. března v zápase s Chicagem Blackhawks v původních dresech Toronto St. Pats odkazujících na kořeny organizace.

Maple Leafs si tak připomenou jedno z nejranějších období své historie. Dresy jsou totiž inspirované svetry z let 1922-25, které nosili legendy jako byl Hap Day, Babe Dye a Jack Adams.

„Toronto Maple Leafs mají dlouhou a slavnou historii a St. Pats jsou její velmi důležitou součástí,“ řekl president Maple Leafs Brendan Shanahan. „Bude to výjimečný moment pro oba týmy a naše fanoušky tím, jak si připomeneme tuto památnou éru v historii Maple Leafs a torontského hokeje.“

Když byla v roce 1917 založena samotná NHL, vznikl také klub Toronto Arenas, který tehdy vlastnili vlastníci stadionu Arena Gardens v Torontu.

Jenže navzdory zisku Stanley Cupu v roce 1918 měl torontský profesionální klub Toronto Arenas na podzim roku 1919 finanční potíže a majitelé se snažili klub prodat. O nákup projevil zájem amatérský klub Toronto St. Patrick’s z Ontario Hockey Association (OHA). K prodeji klubu Toronto Arenas do nových rukou došlo 7. prosince 1919. Profesionální klub přijal název svých amatérských protějšků z OHA a do sezony 1919-20 tak vstoupil klub Toronto St. Patricks (zkráceně St. Pats) v bílých a zelených barvách.

Ve své první sezoně v NHL skončili Toronto St. Pats na druhém místě za Ottawou Senators. Na playoff to ovšem nestačilo, protože Ottawa vyhrála obě poloviny „základní části“ a postoupila přímo do finále Stanley Cupu.

V sezoně 1920–21 tentokrát Toronto St. Pats vyhráli druhou polovinu základní části. Jenže ve finále NHL prohráli s Ottawou Senators ve dvou zápasech a do bojů o Stanley Cup tak postoupila opět Ottawa.

V sezoně 1921–22 vyhrálo Toronto konečně svůj druhý Stanley Cup v historii. A první jako Toronto St. Pats.

V prvním zápase finále NHL Toronto porazilo Ottawu Senators 5-4 a po remíze 0-0 ve druhém zápase postoupili St. Pats do finále Stanley Cupu. V pětizápasové sérii Toronto St. Patricks prohrávali s Vancouver Millionaires 1-2 na zápasy, jenže následující dva zápasy vyhráli 6-0 a 5-1 a St. Pats tak mohli slavit. Nejlepším hráčem playoff se stal Babe Dye, který v sedmi zápasech zaznamenal 12 bodů.

Pro Toronto St. Pats to byl jediný Stanley Cup, který vyhráli.

V následujících dvou sezonách St. Patricks do playoff vůbec nepostoupili. Až v sezoně 1924–25 se jim to opět podařilo, jenže ve finále NHL prohráli s Montrealem Canadiens ve dvou zápasech.

V následující sezoně 1925–26 Toronto St. Pats v playoff opět chyběli.

V průběhu sezony 1926-27 prohrál manažer Charlie Querrie soudní proces s Eddiem Livingstonem (bývalým majitelem klubu Toronto Blueshirts) a rozhodl se St. Pats prodat. Zájem o koupi měla tehdy skupina investorů z Philadelphie, která nabízela částku 200 tisíc dolarů.

Byl tu také jistý Conn Smythe, který dal dohromady svou vlastní skupinu a nabídl za koupi klubu Toronto St. Pats částku 160 tisíc dolarů. S pomocí akcionáře St. Pats J. P. Bickella se mu podařilo přesvědčit Querrieho k tomu, aby přijal jejich nižší nabídku. Argumentovali tím, že občanská hrdost je více než peníze.

Conn Smythe převzal Toronto St. Patrick 14. února 1927 a hned poté přejmenoval klub na Toronto Maple Leafs. Poprvé pod novým názvem nastoupilo Toronto 17. února 1927 v zápase s New Yorkem Americans.

Toronto Maple Leafs už jednou zelený dres St. Pats v nedávné historii nosili. V zápase s Buffalem Sabres 2. března 2002 tímto způsobem Maple Leafs oslavili 75. výročí změny názvu ze St. Pats na Maple Leafs.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *