Co nám ukázala uzávěrka přestupů?

Generální manažer Maple Leafs Lou Lamoriello dal před uzávěrkou přestupů v letošní sezoně jasně najevo jednu věc. Držíme se plánu. Přesně tak se dá shrnout přístup Maple Leafs ke konci přestupového období a zároveň ke zbytku letošní sezony.

Dvacet zápasů před koncem základní části se Maple Leafs sice stále snaží o postup do playoff, ale během letošní uzávěrky přestupů se vyhnuli pokušení odstoupit od dlouhodobého plánu kvůli krátkodobému cíli.

Ta zpráva je jasná. Maple Leafs chtějí zůstat v nastolené cestě a budovat tým v postupných krocích.

„Postup do playoff je něco, o co všichni usilujeme. Myslím si ale, že nejdůležitější je nyní zůstat v nastolené cestě. Nepřemýšlet nad konečným výsledkem a pokračovat v tom, co jsme doteď dělali. Myslím si, že to, co jsme našim mladým hráčům dali, je příležitost být s lidmi, kteří mají zkušenosti a také jim pomohou rozvíjet tuhle vítěznou kulturu,“ řekl Lou Lamoriello po uzávěrce přestupů na setkání s novináři.

Podle slov Lou Lamoriella nepohlížel tým k uzávěrce přestupů s nějakými touhami.

„Když se nic neuskuteční, tak pro nás to nic neznamená. V předchozích dnech jsme měli příležitost získat Briana Boylea. Myslím si, že bylo velmi dobře popsané, co nám nyní přináší. Dnes jsme přivedli Erica Fehra, který je také velmi vyspělým hráčem. Má zkušenosti z vyhrávání a myslím si, že oba mohou našim mladým hráčům, které máme v sestavě něco předat. Jsme s tím velmi spokojeni,“ popsal GM Toronta jedinou včerejší výměnu týmu.

Před uzávěrkou přestupů se spekulovalo o tom, že Leafs budou chtít přivést opravdu velkou posilu. Částečně jim to dovoloval prostor pod platovým stropem, respektive prostor nad platovým stropem, který Leafs získali zapsáním trojice Horton, Lupul, Robidas na listinu dlouhodobě zraněných hráčů. To se ovšem nestalo. A je to tak dobře.

Pojďme si tedy zkusit rozklíčovat, co nám příchody Boylea a Fehra dávají.

Brian Boyle je všeobecně lépe hodnocený než Eric Fehr. Jeho přínos mladé sestavě Maple Leafs může být mnohem větší než v případě Fehra. Navíc výhoda Boylea je v končícím kontraktu už po letošní sezoně, zatímco Fehr bude mít platnou smlouvu na 2 miliony dolarů ještě pro příští rok. Pokud si obě strany (Boyle a Maple Leafs) padnou takříkajíc do oka, mohli by si Leafs s hráčem vyjednat lepší smlouvu.

Pokud se podíváme na příchod Fehra, tak se sice hovoří o jeho zkušenostech nebo postavě, kterou může ve čtvrtém útoku uplatnit. Jenže v 31-ti letech už to určitě nebude ten hráč, který ve dvou sezonách v řadě (2013-14, 2014-15) zaznamenal více než 30 bodů. Navíc Maple Leafs mají s Brianem Boylem poměrně solidní čtvrtý útok. Složení s Martinem a produktivním Leivem na křídlech nemá podle mě chybu.

Mimochodem Josh Leivo v osmi posledních zápasech posbíral devět bodů.

A proto mám názor, že za příchodem Erica Fehra stojí jeden jediný důvod. Červnový rozšiřující draft.

Jeho smlouva na sezonu 2017-18 a 40 odehraných zápasů v letošní sezoně znamenají, že Fehr splňuje požadavky na to, být nabídnutý v rozšiřujícím draftu klubu Vegas Golden Knights.

Maple Leafs nemají mnoho dalších útočníků, kteří v současné době tyto požadavky splňují a klub je zároveň nechce ztratit. Jsou jimi pouze Nazem Kadri, James van Riemsdyk, Tyler Bozak, Leo Komarov, Matt Martin a právě Eric Fehr.

Nabízí se také Ben Smith, která bude ovšem po letošní sezoně nechráněným volným hráčem. Maple Leafs by s ním tedy nejprve museli podepsat novou smlouvu, aby mohl být nabídnutý. Zároveň ještě Smith musí odehrát alespoň jeden zápas, aby splnil podmínku v počtu odehraných zápasů.

Dá se velmi lehce odhadnout, které dva útočníky si Maple Leafs vyberou a nabídnou novému klubu.

„Tohle určitě ovlivní proces v tom, jaké rozhodnutí uděláte,“ řekl Lou Lamoriello.

Dokážu si tedy představit, že Eric Fehr stráví většinu sezony na tribuně jako pojistka v případě nějakého zranění případně v pár zápasech jako mentor mladších spoluhráčů a v červnu bude nabídnutý Vegas. Není samozřejmě nikde psáno, že si ho Golden Knights vyberou do svého týmu. V tom případě ho pravděpodobně potká stejný osud, jako v letošní sezoně Brookse Laicha nebo Milana Michálka. Totiž, že stráví příští rok v AHL.

2 thoughts on “Co nám ukázala uzávěrka přestupů?

  1. K tomu Benovi Smithovi, jemu končí po sezone zmluva a tak asi nemôže byť ponúknitý Las Vegas. Ale možno sa mýlim.

  2. Ano máš pravdu Slavio. Museli bychom ho podepsat, chtěl jsem to tam napsat, ale vypadlo mi to 🙂
    Děkuju za upozornění.

Napsat komentář