Toronto si připomene kořeny své organizace

Hráči Maple Leafs si v sobotním zápase proti Chicagu Blackhawks obléknou repliku historických dresů Toronta St. Pats, kteří předcházeli dnešním Maple Leafs.

Když 7. prosince 1919 odkoupil amatérský hokejový klub Toronto St. Patricks of the Ontario Hockey Association licenci klubu Toronto Arenas v NHL, přijal profesionální tým NHL kratší verzi svých amatérských protějšků a do sezony 1919-20 tak vstoupil klub Toronto St. Patricks (zkráceně St. Pats) v bílých a zelených barvách.

Replika dresů St. Pats je tak skvělou připomínkou irských kořenů Maple Leafs.

St. Patricks z OHA byli pojmenovaní ve snaze apelovat na irské kořeny obyvatel Toronta. V roce 1847 mělo město 20 000 irských obyvatel. Ten rok ale přijelo do Toronta dalších 38 tisíc Irů v důsledku hladomoru v jejich domovské zemi. Od té doby se stalo Toronto známé jako malý Belfast a přijalo mnoho charakteristických rysů irského města včetně rivality mezi Iry a Angličany.

Irský původ je v celé Severní Americe stále velmi patrný a den po oslavách svátku Svatého Patrika a v den, kdy na torontském ledě ožijí St. Pats si pojďme připomenout některé velké osobnosti klubu s irskými kořeny a vazbami na Irsko.

Conn Smythe

Tím asi nejdůležitějším mužem v historii Maple Leafs je bezesporu Conn Smythe. Jeho irský původ má na svědomí jeho otec Albert Smythe, který se narodil v Gracehill v Severním Irsku a do Kanady přišel v roce 1889.

Otec Conna Smythe se v 80. letech 19. století oženil s angličankou Mary Adelaide Constantine známou také jako Polly, ale jejich manželství vydrželo pouze pár měsíců. Conn Smythe si pamatuje svou matku jako krásnou ženu, ale také jako opilkyni a potížistku zatímco jeho otec Albert byl tichým mužem.

Albert Smythe byl vegetariánem a v roce 1891 také jedním ze zakládajících členů Theosofického hnutí madam Blavatské. Až do posledních let svého života vydával Albert Smythe jeho zpravodaj.

Conn Smythe byl jak známo mužem, kterému se na začátku roku 1927 s pomocí akcionáře klubu Toronto St. Pats J. P. Bickella podařilo přesvědčit manažera a majitele St. Pats Charlieho Querrieho k tomu, aby přijal jejich nižší nabídku a klub Toronto St. Pats po odkoupení přejmenoval na Toronto Maple Leafs.

King Clancy

Člena Hokejové síně slávy, jehož číslo 7 je vyvěšeno pod stropem Air Canada Centre, přivedl do Toronta Conn Smythe v roce 1930 výměnou z Ottawy Senators za 35 tisíc dolarů a dva hráče k tomu. Jako obránce vyhrál celkem tři Stanley Cupy, z toho jeden v sezoně 1931-32 právě s Maple Leafs.

Mimochodem peníze na Clancyho příchod vyhrál Conn Smythe v sázkách na dostihy. GM Maple Leafs vlastnil koně jménem Rare Jewel (Vzácný drahokam), který jednoho dne běžel dostih s kurzem 106:1. Aby zvýšil šance svého koně na výhru dal mu Smythe napít Brandy. Silně opilý kůň dostih vyhrál a Smythe si ten rok připsal nejvyšší výhru v sázkách na dostizích v Kanadě.

Přezdívka Franka „Kinga“ Clancyho patřila původně jeho otci, fotbalovému hráči v Ottawě. Frankův otec byl ve fotbale velmi dobrý a byl proto přezdívaný „King of the Heelers“ nebo jenom zkráceně „King“. Stejná přezdívka poté připadla také jeho synovi Frankovi.

V dresu Maple Leafs odehrál King Clancy 286 zápasů základní části a 37 zápasů playoff. V sezoně 1936–37 odehrál pouze šest zápasů a rozhodl se ukončit kariéru. Se 136 vstřelenými brankami končil svou kariéru jako obránce s nejvíce nastřílenými brankami v historii NHL.

V sezoně 1953–54 se postavil na střídačku Maple Leafs a tři roky vedl tým jako kouč. Příliš se mu ale nedařilo a Leafs pokaždé skončili hůře než předchozí rok. Conn Smythe mu následně nabídl místo asistenta a v 60. letech působil pod Punchem Imlachem jako asistent kouče a Generálního manažera. Společně pak dovedli Maple Leafs v letech 1962, 1964 a 1967 ke třem Stanley Cupům.

