Přestavba obrany začala. Přichází Rosen a Borgman

Po podpisu nové dlouhodobé smlouvy s Nikitou Zaitsevem GM Maple Leafs Lou Lamoriello řekl, že to je teprve začátek celé přestavby týmové obrany. Dalším krokem k vyřešení palčivých nedostatků pak byl v polovině května podpis smlouvy mezi Maple Leafs a dvěma švédskými obránci, Callé Rosenem a Andreasem Borgmanem.

„Dostanou příležitost. Mají na to schopnosti. Jestli to bude hned nebo za měsíc budeme muset počkat a uvidíme. Na nikoho netlačíme. Jsme potěšeni, že si nás vybrali. Byli vysoce žádání,“ řekl po podpisu GM Maple Leafs Lou Lamoriello.

Oba dva hráče sice týmy na vstupním draftu NHL přehlížely, ale po předpokládaných odchodech dvou zkušených obránců Maple Leafs Romana Poláka a Matta Hunwicka dostanou další šanci ucházet se o místo v NHL.

O necelé dva roky starší Rosen odehrál ve švédské nejvyšší soutěži o jednu sezonu více než Borgman a dvakrát po sobě postoupil se svým týmem Växjö do playoff.

Jednadvacetiletý Andreas Borgman odehrál necelé tři sezony ve druhé nejvyšší švédské soutěži Allsvenskan. Nejprve dva roky v dresu Timrå a sezonu 2015-16 v dresu Västerås. Před sezonou 2016-17 přestoupil do Jönköpingu a hned ve své první sezoně v nejvyšší soutěži vybojoval v dresu místního klubu HV71 švédský titul. Borgman byl navíc v letošní sezoně vyhlášený nejlepším nováčkem SHL. Z pozice obránce to je opravdu velké uznání jeho kvalit. Ve 45 zápasech základní části vstřelil pět branek, přidal deset asistencí a +23 bodů v hodnocení +/-. Ve 14 zápasech playoff přidal další dvě branky a 8 přihrávek.

Borgman byl před draftem v roce 2013 hodnocený centrálním skautingem NHL jako 36. evropský hráč, ale jak už zaznělo tak žádný z týmů si ho nevybral. Po čtyřech sezonách o něj byl ale mnohem větší zájem než v jeho draftovém roce. Může za to především povedená sezona v HV71. Povedená dost na to, aby byl jako první obránce od sezony 2010–11 vyhlášený nejlepším nováčkem Swedish Hockey League. Mimochodem tehdy to byl obránce Mattias Ekholm, současný bek Nashville Predators, který byl tím nejlepším nováčkem.

Oba dva hráči jsou téměř stejně vysocí, ale zatímco Rosen váží „pouhých“ 80 kilogramů tak Borgman je o celých 13 kilo těžší.

Podpis smlouvy s Callé Rosenem se předpokládal už několik týdnů ale během Mistrovství světa ve Francii a v Německu se vynořila spekulace o příchodu dalšího švédského obránce Philipa Holma. Ten nakonec podepsal smlouvu s Vancouverem Canucks a místo něho se Maple Leafs domluvili s Andreasem Borgmanem.

Jestli se jeden z nich nebo dokonce oba dva dostanou do základní sestavy Toronta se dá nyní jenom těžko posoudit. Kromě dvou nejzkušenějších obránců Poláka a Hunwicka by Leafs mohli přijít také o dalšího beka v rámci rozšiřovacího draftu NHL a přesto, že Leafs mají další naděje v AHL tak příchod dvou švédských beků obranu Toronta posílí.

3 thoughts on “Přestavba obrany začala. Přichází Rosen a Borgman

 1. Aké kroky z pozície GM v blízkom období očakávate?
  Podľa mňa máme jedinečnú možnosť získať obrancu do 2. páru (napr. za JVR+niečo málo) od Ducks, Wild, Predators, Canuskc a ešte taký Capitals. Vyberať máme z čoho, ja by som volil Ducks.
  Ďalej sa ešte stále môžeme využiť priestor v platovom strope na nejakú sezónku dve.
  Myslím, že sme vo veľmi výhodnej pozícii a máme veľkú možnosť sa o mnoho zlepšiť.

 2. V souvislosti s Vatanenem se objevuje TML hodně,ale potřebujeme druhého Zaitseva?Podle mě ne,spíš něco defenzívnějšího.
  Stejně si myslím,že Bieksa odvolá NMC a ANA to nějak zpytlíkuje.
  JVR bude velmi slušně obchodovatelnej před TDL,pokud se s ním u nás nepočítá,třeba mu bude stačit 4,5 M a zůstane :).:)
  Před rozšiřovákem neočekávám u nás nic,ale těším se na něj hodně.
  Celkově počítám s příchodem dvou defenzivních beků,nebo jdenoho a podpis Hunwicka,a druhého golmana.Můj tip je,že z farmy nahoru Sparks nepůjde.

Napsat komentář