V záři reflektorů

Auston Matthews je jasným favoritem na zisk ceny pro nejlepšího nováčka sezony. O tom není pochyb.

V mnoha zápasech letošní sezony jsme byli svědky toho, jak Auston Matthews vedl svůj tým v cestě za výhrou. V důležité fázi základní části, kolem vánoc a na přelomu roku, pomohl Maple Leafs 10-ti brankami ve 13-ti zápasech k osmi výhrám. Branky střílel především v prvních třetinách a často jeho byli jeho trefy první brankou v zápase.

Na začátku prosince otevřel skóre zápasu na ledě Bostonu, který Toronto vyhrálo 4-1. Trefil se ve dvou zápasech v řadě, které Maple Leafs prohráli po nájezdech (se San Jose a s Arizonou). Ve dvou důležitých zápasech na ledě Floridy a Tampy Bay otevíral skóre brankou v první třetině. A brankou rozhodl také novoroční Centennial Classic s Detroitem Red Wings pod otevřeným nebem na stadionu BMO Field.

Když se mu v březnu nedařilo tak prolomil smůlu jedinou brankou Maple Leafs v zápase s Chicagem Blackhawks. Následně se trefil v důležitém zápase na ledě Columbusu Blue Jackets a přelom března a dubna zakončil šňůrou pěti důležitých zápasů, během které vstřelil šest branek. Maple Leafs čtyři z těchto pěti zápasů vyhráli a vykročili tak směrem k playoff.

Základní část zakončil brankou a asistencí v klíčovém zápase s Pittsburghem Penguins, který definitivně rozhodl o postupu Maple Leafs do vyřazovacích bojů.

Už jsme se mohli přesvědčit o tom, že se Matthewsovi nepodlomí kolena pod tlakem zápasu nebo pod tíhou okamžiku. V letošní sezoně dovedl svůj klub, který v posledních sezonách čelil často výsměchu až playoff.

Matthews hraje jednoduše hokej podle svých nejlepších schopností. Dokáže vyhrát víc soubojů o puk než jich prohraje a dělá s pukem věci, které může dělat opravdu jenom málo lidí.

Od čtyřbrankového debutu prošel až ke 40-ti brankové sezoně způsobem, nad kterým fanoušci často jenom kroutili hlavou. Přesně tohle sliboval jeho výběr z prvního místa draftu.

„Celou dobu jsem říkal, že je neuvěřitelným hráčem a výjimečným talentem,“ řekl Zach Hyman, který na Matthewsově křídle odehrál celou letošní sezonu.

Zatímco Patrik Laine před draftem velmi nezrale říkal, že právě on je nejlepším hráčem na draftu a právě jeho by si měli Maple Leafs na draftu vybrat, tak Auston Matthews se skromností sobě vlastní říká, jak moc si váží možnosti stát se nejlepším nováčkem sezony.

„Bylo by mi ctí být považovaný za finalistu, když vidím, že je tady tolik skvělých nováčků tento rok. Měl jsem štěstí, že v této sezoně hraju s mnoha skvělými spoluhráči a táhneme Toronto,“ řekl Matthews ještě před tím, než byl seznam kandidátů na Calder Trophy zveřejněný.

Auston Matthews je prvním hráčem Toronta, který má možnost získat Calderovu cenu od sezony 1992-93, kdy byl mezi nejlepšími třemi nováčky brankář Felix Potvin. Posledním hráčem Maple Leafs, který cenu pro nejlepšího nováčka opravdu získal byl Brit Selby v roce 1966.

„Je to velmi jednoduché. Prostě se na něj podívejte. Podívejte se, co pro náš tým udělal,“ řekl o Matthewsovi další skvělý nováček Toronta v letošní sezoně Mitch Marner.

Byla to sezona, ve které nováčci Maple Leafs naprosto zbořili mnoho klubových rekordů a Auston Matthews se na tom podílel velkou měrou.

