Maple Leafs se loučí s Joe Louis Arenou

Dnes večer: Toronto (37-24-15) proti Detroit (31-34-12)
Posledních 10 zápasů: Maple Leafs 7-2-1; Red Wings 5-4-1

Toronto Maple Leafs odehrají dnes večer poslední zápas na ledě Joe Louis Areny v Detroitu. V letošní sezoně se otáčí směry obou týmů. Zatímco Maple Leafs jsou na cestě vrátit se zpět do playoff a stát se jedním z týmů špičky celé NHL, tak Red Wings budou chybět v playoff poprvé po 25-ti letech a je jasné, že klub čeká generační obměna. Mladý tým Toronta v letošní sezoně třikrát svého rivala porazil včetně jediného zápasu na ledě areny, kterou Red Wings po letošní sezoně opustí. Toronto vyhrálo 25. ledna v Detroitu 4-0.

Naposledy se Torontu podařilo vyhrát všechny zápasy s Red Wings v základní části v sezoně 1979-80.

Maple Leafs

Toronto si veze do Detroitu výbornou formu. V posledních 12-ti zápasech Maple Leafs uhráli bilanci 9-2-1 a tlačí se nejenom do playoff, ale také na druhou divizní příčku Ottawy Senators.

Maple Leafs v posledních zápasech rozhodně vylepšili obranou část své hry. Desetkrát v posledních 12-ti zápasech inkasovali dvě a méně branek. Pouze v jediném z těchto deseti zápasů Leafs nevyhráli – v zápase 18. března s Chicagem Blackhawks, ve kterém si klub připomínal časy St. Pats. Ve čtyřech zápasech byl navíc na konci zápasu pouze jednobrankový rozdíl a Maple Leafs mají v těchto zápasech bilanci 3-0-1.

„Na začátku sezony byly tyhle zápasy pro nás bojem. V téhle fázi sezony je dohrávání těchto těsných zápasů pro nás určitě pozitivním znamením,“ řekl po minulém zápase útočník Auston Matthews.

Nováčci Toronta jsou po celou sezonu hnací silou týmu. V letošní sezoně už Auston Matthews překonal nováčkovský střelecký rekord Wendela Clarka a jenom tři body mu chybí k vyrovnání rekordu Petera Ihnačáka. V posledním zápase na ledě Nashville Predators pak Mitch Marner překonal rekord Guse Bodnara v počtu asistencí.

Trochu v pozadí je William Nylander, který je ovšem po celou sezonu možná nejvyrovnaněji bodujícím nováčkem Maple Leafs i přesto, že v zápase s Nashvillem skončila jeho 14-ti zápasová série, ve které si připsal alespoň jeden bod. Právě tato sérii vynesla Nylanderovi čerstvé ocenění nováčkem března. V letošní sezoně se tak stalo už podruhé, protože Nylander byl vyhlášený nejlepším nováčkem hned za první měsíc nové sezony. V prosinci ho napodobil Auston Matthews a v lednu pak Mitch Marner.

V posledním zápase Toronto vyhrálo na ledě Predators 3-1 a posunulo se na rozdíl dvou bodů za druhou Ottawu Senators v tabulce Atlantické divize. Ve střeleckém představení pokračoval Auston Matthews, který se trefil potřetí v řadě a je tak nejlepším střelcem celé ligy. Do branky Toronta se po jednozápasové pauze vrátil Frederik Andersen a jeho start se očekává také v dnešním zápase.

Sestava na dnešním ranním rozbruslení se nelišila od čtvrtečního zápasu. Rozbruslení se zúčastnil také Tyler Bozak.

Hyman – Matthews – Nylander
Komarov – Kadri – Brown
JVR – Bozak – Marner
Martin – Boyle – Kapanen

Gardiner – Zaitsev
Rielly – Carrick
Hunwick – Polák

Red Wings

Většina hráčů ze současné sestavy Maple Leafs si nemůže vůbec pamatovat, kdy naposledy Red Wings chyběli v playoff. Naposledy se tak stalo v sezoně 1989-90 a tehdy 15 hráčů Toronta ještě ani nebylo na světě.

Mimochodem ten rok se Maple Leafs do playoff postoupit podařilo…

Organizace Red Wings neprožívá vůbec příjemnou sezonu. Klub se musel v létě rozloučit se zesnulou legendou Gordie Howem a také se svým majitelem, zesnulým Mikem Ilitchem, pod jehož vedením se Red Wings stali jednou z nejlepších organizací za posledních 30 let a čtyřikrát v jeho éře vybojovali Stanley Cup.

Po třech výhrách ze čtyř zápasů (všechny zápasy se rozhodovali až v nastaveném čase) prohrál Detroit dva zápasy venku v řadě. Jenom den po pondělní výhře 4-3 v prodloužení prohráli Red Wings v úterý na ledě Caroliny 1-4. Ve čtvrtek pak Red Wings nestačili na ledě Tampy Bay a prohráli 3-5.

Ve druhém zápase s Carolinou si zlomil kotník útočník Luke Glendening a sezona pro něj tak předčasně skončila. V zápase s Tampou Bay si pak útočník Anthony Mantha zlomil prst v bitce a také on už do zápasů nezasáhne. Navíc od půlky února chybí obránce Jonathan Ericsson.

Do branky Red Wings se v dnešním zápase postaví Jimmy Howard pro kterého to bude teprve 24. zápas v letošní sezoně.

Úvodní vhazování v 1 hodinu po půlnoci našeho času.

Napsat komentář