Leafs se připravují na důležité zápasy

Toronto Maple Leafs zakončili v pátek večer šňůru zápasů po západním pobřeží a po nočním letu domů se již v neděli tým připravoval ve své tréninkové hale na důležité zápasy v tomto týdnu.

Po tom, co kouč Mike Babcock hráčům za zavřenými dveřmi připomenul, že o playoff se hraje jinak, než jak tým předvedl v posledních zápasech, předstoupil před přesně čtyři reportéry:

„Nedostali jste zprávu o kostele? To je neuvěřitelné,“ vtipkoval kouč před reportéry, kteří se navzdory neděli sešli v tréninkové hale Maple Leafs.

„Měli byste dostat bonus,“ dodal kouč.

Navzdory prohrám v Kalifornii byla nálada na prvním domácím tréninku Maple Leafs velmi optimistická.

„Mám pocit, jako by byla nálada stále velmi uvolněná,“ řekl Nazem Kadri. „Nikdo nepanikaří. Zatím nepociťujeme žádný tlak. Je to zábava. Jsme v situaci, ve které jsme chtěli být.

„Takže v letadle cestou domů nebylo ticho?,“ dostal Kadri otázku.

„Je těžké být potichu tak dlouho. Prostě si užíváme, že máme jeden druhého kolem sebe. Nikdo nepanikaří. Stále víme, že máme dobrý tým. Když budeme hrát správným způsobem, tak víme, že výhry přijdou,“ řekl útočník.

Jenže bilance 0-2-1 ve třech zápasech v Kalifornii a 0-2-3 v posledních pěti zápasech celkem poslala Maple Leafs mimo osmičku týmů na playoff místech.

A jestli si Leafs chtějí prodloužit sezonu zápasy v playoff tak se musí plně soustředit na posledních pět týdnů základní části. V posledních 18-ti zápasech nastoupí Maple Leafs desetkrát na domácím ledě.

„Během roku máte pauzu, tak to prostě je. Chcete se litovat? Potom teda pauza bude pokračovat. Chcete se do toho trochu zakousnout a trpět? Tak to udělej. Není to tak v životě? Život se odráží ve sportu a sport se odráží v životě. Chcete mít ze sebe špatný pocit a jít domů sklíčený? Můžete, ale pak se nezlepšíte,“ říkal kouč po tréninku.

„Ale když se zakousnete a dostanete se k další věci, tak se můžete zlepšit. A my k tomu máme nyní příležitost a jsem si jistý, že to uděláme.“

Na nedělním tréninku kouč hlasitě uděloval pokyny při nácviku pokrývání prostoru, které dělalo Torontu potíže v předešlých zápasech.

„V průběhu zápasů máme tyhle výpadky několikrát za třetinu. Musíme se trochu stáhnout a musíme vymyslet jak tyhle zápasy zakončit výhrou,“ řekl po tréninku útočník Nazem Kadri.

Hráči potvrdili, že 50-ti minutový nedělní trénink byl o tom, doladit si systém hry.

Když Maple Leafs ztráceli těsné zápasy na začátku sezony, tak jejich mantrou bylo držet se systému. Podle obránce Morgana Riellyho by ho ani nyní Leafs neměli opouštět.

„Když budeme hrát naši hru, tak se až do konce sezony o playoff popereme. V této části sezony je mezi výhrou a prohrou velmi malá hranice. Záleží na maličkostech. Tohle je část, kde se můžeme zlepšit. Víme, co je v sázce,“ řekl Rielly.

Maple Leafs mají v letošní sezoně bilanci v samostatných nájezdech 1-8 a kouč Mike Babcock samozřejmě zaznamenal nájezd Nikity Kucherova z Tampy Bay na ledě Buffala Sabres.

„Vynikající,“ řekl Babcock.

Podle kouče je potřeba, aby hráči měli při nájezdech více zábavy.

Toronto v zápasech na západě srážely stále stejné chyby – chyby v obraně, ztracené koncovky zápasů a další prohra v nájezdech. To vše mělo za následek tři prohrané zápasy a Leafs mohli jenom sledovat, jak je z posledního postupového místa odsunuli o jeden bod lepší New York Islanders.

Ještě nedávno měli Leafs pět zápasů k dobru na Boston Bruins. Nyní má Toronto pouze o jeden zápas méně ale ztrácí čtyři body.

