Nová smlouva pro Zaitseva

Klub Toronto Maple Leafs v úterý oficiálně potvrdil podpis nové smlouvy s obráncem Nikitou Zaitsevem. Ruský obránce podepsal novou sedmiletou smlouvu s ročním platem 4,5 milionů dolarů. Pětadvacetiletý obránce si tak přijde celkem na 31,5 milionů.

Nová Zaitsevova smlouva začne platit od příští sezony. Od sezony 2019-20 vstoupí navíc v platnost upravená No-Trade Clause v podobě seznamu deseti týmů, do kterých si Zaitsev nepřeje být vyměněn.

V létě 2016 podepsal Zaitsev po sedmi letech v KHL s Maple Leafs roční smlouvu na 925 tisíc dolarů. Včetně výkonnostního bonusu si vydělal celkem 1 775 000 dolarů. Po letošní sezoně se měl stát chráněným volným hráčem.

Zaitsev ve své první sezoně v NHL odehrál všech 82 zápasů základní části, ve kterých zaznamenal 36 bodů za 4 branky a 32 asistencí. V základní části strávil vůbec nejvíce času na ledě ze všech hráčů Maple Leafs (1805:32). S časem 22:01 byl pak jeho průměrný čas na ledě druhý nejvyšší z celého týmu. Ze šestizápasové série playoff proti Washingtonu Capitals odehrál kvůli zranění v posledním zápase základní části pouze poslední čtyři zápasy, ve kterých bohužel nebodoval.

Kritici, včetně populárního komentátora Dona Cherryho vyčítali ruskému obránci příliš vysoký počet záporných bodů v hodnocení +/-. V základní části to bylo -22 bodů a ve čtyřech zápasech playoff -4 body. Sedmiletá smlouva jim přijde prostě příliš dlouhá na hráče s takovým hodnocením v plus/mínus.

Jenže Maple Leafs si velmi cení toho, co jim Nikita Zaitsev ve své první sezoně v NHL nabídl a kouč Mike Babcock byl hrou mladého ruského beka v jeho první sezoně v NHL opravdu ohromený.

Už v létě roku 2015 byl tehdy třiadvacetiletý ruský bek kontaktovaný novým vedením Toronta. Obě strany měly velký zájem na spolupráci, ale ruský bek odehrál poslední rok ze tříleté smlouvy s CSKA Moskva v KHL.

„Nyní nemůžu nic podepsat, ale navštívil jsem Maple Leafs a byl jsem příjemně překvapený tím, jak mě přijali. Navštívil jsem kanceláře Leafs, arénu a šatnu. Mluvil jsem také s Generálním manažerem a trenérem a byl jsem velmi ohromen,“ povídal Zaitsev ještě před tím, než do Toronta opravdu odletěl.

Podle jeho slov byli Leafs jediným týmem, který měl o něj „opravdu velký zájem“ a dodal, že se sice vrací do KHL, ale s myšlenkami na NHL.

Ve svém prvním roce v zámoří hrál Zaitsev ve všech herních situací a kouč mu velmi věřil, což bylo vidět na jeho herním čase.

„Všechno, co jsme si o něm mysleli nám tento rok předvedl – způsob, jakým hraje, styl jakým hraje a to jak pečuje sám o sebe. Cítili jsme, že to bylo dobré rozhodnutí,“ řekl po oznámení jeho nové smlouvy Generální manažer Maple Leafs Lou Lamoriello.

Jenže kouč Mike Babcock první rok v NHL Zaitsevovi rozhodně neulehčil. Po většinu sezony hrál ruský bek po boku Morgana Riellyho proti nejlepším útokům soupeře. Pro dva mladé obránce to byl často velmi obtížný úkol a oba tak skončili s nejhorší statistikou +/- z celého týmu (Morgan Rielly měl v základní části -20).

Po zápase 14. března na ledě Floridy Panthers, ve kterém si Zaitsev připsal mínus 4 body ho kouč Mike Babcock přesunul na pravou stranu vedle Jakea Gardinera. Zbylých 14 zápasů dokončil Zaitsev s -1 bodem.

Investovat tolik let do hráče s relativně malou zkušeností s NHL se může zdát jako riskantní krok Maple Leafs, ale Lou Lamoriello je přesvědčen, že v dlouhodobých plánech organizace to je nejlepší dohodou.