Se 40 vstřelenými brankami překonal klubový rekord Wendela Clarka. Jenom jediný hráč z celé ligy přitom nastřílel více branek, Sidney Crosby. Osm jeho branek bylo vítězných, nejvíce z celého týmu.

Se 69 body překonal o tři body výkon Petera Ihnačáka a samozřejmě vedl produktivitu celého týmu. To vše v útoku s nováčky Hymanem a Nylanderem případně Brownem.

Když se Auston Matthews před sezonou bavil s koučem Mikem Babcock o své roli v týmu tak se ho kouč ptal, jestli si opravdu troufá ve své první sezoně v NHL na pozici centra nebo jestli by radši působil na křídle, kde by to měl jednodušší. Odpověď je zřejmá. Podle svých slov chce být Auston Matthews brzy nejlepším hráčem na světě a proto si vybral centra.

Právě na tomto místě mají Maple Leafs slabinu od dob Matse Sundina a Matthews má určitě potenciál stát centrem, který velkou legendu Maple Leafs nahradí.

Nastřílet 40 branek se povedlo pouze 19 nováčkům v historii NHL. Matthews je jedním z nich. A navíc jedním ze šesti teenegerům.

V zápase 4. dubna na ledě Buffala Sabres se stal navíc nejlepším střelcem ze všech amerických hráčů v jejich první sezoně. S 39 brankami překonal Neala Brotena, centra Minnesoty North Stars, který v sezoně 1981-82 nastřílel 38 branek. Ani Mike Modano, Jeremy Roenick, Pat LaFontaine nebo třeba Patrick Kane nenastříleli ve své první sezoně více branek než Auston Matthews.

Se 32 brankami při vyrovnaném počtu hráčů na ledě byl Auston Matthews vůbec nejlepší v letošní sezoně z celé NHL. Je to šestý nejvyšší počet branek při vyrovnaném počtu hráčů nováčka v celé historii NHL. Matthews tak vyrovnal Erica Lindrose, Mario Lemieuxa nebo třeba Mikea Gartnera. Je jedním z devíti nováčků, kteří nastříleli tolik branek a prvním od sezony 1993.

190 cm vysoký a téměř 98 kilogramů vážící Matthews předvádí na ledě sílu, rychlost a elektrizující schopnosti.

„Střílí branky různými způsoby a myslím si, že to je pravděpodobně velký důvod toho, proč byl tak konzistentní. Má skvělou střelu, ale dokáže skórovat také z dorážky a jít tvrdě do branky,“ řekl Crosby.

Na rozdíl od Ovechkina nebo Stamkose má Matthews opravdu smrtící střelu zápěstím. V jeho 40-ti brankové sezoně bylo 19 zásahů střelou zápěstím, 10 po střele golfem, 6 z dorážky a pět backhandem.

Jeho 279 střel v základní části je dalším nováčkovským rekordem Maple Leafs. Jako jediný hráč zaznamenal v letošní sezoně střelu v každém zápase základní části. A pouze Ovechkin se 425 střelami, Teemu Selanne se 387 střelami, Dale Hawerchuk se 339 střelami a Wayne Gretzky s 284 střelami měli více střel ve své nováčkovské sezoně.

Se 14-ti prvními brankami v zápase byl Matthews v celé lize nejlepší a vyrovnal tak týmový rekord Davea Andreychuka.

Matthews se narodil v Kalifornii, ale vyrůstal v Arizoně. K hokeji ho v pouštním státě přivedl obrazně řečeno kapitán Arizony Coyotes Shane Doan. Neučil se tak hokej na zamrzlých rybnících jako velcí hráči v Kanadě. Přesto je díky své pracovní morálce už v 19-ti letech jedním z nejvyspělejších hráčů v dnešním hokeji. A díky tomu může hrát v klubu jako je Toronto Maple Leafs.

Nikdo jiný tak Calder trophy v letošní sezoně dostat nemůže.

Napsat komentář