Do konce základní části bude Toronto hrát dohromady celkem šest zápasů s trojicí Detroit, Florida a Tampa Bay. Pokaždé jednou doma a jednou venku.

Už v úterý nastoupí Maple Leafs doma proti Detroitu. Následuje čtvrteční zápas doma s Philadelphií. Poté se Leafs vydají na třízápasovou sérii venku. V sobotu nastoupí v Carolině a příští týden na ledě Floridy a Tampy Bay.

Dá se říct, že tyhle zápasy prakticky rozhodnou o tom, jestli bude mít Leafs v samotném konci základní části ještě o co hrát.

„Jsme v dokonalé pozici. Kdybychom tohle věděli na začátku sezony, byli bychom nadšení,“ řekl Mike Babcock.

„Nemyslím si, že bychom hráli strašně. V minulém zápase jsme inkasovali tři branky, kdy jsme bezdůvodně udělali chyby v obraně. Takže to musíme vyladit a začít znovu tlačit,“ dodal Babcock.

V sestavě se neočekávají žádné výrazné změny. Obránce Connor Carrick je stále zraněný, ale v neděli se již byl ukázat v tréninkové výstroji.

Kouč věří, že si Brian Boyle brzy zvykne na svůj nový tým. Ve svém prvním zápase v dresu Toronta prohrál některá vhazování, ale v Anaheimu už to bylo mnohem lepší. Plán kouče Maple Leafs je nechat čtvrtý útok ve složení s Brianem Boylem, Mattem Martinem a Nikitou Soshnikovem. Přítomnost Martina s Boylem slouží totiž také jako strašák pro soupeře, který by se chtěl zaměřit na nováčky Maple Leafs.

„Martin nenechá nikoho pohlavkovat. Máme spoustu mladých hráčů a já je nechci nechat krosčekovat a nadávat jim. Nikoho na ochranu jsme neměli. Nyní máme najednou s Boylem dva velké chlapy. Myslím si, že v Anaheimu hrála jejich řadě opravdu dobře,“ říkal Mike Babcock.

Navzdory devíti bodům v osmi zápasech ale vypadl ze sestavy silový Josh Leivo. Přednost dostal rychlý Nikita Soshnikov a podle Babcocka to byl těžké rozhodování.

„Ale Soshnikov je pro nás opravdu důležitý. Hraje v oslabení a hraje opravdu rychle. Dnes jsem mluvil s Leivem. Prostě se musí držet lovu. Hrál dobře, když byl v sestavě. O tom není pochyb. Je to prostě jedna z těch situací, kde jsem se rozhodli, tak jak jsme se rozhodli.“

Na svůj první start v dresu Maple Leafs čeká také nový útočník Eric Fehr, který přišel před uzávěrkou přestupů. Mike Babcock si je ale podle svých slov jistý, že si cestu do sestavy najde. Zatím tomu tak ale není.

Sestava na nedělním tréninku:

Hyman-Matthews-Nylander
Komarov-Kadri-Brown
van Riemsdyk-Bozak-Marner
Martin-Boyle-Soshnikov
Fehr, Leivo

Rielly-Zaitsev
Gardiner-Marchenko
Hunwick-Polák
Marinčin-Smith

Andersen
McElhinney

Mimochodem hráči si již vyzkoušeli některé části výstroje v zelené barvě připravené pro zápas s Chicagem Blackhawks, ve kterém Maple Leafs nastoupí v zelených dresech St. Pats.

5 thoughts on “Leafs se připravují na důležité zápasy

  1. Souhlas, tohle je přesně to, co jsem toužil číst během volna. Co se trénuje, jak k tomu Babs a hráči přistupují. Díky.
    I když mne trošku překvapilo, že jsou všichni tak v klidu. Čekal jsem nějaké to prohlášení o uvědomování si, že ted se láme chleba… ale tak co už.
    Neví někdo, kdy dal JVR naposledy gol? Nebo kolik jich dal od toho zatraceného ASG?

  2. JVR je nějak v krizi…koukal jsem na jeho jeden rozhovor a docela odsekával. Asi ho to pěkně sere. Snad se brzo trefí…už ani nevím, kdy dal naposledy gol

  3. JVR – 14 zápasů a 45 střel na branku. Naposledy dal gól 4.února Bostonu, kdy se prosadil hned 2x (sportsnet.ca).

Napsat komentář