„V těchto jednání o smlouvách jsou vždy dvě strany. Takže jsme přišli s tímto. On cítil, že přesně tohle potřebuje a my cítili, že to je dostatečně spravedlivé. Mohlo by být šest let lepších? Kdo ví. Je to ale sedm let. Je to fér smlouva, ale je také velmi přívětivá k platovému stropu. Plus tím, jak je strukturována nám dává maximum výhod z toho, kde budeme v daném okamžiku, kdy některým z našich mladších hráčů vyprší nováčkovské smlouvy a my se dostaneme k rozhodnutí, které budeme muset učinit,“ komentoval novou Zaitsevovu smlouvu Lou Lamoriello.

Agent ruského hráčem Dan Milstein popsal Zaitseva, jako nejtvrději pracujícího hráče, jakého můžete potkat a dodal, že obránce Maple Leafs věděl, že se mu tvrdá práce po odchodu z KHL vyplatí.

Výsledkem jeho tvrdé práce je tak nová sedmiletá smlouva na 31,5 milionů dolarů s ročním platem o více než 3,5 milionů více, než ve smlouvě, kterou Zaitsev podepsal s Maple Leafs jako volný hráč v květnu 2016.

První informace o Zaitsevově nové smlouvě se objevily na konci března. Jenže zkraje dubna přišlo vyjádření NHL, že nejlepší liga světa nepovolí svým hráčům účast na zimních olympijských hrách v Jižní Korei. Pár dní na to se vedení ruského hokeje vyjádřilo v tom smyslu, že by se měli všichni ruští hráči v NHL vrátit zpět do KHL, aby mohli nastoupit za ruskou reprezentaci na Olympiádě. A protože Maple Leafs stále novou smlouvu s ruským bekem nepotvrdili, tak se začínali objevovat spekulace, jestli se Zaitsev nechce vrátit zpět do Ruska.

Určitý vliv této spekulace během vyjednávání potvrdil v úterý také GM Lou Lamoriello v rozhlasovém pořadu na stanici Sportsnet. Podle něj měl Zaitsev se svým agentem Milsteinem na Maple Leafs během vyjednávání „páku“, protože po ruských hráčích v NHL touží KHL.

„Není pochyb o tom, že měli na nás páku,“ řekl Lamoriello v pořadu Prime Time Sports.

Dan Milstein ale řekl, že jedinou volbou Nikity Zaitseva bylo zůstat v NHL.

„Když jsme dostali nabídku vrátit se zpět do KHL, tak to pro nás nikdy nebylo volbou. Koupil si jednosměrnou jízdenku do NHL a chtěl tady zůstat,“ řekl Milstein.

Ten se stal zástupcem Nikity Zaitseva v prosinci 2016 a už na konci ledna se setkal s Lou Lamoriellem za účelem předběžného jednání o nové smlouvě svého klienta. Po jejím podpisu se tak stal první společný rok Nikity Zaitseva a Maple Leafs prostě začátkem.

„Lou Lamoriello, Brendan Shanahan a Mike Babcock byli nesmírně působiví ve svém úsilí v posledních dvou letech otočit vývoj klubu správným směrem. Pod vedením Loua a Mikea nemáte nic dané. Všechno si v Torontu musíte zasloužit. Stejně tak Nikita Zaitsev. Jak už jsem řekl, on je prvním na ledě a posledním, kdo z ledu odchází. Posledním, kdo odchází ze šatny. Je to dříč a nezasloužil si pouze místo v týmu, ale také dlouhodobou smlouvu,“ dodal Milstein.

2 thoughts on “Nová smlouva pro Zaitseva

  1. díky za článek. Stejně jako jsem už sem psal, stále si myslím, že to je dobrá smlouva pro organizaci. Ano, je tam riziko, ale to vždy u každého kontraktu. Nyní patří mezi naše lepší beky a jeho mzdy není tak vysoká, aby byl nevyměnitelný. Jen pro zajímavost – jeho roční gáže má dvě složky – fixní mzdu a bonus za podpis. Bonus ovšem krom sezón 2020-21 a 2021-22 nemá, kdy se všeobecně počítá s výlukou, a proto dostane rovnou celý fix.

  2. Z mého pohledu je ta smlouva taky v pohodě.
    Byla prostě upřednostněna výše CAPu a tím se prodloužila délka.Myslím si,že MB letos vytížil Zaitseva na maximum a jen se utvrdil v tom,proč ho vedení přivedlo-výsledek je nová smlouva,tak doufejme,že herně poroste a bude tím druhým bekem za Morganem.

    Co se týče smluv,ještě se vrátím k tý pro Smitha,která potvrdila naše předpovědi a doplnila k Fehrovi druhého útočníka splňujícího podmínky rozšiřovacího draftu. (můj tip je,že si nevyberou ani jednoho)
    M.

Napsat komentář