Red Kelly

Je jedním z nejúspěšnějších hráčů NHL v historii. Získal celkem 8 Stanley Cupů, nejvíce ze všech hráčů, kteří nikdy nehráli v dresu Montrealu Canadiens. Čtyři Stanley Cupy vybojoval v dresu Maple Leafs (1962, 1963, 1964, 1967) a čtyři v dresu Detroitu Red Wings (1950, 1952, 1954, 1955).

Je jediným hráčem, který nikdy nehrál za Montreal a přesto byl členem dvou z devíti dynastií, které NHL v celé své stoleté historii zná. Před zápasem Centennial Classic mezi Maple Leafs a Red Wings 1. ledna 2017 byl vyhlášený jedním ze stovky největších hráčů v historii NHL.

Kelly by nikdy nenosil dres Maple Leafs, kdyby nebylo vytrvalosti a tvrdošíjnosti Punche Imlacha. V Detroitu hrál jako obránce, jenže Imlach chtěl, aby Kelly nastupoval v dresu Toronta na centru proti montreálskému Jeanu Beliveauovi. A tak kouč Toronta změnil obránce Kellyho na Kellyho útočníka.

Ve 470 zápasech v dresu Maple Leafs nastřílel Kelly 119 branek a přidal 232 asistencí. Celkem zaznamenal 351 bodů. V 70 zápasech playoff měl na svém kontě 17 branek a 55 bodů a byl členem posledního vítězného týmu Toronta v roce 1967.

Pat Burns

Kouč, který dovedl Maple Leafs dvakrát v řadě do konferenčního finále, určitě nebyl chlap, se kterým byste si chtěli zahrávat. Bývalý policejní důstojník získal v roce 1993 trofej Jacka Adamse pro nejlepšího kouče sezony.

Pod jeho vedením chyběl Torontu krůček k postupu do finále Stanley Cupu. V roce 1993 prohráli Maple Leafs v sedmi zápasech s Gretzkyho LA Kings. O rok později Maple Leafs nestačili v pěti zápasech na Vancouveru Canucks.

Patřil mezi ty kouče, kteří dali jasně najevo, kdo je šéfem. Jako dítě si vždy představoval, jak hraje NHL a jak vyhraje Stanley Cup. Jakmile si uvědomil, že nemá dostatek talentu k tomu, aby se stal profesionálem, tak se stal policistou. Jeho sen o Stanley Cupu se mu ale vyplnil. V roce 2003 dovedl New Jersey Devils jako kouč ke třetímu Stanley Cupu v jejich historii.

V roce 2010 pak prohrál svou bitvu s rakovinou a v roce 2014 byl uveden do Hokejové síně slávy.

Před zápasem s Dallasem Stars 22. listopadu 2010 uctili Maple Leafs svého kouče videem promítaným na kostce nad ledovou plochou.

Pat Quinn

Další člen Hokejové síně slávy a kouč, který dovedl Toronto dvakrát do konferenčního finále.

Pat Quinn byl notoricky známý svými irskými kořeny a vždy se k nim hrdě hlásil. Dokazovala to také jeho přezdívka „The Big Irishman“.

Během své hráčské kariéry byl známý jako nepříjemný tvrdý bek, který se nikdy neobával shodit rukavice. Během své nováčkovské sezony v dresu Maple Leafs se proslavil v playoff 1969 tvrdým hitem na Bobbyho Orra, který upadl do bezvědomí a na ledě se strhla rvačka všech hráčů obou týmů.

Jeho kariéra je orámována úspěchy napříč celým hokejovým světem.

Dva roky po své smrti byl v roce 2016 Pat Quinn uvedený do Hokejové síně slávy.

Když Maple Leafs 29. listopadu 2014 uctili svého bývalého kouče během domácího zápasu s Washingtonem Capitals, zněla halou Air Canada Centre píseň The parting glass od skupiny High Kings. To jenom dokládalo to, jak moc mu záleželo na jeho irském odkazu.

Poctu pro Pata Quinna si připravil také brankář Frederik Andersen, který si nechal k dnešnímu dni připravit speciální masku, na které je kouč Pat Quinn také vyobrazený. Kromě Quinna je na jeho masce také King Clancy nebo hvězda St. Pats Babe Dye.

„Prostě jsem si myslel, když už budeme mít v zápase zelené dresy St. Pats, tak by bylo pěkné jít s nimi,“ řekl Andersen.

4 thoughts on “Toronto si připomene kořeny své organizace

  1. Krásny článok a fakt mi vyšla slza pri videu na Pata Quinna

  2. Angi díky, opraveno.

    Není to celé moje práce, měl jsem inspiraci v jednom anglické článku a doplnil jsem to některými informacemi navíc…:-)

Napsat komentář