Co nás čeká do konce základní části?

Maple Leafs zbývá odehrát do konce základní části šest zápasů. A cíl je jasný.

Toronto zatím stále drží místo v playoff s malým náskokem čtyř bodů před devátou Tampou Bay Lightning. Obecně přijatou hranicí pro postup do playoff je zatím počet 94 bodů. V případě tohoto bodového zisku mají Maple Leafs podle serveru sportsclubstats.com šanci na postup do playoff mezi 77,3% a 87,3% v závislosti podle bilance, kterou uhrají. V případě větší procentuální šance potřebují Maple Leafs uhrát bilanci 2-3-1. Ovšem už bilance 3-3-0 a zisk 95 bodů dává Torontu více než 98% šanci na playoff. A to je už téměř jistota playoff.

Pojďme se podívat co nás v následujících devíti dnech čeká.

Dnešním zápasem na ledě Detroitu Red Wings a pondělním zápasem v Buffalu vyčerpají Maple Leafs v letošní základní části svou porci zápasů venku. Toronto má před posledními dvěma zápasy venku bilanci na ledě soupeře 17-14-8. Pokud tuto bilanci srovnáme s bilancí zápasů venku v loňské sezoně, kterou měli Maple Leafs 15-24-2, tak vidíme opravdu velké zlepšení.

Dva body jsou proti týmům, které už opravdu o nic nehrají, tou absolutně nejvyšší nutností. Cokoliv menšího než dva body z následujících dvou zápasů by pravděpodobně postup Toronta do playoff výrazně ohrozilo. Jenže zápasy v Detroitu a v Buffalu nebudou jednoduché.

Red Wings se loučí se svou Joe Louis Arénou, která je od roku 1979 domovem Red Wings a kde rival Toronta slavil zisk čtyř Stanley Cupů. V letošní sezoně má Toronto s Detroitem jasnou bilanci 3-0, ale zápas pod otevřeným nebem Maple Leafs vyhráli po infarktové třetí třetině až v prodloužení.

Buffalo je zase pro Toronto opravdu prokleté. Historicky mají Maple Leafs na ledě Buffala Sabres nejmenší procentuální úspěšnost výher – pouhých 30% vyhraných zápasů. Horší úspěšnost mají Leafs už jenom v Minnesotě, kde ovšem odehráli pouze 8 zápasů základní části. Historicky má Toronto v Buffalu bilanci 28-71-6. V letošní sezoně v Buffalu zatím 1-1 a celkově 2-2.

Letošní základní část Toronto zakončí čtyřmi zápasy v řadě na domácím ledě. Jenže soupeřem Toronta budou top týmy Východní konference soupeřící o první místo v Metropolitní divizi a tím pádem také o první místo v celé Východní konferenci. Navíc Toronto čeká vzájemný zápas se soupeřem tlačící se do playoff…horší rozlosování Toronto už opravdu potkat nemohlo.

Podívejme se na jednotlivé zápasy popořadě.

Jako první přijede do Toronta příští úterý soubor Alexandera velikého. Capitals jsou v současné době vedoucím týmem celé Východní konference a je možné, že až budou Maple Leafs hrát s Pittsburghem a Columbusem, tak o vítězi Metropolitní divize a celého Východu nebude pochyb. Caps mají aktuálně velmi dobrou formu a čtyř respektive pětibodový náskok na své pronásledovatele. Bilance Maple Leafs s Capitals v letošní sezoně je 1-0-1 s výhrou na domácím ledě.

Příští čtvrtek se v Torontu zastaví Tampa Bay. A to bude zápas jara…tedy alespoň před případným postupem do vyřazovacích bojů. Před dnešními zápasy jsou Lightning čtyři body za Torontem tři body za Bostonem, který drží poslední postupové místo. Zápas v Torontu bude pro Tampu Bay druhým ze tří zápasů venku v řadě. Dva dny předtím hrají Lightning právě v Bostonu a následující den v Montrealu. Základní část Tampa zakončí domácím zápase s Buffalem. Tampa Bay se od uzávěrky přestupů neuvěřitelně zvedla. Odepisovaný tým neměl příliš povedenou sezonu a Lightning trápil velký počet zranění. Klub se před uzávěrkou přestupů zbavil a jedničky Bena Bishopa a zdálo se, že sezonu zabalí. Jenže místo toho Nikita Kucherov vede své spoluhráče směrem k playoff a tým ještě může povzbudit možný víkendový návrat Stevena Stamkose. V letošní sezoně Toronto dvakrát Tampu porazilo, ale na domácím ledě prohrálo 3-7. Bilance 2-1-0.

Předposlední den základní části zavítají do Toronta držitelé Stanley Cupu z loňské sezony. Pittsburgh bude mít boj o první místo velmi ztížený. Poslední tři zápasy základní části hraje venku. Před zápasem v Torontu je čeká snadný soupeř z New Jersey a poslední zápas základní části naopak jeden z těch těžších, New York Rangers. V letošní sezoně má Toronto s Pittsburghem bilanci 1-1 s výhrou 2-1 v prodloužení na domácím ledě. Na konci března neměl Pittsburgh vůbec dobrou formu. Prohrál čtyři zápasy v řadě (dvakrát po nájezdech) a tým trápí zranění několika důležitých hráčů.

A je tu poslední zápas základní části. V tom Maple Leafs nastoupí proti Columbusu Blue Jackets. Tým, který je asi největším překvapením v letošní sezoně má opravdu velké ambice a nechce se spokojit s pouhým postupem do playoff. Blue Jackets se mohou spolehnout na jednoho z nejlepších brankářů v lize a vyrovnaný útok s velmi nepříjemným herním stylem. Blue Jackets mají aktuálně pátý nejlepší útok a druhou nejlepší obranu v lize. Lepší poměr vstřelených/inkasovaných branek má pouze Washington Capitals. Toronto dokázalo minulý týden překvapivě vyhrát na ledě Blue Jackets a vyrovnat tak bilanci v letošní sezoně na 1-1. Oba zápasy se hráli v Columbusu. V zápasech venku je ovšem Columbus hned po New Yorku Rangers nejlepším týmem ve Východní konferenci.

Maple Leafs už několik týdnů hovoří otevřeně o postupu do playoff jako o svém cíli. Pro kouče Mikea Babcocka představuje postup jediný možný konec základní části. Jenže pouhý postup nemusí být vše, čeho Toronto může dosáhnout.

V tabulce Atlantické divize ztrácí Maple Leafs pouhé dva body na Ottawu Senators. Ještě v půlce března přitom Maple Leafs po prohře na ledě Floridy Panthers vypadli dokonce z osmičky pro playoff. Jenže Toronto si bilancí 6-1-1 v posledních osmi zápasech přiblížilo téměř na na dosah dokonce výhodu domácího prostředí v prvním kole playoff! A to je něco, o čem snilo před letošní sezonou možná jenom pár fanoušků (včetně mě). Každopádně série prvního kola playoff s divizním a provinčním rivalem z Ottawy by už tak byla pro fanoušky opravdu velkým lákadlem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *