Přichází Brian Boyle

Toronto Maple Leafs přivedli Briana Boylea z Tampy Bay výměnou za Byrona Froese a volbu ve druhém kole draftu 2017.

Jak zapadne výměna mladého hráče a poměrně vysoké volby v letošním draftu za zkušeného leč mírně staršího hráče bez smlouvy na další sezonu do dlouhodobých plánů Maple Leafs a jak vysoká to byla cena?

Odpověď zní, že cena není překvapivě příliš vysoká za to, co Leafs dostanou a Boyle do současného týmu zapadá velmi dobře.

Útočník Byron Froese totiž nebyl zřejmě součástí příštích plánů klubu. V letošní sezoně odehrál v dresu Leafs pouze dva zápasy a těžko by dostal další prostor. Navíc Maple Leafs měli před výměnou celkem pět draftových pozic ve druhém kole dvou následujících draftů. To je dostatek na to jeden z nich obětovat. Obzvlášť, když se jedná o výměnu, která může mít pro klub dlouhodobé pozitivní důsledky.

Brian Boyle je totiž přesně tím hráčem, kterého Leafs v současné době v útoku postrádají. A pravděpodobně také jediným hráčem, kterého Leafs v útoku postrádají.

Přes dva metry vysoký a 111 kilogramů vážící centr dokáže velmi dobře vyhrát vhazování, udržet kotouč na hokejce a je výborný ve hře v oslabení. Ve 32 letech je Boyle zkušeným hráčem s více než 600. zápasy v základní části a další stovkou v playoff.

Pokud by měl kouč Mike Babcock schopnost vytvořit své vlastní monstrum pro čtvrtý útok tak, jako to udělal Frankenstein, měl by přivést k životu něco, co vypadá a hraje úplně stejně jako Brian Boyle.

Čtvrtý útok s Mattem Martinem na křídle a Brianem Boylem na centru dostává okamžitě úplně jiný rozměr. Boyle navíc vyřeší nepříliš dobrou hru útočníků v oslabení a také potíže na vhazování především ve vlastním pásmu.

Toronto má v těchto dnech 15. nejlepší bilanci v lize. Jenže Leafs by na tom mohli být ještě lépe, kdyby tým neztratil několik bodů především kvůli své nezkušenosti. Maple Leafs stále ještě mohou zamíchat pořadím v Atlantické divizi, ale jistota playoff to není.

V klubu věří, že postup v letošní sezoně do playoff může být zásadní zkušeností pro mladé hráče v týmu a hráč se stovkou startů v bojích o Stanley Cup k tomu může výrazně pomoci.

Takže je Brian Boyle pouze rental hráčem, kterého Leafs přivedli (s ohledem na jeho smlouvu) pouze k tomu, aby týmu pomohl postoupit do playoff a případně v pár zápasech Stanley Cupu? Možná ano, možná také ne.

Boyle by totiž mohl zapadat také do dlouhodobých plánů. Pokud budou mít Leafs po příchodu Boylea úspěch například v podobě postupu do playoff a pokud samotný hráč zapadne do týmu, tak by také on mohl mít zájem být součástí dlouhodobých plánů Toronta.

Boylova současná tříletá smlouva s ročním platem 2 miliony dolarů vyprší po letošní sezoně a dá se předpokládat, že jeho příští kontrakt nepřesáhne dva (případně tři) roky. A to se Torontu s ohledem na příští sezony velmi dobře hodí. Krátkodobými kontrakty si klub může lépe regulovat prostor pod platovým stropem s ohledem na příští smlouvy důležitých hráčů.

Bude zajímavé sledovat, jakým způsobem se po příchodu Boylea zvedne ice time celé čtvrté řady. Centři Ben Smith a Frederik Gauthier mají v letošní sezoně průměr 11:34 v případě Smithe a 09:41 v případě Gauthiera. Matt Martin je pouze na necelých devíti minutách.

Boyleův ice time se ovšem pohybuje o dvě minuty výše a navíc dokáže v tomto čase sbírat také body. Dá se čekat, že Mike Babcock dopřeje Boyleovi mnoho času v obranném pásmu. To by mohlo uvolnit prostor pro nasazování Austona Matthewse v útočném pásmu.

Předpokládejme, že se Brendan Shanahan, Babcock a Lou Lamoriello budou snažit přesvědčit Briana Boylea k tomu, aby v Torontu zůstal a stal se pro mladý tým tolik potřebným učitelem a zároveň tahounem v několika příštích letech. Na ledě a v kabině by mohl skvěle zapadnout.

Ten risk za to stojí. Boyle je lepší, než dejme tomu hráč z páté desítky příštího draftu, který nebude podle odhadů tolik kvalitní. Leafs mohou hrát playoff nejenom v letošní sezoně, ale také v každé další za předpokladu, že si Boylea udrží.

A za nepříliš vysokou cenu Maple Leafs vyplní jednu z posledních velkých mezer v sestavě.

9 thoughts on “Přichází Brian Boyle

 1. Zaujala ma posledná veta “ Maple Leafs vyplní jednu z posledních velkých mezer v sestavě“. Ktoré sú podľa Vášho názoru ešte ďalšie veľké medzery v zostave maple leafs ?

 2. Obrana rozhodně není stoprocentní. Jednoho až dva kvalitní beky by to chtěl.

  Místo druhého brankáře, když McElhinney nepodepíše novou smlouvu, protože mladíci na farmě budou potřebovat ještě asi rok v AHL.

  Tři útoky se zdají velmi dobré. Celkově ten tým vypadá slušně podle mě

 3. já jsem spokojen.
  Drafty budem potřebovat až tak za další rok,takže to jedno z druhých kol nám nemusí vadit.
  Posila jak píšeš v článku na vhazování je velmi důležitá,na oslabení byl v Tampě až 6 nejvytěžovanější,ale u nás dostane toho prostoru více,je jen otázkou jestli to je schopen ubruslit,což třeba Martin absolutně není.
  Ale že by zůstával u nás i po sezoně a navíc na 3 roky,si nemyslím,jedině ,že by šel Martin do Vegas,ale mít 4,5 mega na další 3 royk ve dvou hráčích 4lajny je v dnešní době moc velký luxus.
  M.

 4. Jak vylepší hru v oslabení, když to oslabení svými fauly sám každou chvíli způsobuje? Ja z něj teda nadšený nejsem.

 5. Tak tenhle aspekt jsem až tak nezkoumal a je fakt,že 54z/48 PIM je dost no..
  Tak uvidíme jak zapadne a jestli bude platný.

 6. Nepřijde mi 48 PIM nějak strašných ve srovnání s Kadrim 81 nebo Polákem 40…

 7. Obránce neberu,to je jiná kategorie,Kadri je v tomhle Kadri…podle mne je to dost,třeba Komarov nehraje zrovna v rukavičkách a má 25 PIM.
  Nevím kolik má Boyle vyšších trestů,to jsem nerozluštil

 8. Michale jenžte to nemůžeš srovnat s Kadrim, nebo Polákem. Musíš to přičíst… ale je fakt, že dnes zatím sedět nešel, ale ještě není ani půlka zápasu. =)

 9. Prostě těch oslabení ted budeme hrát víc. Zvlášte, pokud nahrazuje v sestavě Smitha, který nesedí prakticky nikdy. Ale tak nejsme v oslabení zas tak špatní a sakra, ploutve akorát srovnaly.

Napsat komentář