Povedená základní část korunovaná postupem do playoff

Toronto Maple Leafs postoupili po třech letech opět do playoff. Je to poprvé pod koučem Mikem Babcockem a novým vedením. Pojďme se poohlédnout za základní částí, která Maple Leafs do playoff dovedla.

Jedním z hlavním důvodů postupu Maple Leafs do playoff je určitě Auston Matthews a naprosto fantastická hra ostatních nováčků. Loňská sezona 2015–16, jedna z nejhorších v historii Maple Leafs, dala Torontu možnost přivést možná největší talent světového hokeje v posledních letech. Z prvního místa na draftu 2016 si Maple Leafs vybrali osmnáctiletého Austona Matthewse, který naprosto zničil všechny možné nováčkovské rekordy v historii Toronta.

Není to ale jenom Matthews. V sestavě Toronta září také Mitch Marner, o kterém se v loňské sezoně tušilo, jak velký talent to je. Sezonu 2015-16 strávil ještě v juniorské lize, kde se vypracoval v jednu z největších juniorských hvězd a posbíral téměř všechna osobní a týmová ocenění. A také ve své první sezoně v NHL Marner potvrzuje své výjimečné hokejové myšlení a přehled ve hře, kterým udivoval v juniorech.

Výjimečnost letošní sezony nováčků v dresu Toronta potvrzuje následující tabulka. Pět z prvních třinácti a 3 z prvních 4 nejproduktivnějších nováčků v letošní sezoně hrají v dresu Toronta. To je opravdu úžasné.

Žádný tým nemůže v NHL uspět bez kvalitního brankáře. A Toronto má po letech opravdovou jedničku. Frederik Andersen si po nepovedeném začátku svého angažmá u Maple Leafs připsal v letošní sezoně bilanci 33-16-14 s průměrem 2,67 inkasované branky na zápas a s úspěšností zásahů 91,8%. Podobnou bilanci měl v dresu Toronta naposledy Vesa Toskala, který si v sezoně 2007-08 připsal bilanci 33-25-6. Měl ale horší průměr i úspěšnost zásahů. Žádný jiný brankář si od sezony 2007-08 nepřipsal více výher nebo lepší bilanci.

Do vyřazovacích bojů může vnášet trochu nejistoty obava o Andersenovo zdraví. Brankář Toronta inkasoval v letošní sezoně několik úderů do své hlavy a vynechal několik zápasů. Podle kouče Mikea Babcocka by ovšem Andersen na startu playoff neměl chybět.

Maple Leafs vylepšili v letošní sezoně výrazně hru v početní převaze. Úspěšnost přesilovky si Maple Leafs zvýšili o 8,4%. V oslabení se Toronto zlepšilo pouze o necelé procento. I tak jsou Maple Leafs mezi top 10 nejlepšími týmy v oslabení. Přesilovku mělo Toronto s úspěšností 23,8% celkově druhou nejlepší v celé lize. V zápasech na ledě soupeřů bylo Toronto s úspěšností 28,1% dokonce úplně nejlepší.

To vše jsou statistické údaje, které sice dokazují, jako povedenou základní část za sebou Maple Leafs mají. Jsou tu ovšem také události, které dotváří pohodu v týmu. To, jak si hráči sednou a jestli najdou společnou řeč.

Na začátku každé sezony se tým utváří už na tréninkovém kempu. Maple Leafs se druhý rok v řadě přesunuli na začátku přípravného období do provincie Nova Scotia a do města Halifax. Mnoho obyvatel tohoto města patří mezi velké fanoušky Maple Leafs a tým už v loňské sezoně poznal opravdu velkou pohostinnost Halifaxu. Fanoušci ve velkém počtu sledovali tréninky a tým pro ně připravil na oplátku několik akcí mimo led včetně autogramiády a také charitativní barbecue.

Na kempu v Halifaxu ovšem chybělo osm hráčů, kteří se na podzim účastnili Světového poháru. Ten se konal v Torontu a právě Světový pohár byl první příležitostí, kdy se poprvé ve své nové hale představil také Auston Matthews. V dresu výběru Severní Ameriky Matthews ve třech zápasech posbíral tři body za dvě branky a asistenci a už v září ukázal, na co se fanoušci Maple Leafs mohou těšit. Když se mladá superstar připojila s ostatními hráči ze Světového poháru k Maple Leafs tak právě účast na turnaji byla možná klíčová pro snadný vstup Austona Matthewse do přípravného kempu.

Hned v prvním zápase své kariéry naplno zazářila kometa jménem Auston Matthews. V prvním zápase Maple Leafs v nové sezoně se mladý Američan uvedl čtyřmi brankami do sítě Ottawy Senators a stal se tak prvním nováčkem od sezony 1943-44, kterému se něco podobného povedlo.

Začátek letošní sezony byl jako na houpačce. V říjnu Maple Leafs vyhráli pouze dva z prvních devíti zápasů. Většinu zápasů ovšem Toronto ztratilo chybami ve třetích třetinách. Naděje tady ale pořád byla. Na začátku listopadu přišla první úspěšná série šesti výher v osmi zápasech.

Po ní ovšem následoval nepříliš povedený přelom listopadu a prosince. Až do půlky prosince Maple Leafs i přes výborné výkony brankáře Frederika Andersena spíše prohrávali.

V zápase s Pittsburghem Penguins se to ovšem zlomilo. Maple Leafs vyhráli 2-1 v prodloužení a připsali si šest výher v sedmi zápasech. Úspěšnou sérii zakončila fantastická výhra 5-4 v prodloužení v zápase Centennial Classic s Detroitem Red Wings pod otevřeným nebem na stadionu BMO Field. Vítěznou branku vstřelil v prodloužení Auston Matthews.

Po dvou prohrách ze tří zápasů zkraje ledna si Maple Leafs připsali pět výher v osmi zápasech včetně dvou čistých kont Frederika Andersena ve dvou zápasech v řadě. Situaci ale zkomplikovalo zranění obránce Morgana Riellyho.

Následovala přestávka vyplněná zápas Hvězd hvězd, kterého se účastnil také Auston Matthews.

Po zápase hvězd se týmu nedařilo. Děravá obrana nestíhala a formu na čas ztratil také Frederik Andersen. Od konce ledna až do druhé poloviny února Maple Leafs nevyhráli dva zápasy v řadě. Po dvou výhrách s Carolinou a Winnipegem prohráli Maple Leafs dva zápasy na domácím ledě v nastavení.

Na přelomu února a března Leafs odjeli ke třem zápasům s týmy z Kalifornie. Z cesty se Toronto vrátilo pouze s jedním bodem ze zápasu s Los Angeles Kings. Na postup do playoff v ten moment asi málokdo myslel.

Jenže Maple Leafs odpověděli tím nejlepším možným způsobem. Do konce března si připsali devět výher ze 12-ti zápasů včetně důležité výhry 5-0 na ledě Tampy Bay Lightning, kterou si Leafs připsali po špatném výkonu v předchozím zápase na ledě Floridy Panthers (2-7). Následoval povedený zápas s Chicagem Blackhawks, během kterého si Maple Leafs zelenými dresy St. Pats připomněli počátky své stoleté historie. V dalších dvou zápasech Toronto porazilo těžké soupeře z Bostonu a Columbusu. Na začátku dubna Maple Leafs potvrdili svou formu dvěma výhrami v řadě na ledě Detroitu a Buffala.

Následovala čtyřzápasová série na domácím ledě, kterou si už všichni velmi dobře pamatujeme. Maple Leafs potřebovali získat dva body k jistotě postupu. Jenže prohráli dvakrát 1-4 s Washingtonem a Tampou Bay. Až v zápase s Pittsburghem Penguins si Maple Leafs doslova silou vůle vydřeli dva body a stvrdili tak svůj první postup do playoff v éře nového vedení s Mikem Babcockem na lavičce a Austonem Matthewsem na ledě.

Napsat komentář